Reklama

Niedziela Małopolska

Najwięcej jest młodzieży!

Niedziela małopolska 33/2014, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Sebastian Izdebski

Kiedy Czytelnik sięgnie po te słowa, pielgrzymi, którzy 6 sierpnia wyruszyli z Wawelu na Jasną Górę, osiągną już cel wędrówki. Rozpoczęli ją odprawioną o godz. 7 Mszą św., której przewodniczył Metropolita Krakowski.

Reklama

Kard. Stanisław Dziwisz podczas homilii zauważył, że krakowska pielgrzymka stała się pielgrzymką młodzieży i podziękował za to jej młodym uczestnikom oraz ich duszpasterzom. Poprosił również pątników, by powierzali Bogu organizacją Światowych Dni Młodzieży, a także sprawy związane z rodziną i Ojczyzną – by było w niej szanowane prawo Boże i sumienie – także wśród rządzących!

Organizatorzy szacują, że w drogę 34. już krakowskiego marszu ruszyło ponad 8,5 tys. pątników. Towarzyszyli im przedstawicie różnych miejscowości i krajów, m.in. grupa 1300 Włochów z ruchu „Komunia i Wyzwolenie”. Jeden z nich, pochodzący z Bergamo Simone, tłumaczy, że właśnie skończył studia. A tradycją tego ruchu jest, że jego członkowie tuż po zakończonej edukacji udają się na pielgrzymkę do Częstochowy, by szukać inspiracji na dalszą drogę życia.

Wśród pielgrzymów jest wielu księży, m.in. weteran szlaku na Jasną Górę – ks. Józef Jakubiec, emerytowany proboszcz parafii Najświętszej Rodziny w Krakowie-Nowym Bieżanowie. Jak wyjaśnia, mimo iż przygotował się do tegorocznego marszu, problemy zdrowotne nie pozwalają mu na czynny w nim udział. Będzie się łączył ze swoją grupą duchowo, a w ostatnim dniu ma zamiar dojechać do niej autokarem.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2019 na Jasnej Górze - 40. rocznica I pielgrzymki Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

pielgrzymka

rocznica

obchody

św. Jan Paweł II

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Rok 2019 był na Jasnej Górze czasem powrotu do I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i do Sanktuarium w 40. rocznicę tego przełomowego wydarzenia. Obchodom towarzyszyły słowa umieszczone na murach „Tu bije serce Narodu w sercu Matki”. Odbyło się wiele różnych wydarzeń: religijnych, edukacyjnych czy kulturalnych.

40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski z 1979r. Jasna Góra przeżywała bardzo uroczyście. To dlatego, że wizyta papieża rodaka miała przełomowe znaczenie nie tylko dla naszej Ojczyzny, ale dla samego Sanktuarium. Po raz pierwszy papież przekroczył progi Kaplicy Matki Bożej, potwierdził swoje zawierzenie Maryi i określił „rolę” Jasnej Góry w życiu Kościoła i Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję