Reklama

Niedziela Legnicka

XXI Spotkanie Młodych

Legnickie Pole 2014

Z ks. Januszem Wilkiem, diecezjalnym asystentem KSM, organizatorem Spotkania Młodych, rozmawia ks. Piotr Nowosielski

KS. PIOTR NOWOSIELSKI: – Księże Januszu. W historii Spotkań Młodych były już m.in. „Wojna Światów”, „Total detox”, a w tym roku czeka młodych ludzi „Apokalipsa”. Co się kryje pod tym hasłem?

KS. JANUSZ WILK: – Rzeczywiście, słowo „apokalipsa” może być różnie odczytywane. Przede wszystkim jest to tytuł nowotestamentalnej Księgi Objawienia. Chcemy zgłębić ją w kontekście przeżywanego Roku Duszpasterskiego, którego hasłem jest: „Wierzę w Syna Bożego”, a księga Objawienia bardzo mocno tę wiarę wspiera i do niej prowadzi. W tej księdze Pan Jezus wielokrotnie siebie przedstawia, a w tym pojawia się wiele – nazwijmy to „świateł” – w których możemy odkrywać, Kim jest Jezus Chrystus. A to prowadzi nas do wiary i wyznania: wierzę w Syna Bożego. To jest właśnie celem tegorocznego Spotkania Młodych.

– Kto został w tym roku zaproszony przez organizatorów do pomocy w przekazaniu tej prawdy z Księgi Objawienia?

– Podczas Spotkania będziemy opierać się na dwóch filarach: pierwszy – związany z głoszeniem Słowa Bożego, a drugi – ze świadectwem. W tym pierwszym, w odkrywaniu Słowa Bożego pomogą nam bibliści: ks. Ryszard Kępiak, ks. Mariusz Rosik, a także kapłan naszej diecezji ks. Robert Bielawski. W ramach świadectw zapraszam na czwartkowe spotkanie z o. Leonem Knabitem, w piątek z zespołem „Full Power Spirit”, w sobotę będziemy gościć ruch Czystych Serc, a w niedzielę Patrycję Hurlak.

Reklama

– Przypomnijmy, kiedy rozpoczyna się Spotkanie, do kiedy trzeba się zgłosić…

– XXI Spotkanie Młodych rozpocznie się w Legnickim Polu w czwartek 21 sierpnia. Zapraszam, aby do recepcji zgłaszać się już od godz. 14. Spotkanie będzie trwało do poniedziałku, 25 sierpnia i zakończy się po Mszy św. o godz. 9. Tych, którzy chcieliby śpiewać w scholi, zapraszam już dzień wcześniej, czyli 20 sierpnia. Pierwsze próby zaczniemy o godz. 11.
Prosimy, aby zabrać ze sobą przede wszystkim namiot – to ci, którzy będą chcieli nocować na polu namiotowym – karimatę i śpiwór. Koszt Spotkania to 50 zł. W tej cenie mieszczą się: codzienny obiad, a na śniadanie i kolację herbata i chleb oraz wstępy na wszystkie punkty programu.

– Na poprzednich spotkaniach młodzież miała możliwość na chwilę osobistej modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Czy ta możliwość będzie zachowana i w tym roku?

– Rzeczywiście. Równolegle z punktami Spotkania, od wielu już lat wprowadziliśmy najpierw w ramach Diakoni Modlitwy, potem „Namiotu Spotkania”, a obecnie „Ogrodu Eden” możliwość nieustannej adoracji Najświętszego Sakramentu, a także skorzystania z sakramentu pokuty.

– Proszę jeszcze powiedzieć, kto pomaga Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży w organizacji tego spotkania?

– Tak, trzeba wyrazić radość i podziękowanie, że w tym wydarzeniu, obok naszych diecezjalnych struktur, wspiera nas wielu osób i instytucji. Np. Polska Miedź S.A, przyjmująca nas Gmina Legnickie Pole, Gmina Polkowice, a także wielu wolontariuszy wraz z KSM, harcerzami, skautami czy oazą.
Wszystkim dobrodziejom i angażującym się w przebieg tego Spotkania już dziś dziękuję i zapraszam młodzież do udziału w Spotkaniu.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Cristoteca" z adoracją Chrystusa

[ TEMATY ]

młodzi

Szczecin

Blisko 200 osób wzięło udział w szczecińskiej "Cristotece". W imprezie bez alkoholu wystąpiły zespoły: "Tromba Brass" i "Przystanek Jezus", pokaz nunchaku dała półfinalistka programu "Mam Talent" Paulina Bielecka. Przed imprezą w kościele jezuitów odprawiono Mszę św., a podczas samej dyskoteki w jednym z pomieszczeń zaaranżowanym na kaplicę można było modlić się przed Najświętszym Sakramentem.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję