Reklama

Niedziela Łódzka

Łodzianie pielgrzymują

Niedziela łódzka 33/2014, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Łukasz Głowacki

Na Jasnej Górze byli już piotrkowianie, wkrótce zameldują się tam mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego, a pod koniec sierpnia – pozostałych miejscowości archidiecezji łódzkiej. 21 sierpnia rusza największa pielgrzymka – z Łodzi.

Na Jasną Górę wędrować będzie z Łodzi 9 grup, z powrotem – prawdopodobnie jedna. Od kilku bowiem lat coraz mniej osób chce pieszo wracać z Jasnej Góry. „A ja uwielbiam ten czas. Jest spokojniej, nie ma problemu z noclegiem. Zdarzyło się, że nie mogłam iść na Jasną Górę, a tylko wracałam” – mówi jedna z pątniczek.

Reklama

Zanim pielgrzymi wrócą, muszą na Jasną Górę dojść. Od kilku lat ten trud podejmuje około 2 tys. osób. Czekają ich 4 dni marszu, ok. 130 km. „Nie można wybrać się na pielgrzymkę bez przygotowania. Trzeba wcześniej rozruszać mięśnie, stawy, trochę popracować nad kondycją” – radzą starzy pielgrzymi.

Kto chodzi na pielgrzymkę?” Część osób ma już doświadczenie, taka forma modlitwy i rekolekcji im odpowiada. Ci, którzy idą po raz pierwszy, mają swoje intencje i swoje potrzeby” – mówi ks. Jacek Tyluś, kierownik łódzkiej pielgrzymki. Bo wysiłek fizyczny to tylko jedna ze stron marszu na Jasną Górę. Drugą jest sfera ducha – dużo modlitwy, śpiewu, konferencji. „Czas pokuty i pojednania” – mówią pielgrzymi.

Hasło tegorocznej pielgrzymki „Jezu, ufam Tobie” jest okazją do głębszego rozważania uczynków miłosierdzia – względem duszy i ciała. Tej tematyce będą poświęcone konferencje głoszone przez księży w każdej grupie. Nie zabraknie zachęty do duchowej adopcji dziecka poczętego, mądrej działalności pro-life czy udziału w dziełach charytatywnych czy formacyjnych.

Reklama

Łódzcy pątnicy spędzają na Jasnej Górze czas od wieczora 24 sierpnia (kilka godzin wcześniej witają się z Matką Bożą) do poranka 27 sierpnia. 25 sierpnia biorą udział w programie specjalnie dla nich przygotowanym (m.in. Mszy św. w kaplicy Matki Bożej, Drodze Krzyżowej i spotkaniu młodzieży), 26 sierpnia włączają się w program odpustowy.

Koszt pielgrzymki wynosi 55 zł. dla dorosłych, 50 zł. – dla pozostałych. Osoby bezrobotne dostają 50-procentową zniżkę.

89. Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasną Górę rozpocznie się 21 sierpnia Mszą św. o godz. 6 na placu sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1,5 tys. przewodników na dorocznej pielgrzymce

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Marek Kępiński/BPJG

Z udziałem ok.1,5 tys. osób na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie spotkanie przewodników turystycznych. Doroczną pielgrzymkę tradycyjnie poprzedziły wielkopostne rekolekcje. Zjazd stanowił także okazję do przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, w których przewodnicy widzą szansę na pokazanie światu piękna różnych zakątków Polski. Spotkanie odbywało się pod hasłem: „Zaprowadził ich na górę wysoką”.

Mszy św. na zakończenie pielgrzymki przewodniczył dziś rano w bazylice jasnogórskiej bp Łukasz Buzun z Kalisza. W kazaniu mówił m.in. o nawróceniu. - Nie można odkrywać tego co jest Bogu przyjemne bez nawrócenia a nawrócenie to odnajdywanie Chrystusa – mówił kaznodzieja. Przypomniał, że wciąż musimy walczyć o to, by „w swoim sercu odzyskiwać to, co jest święte, żeby stawać się świątynią Boga”. Bp Buzun podkreślał, że zgodnie ze słowami św. Pawła mamy dążyć do tego, co w górze. - A co jest w górze? Jakie wartości są w górze? Wiara, nadzieja i miłość. To są te wartości, ku którym zmierzamy – powiedział kaliski biskup pomocniczy. Podkreślił, że najlepszą Przewodniczką w wierze jest Maryja.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja krakowska: Dzień Modlitwy za Młodzież

2021-09-21 18:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

młodzież

archidiecezja krakowska

ks. Paweł Klys

26 września po raz pierwszy w archidiecezji krakowskiej będzie obchodzony Dzień Modlitwy za Młodzież ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego. Będzie to okazja do wsparcia młodych ludzi w odkrywaniu w ich życiu Bożego działania.

– Ogłoszony przez abp. Marka Jędraszewskiego Dzień Modlitwy za Młodzież jest okazją do tego, aby otoczyć modlitwą wszystkich młodych – od tych, którzy są zaangażowani w Kościele, po tych, którzy nie mogą odnaleźć w nim swojego miejsca – zwraca uwagę ks. Marcin Filar, który ma nadzieję, że włączenie modlitw za młodych w parafialną liturgię i zaangażowanie w nią wspólnot młodzieżowych pobudzi całe parafie do gorliwej modlitwy za młodzież. – Ta modlitwa będzie szczególnym wsparciem dla wszystkich pracujących z młodzieżą – księży, sióstr zakonnych, katechetów, animatorów, liderów – dodaje archidiecezjalny duszpasterz młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję