Reklama

Najważniejszą górą jest Jasna Góra

Niedziela Ogólnopolska 33/2014, str. 11

Archiwum Jasnej Góry

O. Marian Waligóra został nowym przeorem Jasnej Góry. Jest on następcą o. Łukasza Buzuna, który pełnił tę funkcję od 16 kwietnia 2014 r., a 3 miesiące później – 5 lipca 2014 r. został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej.

Reklama

O. Marian Waligóra ma 48 lat – urodził się 2 października 1966 r. w Jędrzejowie, diecezja kielecka. Po ukończeniu Technikum Leśnego w Zagnańsku, w 1987 r., wstąpił do Zakonu Paulinów. 18 czerwca 1994 r., po ukończeniu studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie na Skałce, otrzymał święcenia kapłańskie i rozpoczął swą duszpasterską posługę – najpierw przez rok przebywając na Węgrzech, a potem, aż do chwili obecnej, na Jasnej Górze, pełniąc m.in. posługę zastępcy kustosza Jasnej Góry. Z Węgrami nadal jest mocno związany przez posługę pielgrzymom z tego kraju, nie zapominając o historycznych – węgierskich korzeniach Zakonu Ojców Paulinów, jak i samej Jasnej Góry. Włada językiem węgierskim. W tym roku o. Marian Waligóra obchodzi 20. rocznicę święceń kapłańskich. Przez ostatnie 3 miesiące, od 17 kwietnia, pełnił funkcję podprzeora Jasnej Góry.

Jego pasją są górskie wędrówki i fotografia. W 2010 r. w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie czynna była wystawa fotografii o. Mariana Waligóry pt. „CHAMONIX. Wznoszę swe oczy ku górom...”. O swojej pasji o. Marian Waligóra mówił wówczas: „Wysiłek zdobywania górskich szczytów i niesamowita nagroda za ich osiągnięcie w postaci «nieziemskich» widoków – to zawsze było i jest dla mnie inspiracją na drodze ciągłego pogłębiania i ożywiania wiary. «Wznoszę swe oczy ku górom», jak brzmią strofy Psalmu 121,1, bo wiem, że z wysokości, od Pana, przyjdzie mi pomoc”.

Do Czytelników „Niedzieli” nowy Ojciec Przeor zwrócił się słowami: „Wiemy, że Jasna Góra jest światłem na polskiej ziemi, że jest dla nas, wierzących, najważniejszą z gór, szczytem, gdzie przez Maryję doświadczamy bliskości Boga. Teraz, w czasie nowenny przygotowującej nas do uroczystości Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej, zdąża tutaj wielu pielgrzymów z parafii Częstochowy, archidiecezji częstochowskiej i całej naszej Ojczyzny. Rozważania nowennowe w tym roku głosi o. Stanisław Przepierski – dominikanin, podejmując temat macierzyńskiej więzi Maryi z Chrystusem i narodem polskim. Czekamy na każdego pątnika z radością i otwartym sercem, by wspólnie dziękować za szczególną obecność Matki Bożej w dziejach Kościoła i naszego Narodu. Modlitwą «Pod Twoją obronę» będziemy wypraszać Jej orędownictwo na trudne współczesne czasy i prosić, by Polacy pozostali wierni Bogu i Jego przykazaniom. Wsłuchani w nauczanie najważniejszego jasnogórskiego pielgrzyma – św. Jana Pawła II, będziemy prosić, by polskie rodziny były pełne miłości, by umacniały się i jednoczyły przez wspólne świętowanie niedzieli”.

2014-08-12 13:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

[ TEMATY ]

adoracja

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję