Reklama

Festiwal Polonijny w Rzeszowie

Niedziela Ogólnopolska 33/2014, str. 29

Tadeusz Poźniak

W tegorocznym Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie w dniach 23-30 lipca br. uczestniczyło 37 zespołów z 14 krajów, w sumie ok. 1,1 tys. uczestników. Podczas powitania na rzeszowskim rynku biskup senior Kazimierz Górny podkreślił: „Witamy Was z wielką miłością, bo jesteście w Polsce, u matki. Jak mówił nasz papież, św. Jan Paweł II: «Polonia potrzebuje Polski, Polska potrzebuje Polonii»”. Inauguracja festiwalu odbyła się w katedrze. Mszy św. w intencji Polonii przewodniczył bp Jan Wątroba – ordynariusz rzeszowski, który zauważył, że „dopiero po opuszczeniu kraju człowiek zaczyna odczuwać tęsknotę i więź z Ojczyzną”.

Reklama

Festiwale w Rzeszowie odbywają się co 3 lata od 1969 r. Trzeba dodać, że zespoły folklorystyczne najczęściej powstają przy polonijnych parafiach i są wspierane przez duszpasterzy emigracyjnych. Przykładem są kościoły polskie prowadzone przez księży chrystusowców w Chicago, Los Angeles, Toronto, a także występujący po raz drugi zespół Polskiej Misji Katolickiej „Polskie Kwiaty” z Wuppertalu. W organizowanych dotychczas festiwalach wzięły udział, przynajmniej raz, 193 zespoły z 23 krajów i 4 kontynentów. Wiele zespołów odwiedziło Rzeszów nawet kilkanaście razy. Do rekordzistów należą: „Krakus” (Belgia), „Olza” (Czechy), „Syrena” (Holandia), „Biały Orzeł” (Kanada), „Echo z Polski” i „Krakowiak” (USA).

Festiwale w przeszłości pełniły też – bardziej niż obecnie – funkcję edukacyjną. Wynikało to z zapotrzebowania zespołów, które przy okazji pobytu na Podkarpaciu oczekiwały pomocy metodycznej zawodowych choreografów i muzyków oraz porad etnografów odnośnie do kostiumów, repertuaru itp. W 1982 r. utworzono w tym celu w Rzeszowie Oddział Towarzystwa Łączności z Polonią Zagraniczną „Polonia”, a w lipcu 1990 r. – Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, który od 1996 r. jest głównym organizatorem festiwali, współdziałając przy ich realizacji z lokalnymi władzami. W organizacji tegorocznego festiwalu głównymi partnerami „Wspólnoty Polskiej” było miasto Rzeszów oraz Zarząd Województwa Podkarpackiego. Dorobek festiwalowy dokumentowany jest przez działające w Domu Polonii w Rzeszowie Centrum Dokumentacji Polonijnego Ruchu Artystycznego. Zgromadzono już tam bogate zbiory dokumentów, zdjęć i filmów, stanowiących źródło wiedzy o aktywności kulturalnej naszych rodaków.

www.emigracja.chrystusowcy.pl
Więcej w bieżącym numerze „Niedzieli Rzeszowskiej”

2014-08-12 13:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję