Reklama

Niedziela Małopolska

Zrobili Maryi festiwal

Po raz drugi w Dobczycach został zorganizowany przez Fundację CULTURA Kultury Festiwal Sztuk – oblicza Madonny. Wydarzeniu patronuje Matka Boża Zmiłowanie dla Złych Serc. Jej ikona, namalowana przez Kuźmę Petrowa-Wodkina, znajduje się w Sankt Petersburgu, w Państwowym Muzeum Rosyjskim

Niedziela małopolska 34/2014, str. 5

[ TEMATY ]

sztuka

wystawa

Maria Fortuna-Sudor

Przykłady wyobrażeń Maryi, uwiecznionych na obrazach, ikonach, w filmach czy w muzyce i w różnych interpretacjach zostały przybliżone podczas tegorocznej edycji Festiwalu. – Pomysł zrodził się dwa lata temu, po powrocie z wyprawy po Węgrzech i Słowacji, gdzie w kościołach zauważałam kolejne wizerunki Matki Bożej – mówi Agnieszka Zaręba – Kotarba. Podkreśla, że z reguły interesują ją elementy architektoniczne sakralnych budynków. Jednak w trakcie tej wędrówki to Maryja przyciągała jej wzrok i uwagę. Pomysłodawczyni Festiwalu dodaje, że decyzję podjęła, kiedy koleżanka pokazała jej stary, dziewiętnastowieczny obraz Madonny. – Wtedy powiedziałam, zróbmy Maryi festiwal – wspomina. – I w ciągu jednej nocy napisałyśmy jego scenariusz.

Pozyskali wsparcie

Potem przyszedł czas na znalezienie odpowiedniego miejsca, którym okazały się Dobczyce, gdzie wydarzeniu sprzyja wiele osób. – Na ziemi dobczyckiej mieszkają znani w Polsce i poza jej granicami twórcy – Zofia i Andrzej Tylkowie, którzy zapytali, dlaczego nie zrobić Festiwalu w Dobczycach – opowiada A. Zaręba-Kotarba, podkreślając, że w tym mieście znalazło się grono tych, którzy zaakceptowali pomysł i pomogli stworzyć odpowiednie warunki, aby Festiwal mógł się odbyć.

W sobotnie popołudnie 9 sierpnia w przestronnym holu dobczyckiego Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu (MGOKiS)nastąpiło otwarcie Festiwalu. – Co roku powstają rankingi najważniejszych kobiet w polityce, w sztuce, w filmie, w Polsce, w Ameryce… – mówiła, inicjując wydarzenie, Agnieszka Wróblewska. – Myślę, że pierwsze miejsce wśród kobiet we wszechświecie i w całej naszej historii zajmuje Matka Boża. Żadnej innej kobiecie nie poświęcono tylu dzieł sztuki; obrazów, poematów, filmów, nie wybudowano tylu kapliczek, kościołów. Agnieszka Wróblewska, witając przybyłych, poinformowała również, że honorowy patronat nad cyklicznym wydarzeniem objął Marcin Pawlak – burmistrz gminy i miasta Dobczyce, a projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Reklama

Przygotowali ofertę

Zainteresowani Festiwalem mogli w tym dniu oraz w niedzielę skorzystać z oferty przygotowanej w ramach kiermaszu rękodzieł i wyrobów artystycznych, zorganizowanego na placu przy Strażnicy. Natomiast w holu MGOKiS podziwiali wyeksponowane, bardzo różnorodne prace plastyczne, ukazujące oblicza Madonny. W ramach wystawy pokazano m.in. interesujące kolaże Beaty Rokosz, obrazy Anny Zborowskiej, Małgorzaty Hołówki, ikony Borysa Fiodorowicza. Mnie osobiście szczególnie zainteresowały „atłasowe ikony” Zofii Bator. Przepiękne, bardzo kolorowe, nawiązujące do znanych, cudownych obrazów, wizerunki Maryi ich autorka tworzy z kolorowych błyszczących tkanin w technice aplikacji.

Organizatorzy udostępnili też fotogramy autorstwa Marcina Wąsika ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wyeksponowali, jako przykłady architektury sakralnej, najbardziej znane na świecie, wytypowane przez papieża Franciszka sanktuaria maryjne. Tu warto zaznaczyć, że zaprezentowane fotografie oraz ich opisy zostały organizatorom użyczone przez Tygodnik Katolicki Niedziela. – Warto się przy tych planszach zatrzymać, zobaczyć fotografie i przeczytać krótkie opisy tych miejsc – zachęcała Agnieszka Wróblewska.

Po wernisażu zebrani wysłuchali, przygotowanego przez Teatr Polskiego Radia, po raz pierwszy prezentowanego, przejmującego słuchowiska pt. „Żale Matki Boskiej Bolesnej”, w którym w rolę Maryi opłakującej śmierć Syna wcieliła się Stanisława Celińska. Z kolei dr Zofia Bator w wykładzie: „Matka Boża w świętych wizerunkach Wschodu i Zachodu”, połączonym z prezentacją multimedialną, przybliżyła zainteresowanym typy ikonograficznych wizerunków Matki Boga. Kończąc wykład, jego autorka zaprosiła do udziału w, prowadzonych przez nią w dniu następnym, warsztatach ikonograficznych przygotowanych z myślą o dzieciach.

Reklama

Zaprezentowali wzór

– Fascynuje mnie postać Maryi i zależy mi na tym, aby ją pokazać od strony kobiety, matki, osoby również ludziom niewierzącym – przyznała Agnieszka Zaręba – Kotarba, równocześnie przekonywała, że i współczesne kobiety mogą u Maryi szukać wsparcia, przykładu mocy i siły. W specyficzny sposób temat poruszały prezentowane filmy; w sobotni wieczór była to „Matka 24 h”, a w niedzielę: „Nawiedzenie” i „Trzeci cud”.

Oprócz filmów w drugi dzień Festiwalu odbyły się, tym razem w kawiarni „Złoty Kłos”, kolejne wernisaże wystaw: „Matczyne modlitwy” Ireny Podolak oraz „Madonny” Zofii i Andrzeja Tylków. Mocnym akcentem był koncert laureatów Powiatowego Przeglądu Pieśni Maryjnych i Religijnych z 2014 r. Dla licznie zebranej publiczności zaśpiewała Joanna Stoch i Zespół Muzyczny z Gimnazjum w Sieprawiu, pod kierunkiem Ewy Kapelskiej – Słysz.

Po zakończeniu Festiwalu Agnieszka Zaręba– Kotarba przyznała, że liczyła na większe zainteresowanie wydarzeniem. – Jestem jednak zadowolona, bo recenzje, opinie tych, którzy uczestniczyli w Festiwalu, były pozytywne – powiedziała i zapewniła, że właśnie dla tych osób warto pracować.

Różnorodne wizerunki Maryi, prezentowane w ramach Festiwalu, można podziwiać i w MGOKiS, i w kawiarni „Złoty Kłos” do końca sierpnia!

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzebnickie ślady Wojtyły i Wyszyńskiego

Niedziela wrocławska 22/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stefan Wyszyński

wystawa

Trzebnica

Grzegorz Kryszczuk

Wystawa zdjęć dokumentujących obecność kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego w Trzebnicy

Wystawa zdjęć dokumentujących obecność kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego w Trzebnicy

Trzebnica świętowała setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i wspominała kard. Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja miała się odbyć 7 czerwca. Ci dwaj wielcy Polacy kilkukrotnie odwiedzali tutejsze sanktuarium.

Uroczystej Mszy św. 24 maja przewodniczył ks. Piotr Filas SDS, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy. Na błoniach przed bazyliką ustawiono wystawę zdjęć dokumentujących obecność u grobu patronki Śląska kard. Wojtyły i kard. Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję