Reklama

Niedziela Małopolska

Zrobili Maryi festiwal

Po raz drugi w Dobczycach został zorganizowany przez Fundację CULTURA Kultury Festiwal Sztuk – oblicza Madonny. Wydarzeniu patronuje Matka Boża Zmiłowanie dla Złych Serc. Jej ikona, namalowana przez Kuźmę Petrowa-Wodkina, znajduje się w Sankt Petersburgu, w Państwowym Muzeum Rosyjskim

Niedziela małopolska 34/2014, str. 5

[ TEMATY ]

sztuka

wystawa

Maria Fortuna-Sudor

Przykłady wyobrażeń Maryi, uwiecznionych na obrazach, ikonach, w filmach czy w muzyce i w różnych interpretacjach zostały przybliżone podczas tegorocznej edycji Festiwalu. – Pomysł zrodził się dwa lata temu, po powrocie z wyprawy po Węgrzech i Słowacji, gdzie w kościołach zauważałam kolejne wizerunki Matki Bożej – mówi Agnieszka Zaręba – Kotarba. Podkreśla, że z reguły interesują ją elementy architektoniczne sakralnych budynków. Jednak w trakcie tej wędrówki to Maryja przyciągała jej wzrok i uwagę. Pomysłodawczyni Festiwalu dodaje, że decyzję podjęła, kiedy koleżanka pokazała jej stary, dziewiętnastowieczny obraz Madonny. – Wtedy powiedziałam, zróbmy Maryi festiwal – wspomina. – I w ciągu jednej nocy napisałyśmy jego scenariusz.

Pozyskali wsparcie

Potem przyszedł czas na znalezienie odpowiedniego miejsca, którym okazały się Dobczyce, gdzie wydarzeniu sprzyja wiele osób. – Na ziemi dobczyckiej mieszkają znani w Polsce i poza jej granicami twórcy – Zofia i Andrzej Tylkowie, którzy zapytali, dlaczego nie zrobić Festiwalu w Dobczycach – opowiada A. Zaręba-Kotarba, podkreślając, że w tym mieście znalazło się grono tych, którzy zaakceptowali pomysł i pomogli stworzyć odpowiednie warunki, aby Festiwal mógł się odbyć.

W sobotnie popołudnie 9 sierpnia w przestronnym holu dobczyckiego Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu (MGOKiS)nastąpiło otwarcie Festiwalu. – Co roku powstają rankingi najważniejszych kobiet w polityce, w sztuce, w filmie, w Polsce, w Ameryce… – mówiła, inicjując wydarzenie, Agnieszka Wróblewska. – Myślę, że pierwsze miejsce wśród kobiet we wszechświecie i w całej naszej historii zajmuje Matka Boża. Żadnej innej kobiecie nie poświęcono tylu dzieł sztuki; obrazów, poematów, filmów, nie wybudowano tylu kapliczek, kościołów. Agnieszka Wróblewska, witając przybyłych, poinformowała również, że honorowy patronat nad cyklicznym wydarzeniem objął Marcin Pawlak – burmistrz gminy i miasta Dobczyce, a projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Reklama

Przygotowali ofertę

Zainteresowani Festiwalem mogli w tym dniu oraz w niedzielę skorzystać z oferty przygotowanej w ramach kiermaszu rękodzieł i wyrobów artystycznych, zorganizowanego na placu przy Strażnicy. Natomiast w holu MGOKiS podziwiali wyeksponowane, bardzo różnorodne prace plastyczne, ukazujące oblicza Madonny. W ramach wystawy pokazano m.in. interesujące kolaże Beaty Rokosz, obrazy Anny Zborowskiej, Małgorzaty Hołówki, ikony Borysa Fiodorowicza. Mnie osobiście szczególnie zainteresowały „atłasowe ikony” Zofii Bator. Przepiękne, bardzo kolorowe, nawiązujące do znanych, cudownych obrazów, wizerunki Maryi ich autorka tworzy z kolorowych błyszczących tkanin w technice aplikacji.

Organizatorzy udostępnili też fotogramy autorstwa Marcina Wąsika ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Wyeksponowali, jako przykłady architektury sakralnej, najbardziej znane na świecie, wytypowane przez papieża Franciszka sanktuaria maryjne. Tu warto zaznaczyć, że zaprezentowane fotografie oraz ich opisy zostały organizatorom użyczone przez Tygodnik Katolicki Niedziela. – Warto się przy tych planszach zatrzymać, zobaczyć fotografie i przeczytać krótkie opisy tych miejsc – zachęcała Agnieszka Wróblewska.

Po wernisażu zebrani wysłuchali, przygotowanego przez Teatr Polskiego Radia, po raz pierwszy prezentowanego, przejmującego słuchowiska pt. „Żale Matki Boskiej Bolesnej”, w którym w rolę Maryi opłakującej śmierć Syna wcieliła się Stanisława Celińska. Z kolei dr Zofia Bator w wykładzie: „Matka Boża w świętych wizerunkach Wschodu i Zachodu”, połączonym z prezentacją multimedialną, przybliżyła zainteresowanym typy ikonograficznych wizerunków Matki Boga. Kończąc wykład, jego autorka zaprosiła do udziału w, prowadzonych przez nią w dniu następnym, warsztatach ikonograficznych przygotowanych z myślą o dzieciach.

Reklama

Zaprezentowali wzór

– Fascynuje mnie postać Maryi i zależy mi na tym, aby ją pokazać od strony kobiety, matki, osoby również ludziom niewierzącym – przyznała Agnieszka Zaręba – Kotarba, równocześnie przekonywała, że i współczesne kobiety mogą u Maryi szukać wsparcia, przykładu mocy i siły. W specyficzny sposób temat poruszały prezentowane filmy; w sobotni wieczór była to „Matka 24 h”, a w niedzielę: „Nawiedzenie” i „Trzeci cud”.

Oprócz filmów w drugi dzień Festiwalu odbyły się, tym razem w kawiarni „Złoty Kłos”, kolejne wernisaże wystaw: „Matczyne modlitwy” Ireny Podolak oraz „Madonny” Zofii i Andrzeja Tylków. Mocnym akcentem był koncert laureatów Powiatowego Przeglądu Pieśni Maryjnych i Religijnych z 2014 r. Dla licznie zebranej publiczności zaśpiewała Joanna Stoch i Zespół Muzyczny z Gimnazjum w Sieprawiu, pod kierunkiem Ewy Kapelskiej – Słysz.

Po zakończeniu Festiwalu Agnieszka Zaręba– Kotarba przyznała, że liczyła na większe zainteresowanie wydarzeniem. – Jestem jednak zadowolona, bo recenzje, opinie tych, którzy uczestniczyli w Festiwalu, były pozytywne – powiedziała i zapewniła, że właśnie dla tych osób warto pracować.

Różnorodne wizerunki Maryi, prezentowane w ramach Festiwalu, można podziwiać i w MGOKiS, i w kawiarni „Złoty Kłos” do końca sierpnia!

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć o wychowawcy młodzieży

2020-08-12 08:36

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2020, str. II

[ TEMATY ]

wystawa

Biłgoraj

upamiętnienie

Joanna Ferens

Okolicznościowa wystawa

W kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju upamiętniono śp. ks. Aleksandra Furmanika, który przez 25 lat był rektorem biłgorajskiego „Kościółka”.

Ksiądz Aleksander Furmanik był niezłomnym głosicielem Prawa Bożego w czasach zniewolenia komunistycznego i wychowawcą młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym im. ONZ w Biłgoraju.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2020-08-12 16:56

[ TEMATY ]

Licheń

Wniebowzięcie NMP

BIURO PRASOWE SANKTUARIUM MARYJNEGO

Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będzie w dniach 14-16 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej okazją do potrójnego świętowania: uczczenia 170. rocznicy objawień Matki Bożej w Grąblinie, 53. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej i setnej rocznicy „Cudu nad Wisłą”.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się w piątek 14 sierpnia i Nieszporami maryjnymi i Mszą Św. przy ołtarzu koronacyjnym w starej części Sanktuarium. Po Eucharystii w licheńskiej bazylice o godz. 20.15 Barbara Kaczor, licheńska organistka, zagra koncert „Magnificat. Z Maryją wielbimy Boga”. Po nim tradycyjnie odbędzie się Apel Maryjny i procesja ze światłami.

W dzień odpustu, 15 sierpnia wierni będą modlić się w bazylice o godz. 11.00 Różańcem w intencji Ojczyzny. W południe sprawowana będzie główna Msza Św., podczas której zaśpiewa chór bazyliki licheńskiej „Stabat Mater” i Sanktuaryjny Kwintet Dęty.

Po południu, o godz. 14.30 delegacja złoży kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku, a Msza Św. o godz. 16.00 zostanie odprawiona w intencji poległych w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej.

Uroczystości odpustowe zakończą się w niedzielę. O godz. 15.00 z kościoła św. Doroty w Licheniu wyruszy procesja do kaplicy objawień w Grąblinie, gdzie będzie sprawowana Msza święta.

CZYTAJ DALEJ

MR: polskie rodziny otrzymały 500 mln zł w postaci bonu turystycznego

2020-08-13 13:59

[ TEMATY ]

bon turystyczny

Ks. Dariusz Burski

500 mln zł to wartość 590 tys. bonów turystycznych przekazanych polskim rodzinom - poinformowało w czwartek Ministerstwo Rozwoju.

"500 mln zł to wartość 590 tys. przekazanych bonów turystycznych" - czytamy na Twitterze resortu rozwoju.

Ministerstwo podkreśliło, że polskie rodziny będą mogły bon turystyczny przeznaczyć na wypoczynek w kraju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję