Reklama

Aspekty

Najważniejszy odpust

15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nasza diecezja świętowała swoje najważniejsze święto, czyli odpust głównej Patronki – Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. Tego dnia w rokitniańskim sanktuarium zgromadziły się tysiące diecezjan, aby wraz z rolnikami, ogrodnikami i sadownikami dziękować za tegoroczne plony. Uroczystościom przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia, a wraz z nim modlili się także nasi biskupi: bp Stefan Regmunt, bp Tadeusz Lityński, bp Adam Dyczkowski oraz bp Paweł Socha

W jednej z antyfon przeznaczonych na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czytamy: „Maryja Dziewica została wyniesiona ponad chóry aniołów. Radujcie się wierni i błogosławcie Pana”. W Maryi widzimy nasze ostateczne przeznaczenie. Uczestnicząc w Najświętszej Ofierze na wzór Maryi idziemy za Jezusem, aby stawać się dojrzałymi owocami tej ziemi. Podczas sprawowanej Eucharystii jednoczymy się z Ojcem Świętym Franciszkiem, który odbywa pielgrzymkę apostolską do Korei Południowej. Papież powiedział: „Pragnę, by moja wizyta służyła budowaniu pokoju”. Niech i nasz pobyt u Matki Najświętszej będzie wspieraniem modlitwą jakże ważnej intencji Ojca Świętego – powiedział bp Stefan Regmunt.

Reklama

Rokitniański odpust na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zawsze jest wielkim świętem, które licznie gromadzi kapłanów, przedstawicieli życia społecznego i politycznego, oraz różnych organizacji i związków. Tegoroczny odpust rozpoczął się poranną modlitwą Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Następnie odprawiono pierwszą Mszę odpustową w bazylice, po której poprowadzono nabożeństwo różańcowe na dróżkach rokitniańskich. Przedstawiciele władz samorządowych województwa zaprezentowali zgromadzonym sprawozdanie z wykonania projektów w ramach Regionalnego Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Przed odpustową Sumą wierni mogli także wysłuchać katechezy dożynkowej i podsumowania pieszej pielgrzymki rolników z Otynia na Jasną Górę. W samo południe przy ołtarzu polowym odprawiono uroczystą Mszę św. odpustową, której przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz, a okolicznościowe słowo wygłosił ks. prał. Marian Biskup, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu.

Rokitniański odpust zakończyła popołudniowa Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. w bazylice rokitniańskiej oraz wieczorny Apel Maryjny.

Wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Rokitna należy do największych skarbów duchowych naszej diecezji. Papież Paweł VI ustanowił Najświętszą Maryję Pannę z Rokitna główną Patronką diecezji.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto rządzi światem?

Niedziela małopolska 18/2016, str. 1

[ TEMATY ]

uroczystość

Matka Błogosławionego Macierzyństwa z Krakowa-Płaszowa

Matka Błogosławionego Macierzyństwa z Krakowa-Płaszowa

Światem targają niepokoje. Wystarczy włączyć telewizor, radio, internet, by zacząć się bać. Nawet w krakowskich tramwajach na ekranach wyświetlane są wiadomości, które sprawiają, że pasażerom już od rana rzedną miny. Karmieni takimi informacjami, zastanawiamy się, kto rządzi światem? Putin, Obama, oficjele unijni, NATO?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Uroczystości pogrzebowe ś.p Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia

2021-06-15 14:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

O godz. 11:00 w krakowskiej parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej odbyły się uroczystości pogrzebowe ś.p Marii Ryś - Mamy Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Mszy Świętej przewodniczył sam arcybiskup wygłaszając do zgromadzonych swoje słowo.

CZYTAJ DALEJ

Odpust w Rokitnie: Pielgrzymka pracowników Lasów Państwowych

2021-06-15 18:28

[ TEMATY ]

odpust

Rokitno

ks. Grzegorz Nieźdwiedź

Msza św. odpustowa w rokitniańskiej bazylice

Msza św. odpustowa w rokitniańskiej bazylice

Do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie w ramach tzw. pielgrzymek środowiskowych przybyli dzisiaj pracownicy Lasów Państwowych. Mszy św. odpustowej w bazylice rokitniańskiej z ich udziałem przewodniczył bp Tadeusz Lityński, pełniący funkcję krajowego duszpasterza leśników.

Fotogaleria z pielgrzymki leśników dostępna tutaj: Pielgrzymka leśników do Rokitna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję