Reklama

Aspekty

Najważniejszy odpust

15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nasza diecezja świętowała swoje najważniejsze święto, czyli odpust głównej Patronki – Najświętszej Maryi Panny z Rokitna. Tego dnia w rokitniańskim sanktuarium zgromadziły się tysiące diecezjan, aby wraz z rolnikami, ogrodnikami i sadownikami dziękować za tegoroczne plony. Uroczystościom przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia, a wraz z nim modlili się także nasi biskupi: bp Stefan Regmunt, bp Tadeusz Lityński, bp Adam Dyczkowski oraz bp Paweł Socha

W jednej z antyfon przeznaczonych na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czytamy: „Maryja Dziewica została wyniesiona ponad chóry aniołów. Radujcie się wierni i błogosławcie Pana”. W Maryi widzimy nasze ostateczne przeznaczenie. Uczestnicząc w Najświętszej Ofierze na wzór Maryi idziemy za Jezusem, aby stawać się dojrzałymi owocami tej ziemi. Podczas sprawowanej Eucharystii jednoczymy się z Ojcem Świętym Franciszkiem, który odbywa pielgrzymkę apostolską do Korei Południowej. Papież powiedział: „Pragnę, by moja wizyta służyła budowaniu pokoju”. Niech i nasz pobyt u Matki Najświętszej będzie wspieraniem modlitwą jakże ważnej intencji Ojca Świętego – powiedział bp Stefan Regmunt.

Rokitniański odpust na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zawsze jest wielkim świętem, które licznie gromadzi kapłanów, przedstawicieli życia społecznego i politycznego, oraz różnych organizacji i związków. Tegoroczny odpust rozpoczął się poranną modlitwą Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Następnie odprawiono pierwszą Mszę odpustową w bazylice, po której poprowadzono nabożeństwo różańcowe na dróżkach rokitniańskich. Przedstawiciele władz samorządowych województwa zaprezentowali zgromadzonym sprawozdanie z wykonania projektów w ramach Regionalnego Programu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Przed odpustową Sumą wierni mogli także wysłuchać katechezy dożynkowej i podsumowania pieszej pielgrzymki rolników z Otynia na Jasną Górę. W samo południe przy ołtarzu polowym odprawiono uroczystą Mszę św. odpustową, której przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz, a okolicznościowe słowo wygłosił ks. prał. Marian Biskup, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu.

Rokitniański odpust zakończyła popołudniowa Koronka do Bożego Miłosierdzia i Msza św. w bazylice rokitniańskiej oraz wieczorny Apel Maryjny.

Wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Rokitna należy do największych skarbów duchowych naszej diecezji. Papież Paweł VI ustanowił Najświętszą Maryję Pannę z Rokitna główną Patronką diecezji.

2014-08-21 13:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: uroczyste obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

[ TEMATY ]

uroczystość

ANDRZEJ NIEDŹWIECKI

Częstochowskie obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego, rozpoczną się 1 sierpnia minutą ciszy za poległych w Powstaniu Warszawskim i Mszą św. o godz. 17 w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Po Mszy św. odbędzie się przemarsz pod Pomnik - Grób Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza, w podjasnogórskich parkach. Tu uczestnicy uroczystości uczczą ofiary Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję