Reklama

Niedziela Częstochowska

Z leśniowskim błogosławieństwem

Przy szosach widzimy czasem piękne billboardy z napisem „Leśniów błogosławi”. Po wpisaniu tych słów do wyszukiwarki internetowej dowiadujemy się, że w Leśniowie położonym ok. 40 km od Częstochowy jest Sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin

Niedziela częstochowska 36/2014, str. 6

[ TEMATY ]

rodzina

sanktuarium

Bożena Sztajner

Leśniowskie sanktuarium maryjne

Leśniowskie sanktuarium maryjne

Jak żartobliwie mówią historycy, jest ono o jeden dzień starsze od Jasnej Góry, bo zanim książę Władysław Opolczyk w 1382 r. dotarł na jasnogórskie wzgórze, zatrzymał się na odpoczynek w tutejszym lesie. Jako wotum za wysłuchanie modlitwy o wodę, której potrzebował dla swoich zmęczonych rycerzy, pozostawił przy źródełku figurę Matki Bożej. W ciągu wieków wybudowano tu kościół i klasztor Ojców Paulinów, serce sanktuarium – cudowna statua Maryi – zyskało tytuł Patronki Rodzin, a wierni pozostawili wiele świadectw uzyskanych tutaj łask.

Tradycja rodzinnych błogosławieństw powstała w latach 2006-2007, kiedy sanktuarium przeżywało jubileusz koronacji figury koronami papieskimi. Data 13 sierpnia 1967 r. jest jedną z najważniejszych w jego historii, bo na uroczystość koronacji przyjechali – mimo utrudnień ze strony służby bezpieczeństwa – prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i kard. Karol Wojtyła. Prymas, dokonując aktu koronacji powiedział: „Do Niej, do Maryi należy być w każdej rodzinie, wskazując na wspaniały wzór Najświętszej Rodziny. Być przy każdej kołysce, przy każdej matce zalęknionej o życie dziecięcia, o spokój rodziny i rodzinną wierność”. W Leśniowie zapamiętano te słowa. Przygotowując się do 40. rocznicy tego wydarzenia do Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, czczonej od dawna, jako szczególna orędowniczka rodzin, zaczęto wprowadzać z myślą o rodzinach specjalne błogosławieństwa. Bo – jak tłumaczą Ojcowie Paulini – czasownik „błogosławić” wskazuje na obdarowanie kogoś życzliwością i wsparciem.

Błogosławi i pomaga

Reklama

Kto był w Leśniowie, uczestniczył choć raz w błogosławieństwie małżonków (odnawiających przyrzeczenia ślubne) lub błogosławieństwie matek (oczekujących dziecka), zapamiętał to jako wielkie przeżycie. Kalendarz Mszy św. w rodzinnych intencjach, które kończą się udzieleniem indywidualnego błogosławieństwa na stopniach ołtarza jest stały: w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 11 sprawowana jest Msza św. w intencji małżonków, w drugą niedzielę poświęcona jest dzieciom, w trzecią – rodzinom, natomiast w czwartą – matkom spodziewającym się dziecka. Są tu także udzielane uroczyste błogosławieństwa babć i dziadków, narzeczonych, osób poszukujących pracy.

Leśniowskie sanktuarium wychodzi naprzeciw trudnym problemom współczesnych rodzin: prowadzi poradnię specjalistyczną, organizuje latem cykle rekolekcji o tematyce rodzinnej, proponuje książki i nagrania wykładów z tej dziedziny, a także spotkania, które mają na celu integrację rodzin.

Od kilku lat w Leśniowie budowane jest Centrum Pomocy Rodzinie.

Reklama

Relacje pozostawione przez pielgrzymów są świadectwem szukania pomocy w trudnych sytuacjach, ale także wdzięczności za doznane łaski. Jednym z najwymowniejszych zdarzeń w ostatnich latach było uzdrowienie Mateusza, przebywającego w stanie krytycznym na oddziale intensywnej terapii w krakowskiej kliniec. Przyjaciel rodziców – Zbigniew Książek – w dniu, kiedy życie Mateusza wisiało na włosku, powierzył intencję ocalenia go Leśniowskiej Patronce Rodzin. Jako wotum wdzięczności napisał tekst oratorium „Siedem pieśni Maryi”, które – z muzyką skomponowaną przez Bartłomieja Gliniaka – było wykonywane w wielu miejscach w Polsce i ukazało się na płycie. Przypadek Mateusza stał się również kanwą dokumentalnego filmu „Cud”.

Nie bójmy się prosić

Od wieków przez Leśniów prowadzi szlak pielgrzymkowy na Jasną Górę, ale niezależnie od pieszych grup, w każda niedzielę na parkingu pod sanktuarium można zobaczyć samochody i autokary z rejestracjami z całej Polski. Po drodze do kościoła trzeba minąć malownicze źródełko, które bije od ponad sześciu wieków, a w sanktuarium czeka Leśniowska Patronka Rodzin.

Warto Ją poprosić o łaski i dary potrzebne każdej rodzinie: wytrwałości i wyrozumiałości, zaufania i przebaczania, jednoczenia i cierpliwości. Jej dary pozwolą odkryć piękno miłości małżeńskiej i rodzinnej. „Człowiek szuka miłości, bo w głębi serca wie, że tylko miłość może uczynić go szczęśliwym”. Tak napisał kiedyś św. Jan Paweł II.

2014-09-03 16:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolbuszowskie sanktuarium maryjne

W uroczystość Wszystkich Świętych kolbuszowska kolegiata rozpoczęła kolejny etap odnowy istniejącego tu od dawna, ale z różnych powodów nieco zapomnianego ośrodka kultu Najświętszej Maryi Panny. Ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba poświęcił odnowiony obraz Matki Bożej (umieszczony w nastawie ołtarzowej), a po Mszy św. poświęcił po remoncie kaplicę cmentarną z nową nastawą ołtarzową, w której umieszczony jest obraz Matki Bożej Bolesnej

Przed wspomnianą Mszą św. ks. dr Sławomir Zych z KUL-u wygłosił referat na temat dawnego sanktuarium maryjnego w Kolbuszowej. W uroczystości wzięli udział kapłani z dekanatu kolbuszowskiego wschód i księża-rodacy. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście oraz parafianie, którzy przygotowywali się duchowo do uroczystości poprzez trzydniowe rekolekcje, prowadzone przez ks. Pawła Batorego. Uroczystości rozpoczął koncert chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I st. z Kolbuszowej pod dyrekcją Aleksandry Niezgody.

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję