Reklama

Niedziela Podlaska

Tysiąc dzieci na koloniach Caritas

Niedziela podlaska 38/2014, str. 8

[ TEMATY ]

Caritas

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Jedna z grup uczestniczących w koloniach zorganizowanych przez diecezjalną Caritas

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej każdego roku podczas wakacji organizuje letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych, wielodzietnych i dysfunkcyjnych. W tym roku odbyły się następujące turnusy: Białowieża – 2 turnusy; Ptaki k. Nowogrodu – 2 turnusy; Sokołów Podlaski – 4 turnusy, w tym jeden integracyjny z osobami niepełnosprawnymi, turnus dla dzieci z Ukrainy i turnus dla dzieci z Białorusi; Mikoszewo nad morzem – 1 turnus. Zorganizowano też turnusy dofinansowane z FSUSR: Murzasichle w górach – 4 turnusy, Mikoszewo i Stegna nad morzem – 5 turnusów, Brok – 2 turnusy. Organizowano też półkolonie w lipcu w Siemiatyczach, w sierpniu w Bielsku Podlaskim i Sokołowie Podlaskim.

Cel: dobro dzieci

W sumie w czasie tegorocznych wakacji zorganizowaliśmy wypoczynek dla ok. 1000 dzieci z terenu diecezji oraz dla dzieci i młodzieży polonijnej z Białorusi i Ukrainy. Wszyscy byli pod opieką wykwalifikowanej kadry posiadającej ukończone kursy kwalifikacyjne kierowników i wychowawców kolonijnych. Część kadry wychowawczej pracowała na koloniach w charakterze wolontariuszy, nie otrzymując wynagrodzenia. Wychowawcy prowadzili dzienniki zajęć, w których dokumentowali przebieg zadania. Wszystkie turnusy były zakwalifikowane i sprawdzane przez kuratoria, sanepid i KRUS. Zajęcia programowe były szczególnie ukierunkowane na kreowanie wśród dzieci i młodzieży twórczej i aktywnej postawy w pokonywaniu trudności, likwidację postaw negatywnych. Zajęcia podzielone były na wspólne, dla całej grupy oraz warsztaty profilaktyczne w grupach. Realizowany był program profilaktyki uzależnień i przemocy w rodzinie. Także wspólna zabawa i konkursy zawierały elementy profilaktyki uzależnień. Program turnusu zapewniał dzieciom relaks i regenerację sił w otoczeniu prozdrowotnym oraz obfite i bogate posiłki. Rozwijaliśmy uzdolnienia dzieci: plastyczne, muzyczne, sportowe i taneczne, poprzez gry i zabawy. Organizowano zajęcia na basenie i parku linowym oraz wycieczki do kina. Korzystaliśmy z dostępnych wypożyczalni rowerów i kajaków. Nawiązaliśmy kontakt z grupą „Full Power Spilit”, w ramach tej współpracy na koloniach odbyły się autorskie spotkania profilaktyczne, a także warsztaty rozwijające talent dzieci. Spotkania z policją, pokazy strażackie odbywające się prawie na każdym turnusie miały charakter nie tylko rozrywkowo-widowiskowy, ale przede wszystkim informacyjno-profilaktyczny.

Podczas turnusu realizowaliśmy program terapeutyczny „Boska Załoga”. Zajęcia realizowane zgodnie z programem miały charakter terapeutyczny. Prowadzono zajęcia z cyklu „Wakacyjna Kuźnia Talentów” i „Kierunek Podlasie, warsztaty turystyczno-krajoznawcze dla dzieci i młodzieży”. Koloniści wzięli udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W trakcie kolonii zapewniliśmy podopiecznym nie tylko bezpieczny czas wypoczynku, ale też formację chrześcijańską, realizując każdego dnia program wychowawczy, który uwrażliwiał na potrzebę osobistej formacji i kształtowania właściwych relacji z innymi ludźmi i środowiskiem. Tak jak każdego roku realizowany był program terapeutyczny wszechstronnie podejmujący zagadnienia osobistej higieny, kształtowania charakteru i umiejętności rozpoznawania i unikania zagrożeń. Wiedząc o ryzyku zagrożeń w środowiskach, do których wrócą nasi podopieczni, współpracowaliśmy w tej dziedzinie ze specjalistami z zakresu psychologii i socjoterapii. Stosownie do potrzeb uczestnicy turnusów zostali wyposażeni w przybory szkolne, środki czystości, ubrania.

Reklama

Widoczne efekty

Anonimowe ankiety ewaluacyjne, które przeprowadzono na każdym z turnusów, wykazały, że uczestnicy najbardziej byli zadowoleni z dobrej atmosfery na koloniach i przygotowanych atrakcji. Wielu też doceniło efekty programu terapeutycznego, pisząc, że nauczyli się pilnowania porządku i obowiązkowości. Cieszy fakt, że po każdym turnusie kolonii oprócz wspomnień ciekawych miejsc i wydarzeń pozostały liczne przyjaźnie, wymiany telefonów i adresów.

Kolonie mogły odbyć się dzięki środkom, które uzyskaliśmy z naszych akcji rozprowadzania świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, zniczy Caritas, baranków wielkanocnych, a także dofinansowaniu KRUS, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, kuratoriów oświaty w Białymstoku i Warszawie, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, samorządów miast i gmin z terenu naszej diecezji. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przez dofinansowanie lub pomoc w organizacji współpracują z nami i pomagają prowadzić dobre dzieło na rzecz potrzebujących. Wspólnie możemy zrobić więcej dla dzieci, aby przemieniać oblicze ich codziennej trudnej rzeczywistości, dzieląc się nawzajem miłością. Bóg zapłać!

2014-09-17 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs MAM 5 LAT! – PROJEKT CARITAS LAUDATO SI’

2020-06-01 06:07

[ TEMATY ]

Caritas

konkurs

Encyklika

Laudato si'

Materiał prasowy

Trwa rok Laudato si’, w którym świętujemy pięciolecie ogłoszenia encykliki papieża Franciszka. W ramach projektu Caritas Laudato si’, zostało przygotowane specjalne, ekologiczne wydanie encykliki, dzięki czemu jej treść trafi do jeszcze szerszego grona odbiorców. Z tej okazji, wpisując się w Dzień Dziecka ogłoszono konkurs „MAM 5 LAT!”, w którym uczestnicy podzielą się ekologicznymi praktykami ze swojego życia, inspirując tym samym do świadomego wdrażania ich w swoją codzienność.

– Często dostajemy od ludzi filmiki i zdjęcia, na których chwalą się swoimi pomysłami na ekologiczne życie. Są fantastyczne i inspirujące! Video o tym jak korzystać z pieluch wielorazowych, jak zbierać deszczówkę, jak stworzyć własny kompostownik…spływają do nas takie materiały z całej Polski. Pomyśleliśmy, że to dobry pomysł aby nagrodzić najbardziej kreatywnych. Encyklika mówi dziś do nas „MAM 5 LAT!” i chce być zauważona. Świętujemy Dzień Dziecka, więc chcemy zobaczyć dziecięcą troskę i kreatywność tych, którzy ją czytają. Wydaliśmy encyklikę w pięknej, ekologicznej wersji i właśnie taka trafi do zwycięzców najbardziej pomysłowych eko-praktyk.”– mówi brat Cordian Szwarc OFM, franciszkanin, animator krajowy projektu Caritas Laudato si’.

Encyklika została wydrukowana na ekologicznym papierze. Poszerzony margines pozostawia miejsce na notatki. Minimalistyczna estetyka symbolizuje styl i kierunek działania, do jakiego zaprasza papieskie przesłanie.

>Zasady konkursu MAM 5 LAT!

Ona ma 5 lat! A my z okazji Dnia Dziecka mamy dla Was konkurs.

Zasady są proste:

1. Zrób zdjęcie lub video (max. 2 min) i pokaż jak ekologia jest obecna w Twoim życiu.

2. Wrzuć je pod postem konkursowym na Facebooku CaritasLaudatoSi lub na swoim Instagramie z #laudatosi #mam5lat (post musi być publiczny).

3. Wygraj naszą eko-encyklikę!

Czekamy do 10 czerwca! Szczegóły: www.facebook.com/CaritasLaudatoS

CZYTAJ DALEJ

Od poniedziałku nowe zasady przygotowania narzeczonych do ślubu

2020-05-31 18:25

[ TEMATY ]

małżeństwo

dekret

narzeczeństwo

moerschy/pixabay.com

Od pierwszego czerwca w kancelariach parafialnych w Polsce pojawią się nowe formularze kanonicznego badania narzeczonych. Przewiduje to dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Każdy z narzeczonych będzie rozmawiał z księdzem osobno. Ma to sprzyjać szczerości odpowiedzi. Ponadto narzeczeni przed udzieleniem ślubu nie będą już odpowiadać "tak" lub "nie" na niektóre z pytań zadawanych w trakcie badania kanoniczno -duszpasterskiego. Dokładniej będą weryfikowane okoliczności, które mogłyby prowadzić do stwierdzenia nieważności małżeństwa.

Biskup radomski Henryk Tomasik nie ukrywa, że dekret stawia przed księżmi większe wymagania niż to było dotychczas. - Mamy dużo rozwodów i wniosków o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Celem jest unikanie takich sytuacji, kiedy trzeba będzie stwierdzić nieważność. Dlatego badanie kanoniczno-duszpasterskie będzie bardziej szczegółowe. Wszystko po to, by sprawdzić dojrzałość relacji, a także wykluczyć sytuacje, które mogą spowodować problemy w małżeństwie – powiedział ksiądz biskup, który był gościem Radia Plus Radom.

- Wszyscy jesteśmy przerażeni dużą ilością rozwodów i małżeństw, które przeżywają kryzysy. Dlatego dzisiaj warto postawić pytanie, dlaczego w okresie narzeczeństwa zabrakło sprawdzenia dojrzałości relacji – dodał ordynariusz radomski.

Według nowych regulacji narzeczeni powinni zgłosić do parafii zamiarem zawarcia małżeństwa nie później niż trzy miesiące przed planowanym ślubem. W czasie pierwszego spotkania z narzeczonymi duszpasterz powinien poinformować ich o wymogach przygotowania bezpośredniego do małżeństwa, jak również, jakie trzeba przygotować dokumenty. Powinni wspólnie ustalić nieodległy termin celem sporządzenia protokołu przedślubnego.

Dekret dostosowuje też prawo do współczesnego języka i polskiej specyfiki, bowiem coraz częściej zawierane są związki małżeńskie z osobami niewierzącymi lub innych wyznań. Wielu Polaków chce też zawrzeć związek małżeński poza granicami Polski, np. w miejscach pielgrzymkowych, dlatego duszpasterze muszą wiedzieć jak postępować w takich przypadkach.

CZYTAJ DALEJ

Waszyngton: Donald Trump odwiedził Sanktuarium św. Jana Pawła II

2020-06-02 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Donald Trump

św. Jan Paweł II

2 czerwca, w 41 rocznicę pierwszej wizyty papieża w Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Donald Trump wraz z małżonką Melanią odwiedzili Narodowe Sanktuarium św. Jana Pawła II w Waszyngtonie. Wydarzenie to poprzedziło podpisanie dekretu o zwiększeniu wsparcia USA dla międzynarodowych wysiłków na rzecz wolności religijnej.

Wizytę Trumpa w Sanktuarium św. Jana Pawła II potępił m. in. arcybiskup Waszyngtonu, Wilton D. Gregory – pierwszy w dziejach Afroamerykanin na stolicy biskupiej w Waszyngtonie. Powiedział, że jest to dla niego zaskakujące i naganne, iż jakikolwiek ośrodek katolicki pozwala się tak bardzo nadużywać i manipulować w sposób, który narusza nasze zasady religijne". Słowa te należy odnieść do odpowiedzialnych za Sanktuarium Rycerzy Kolumba. Hierarcha przypomniał, że nauczanie katolickie wzywa wiernych do „obrony praw wszystkich ludzi, nawet tych, z którymi możemy się nie zgadzać".

Wczoraj prezydent Trump przeszedł z Białego Domu do kościoła episkopalnego św. Jana, który został podpalony przez protestujących 31 maja. Władze użyły przemocy, by rozproszyć tłum, który zebrał się na placu Lafayette'a naprzeciwko Białego Domu, uniemożliwiając prezydentowi udanie się do tej świątyni.

Komentując te działania abp Gregory przypomniał, że święty Jan Paweł II był żarliwym obrońcą praw i godności człowieka. „Na pewno nie zgodziłby się na użycie gazu łzawiącego i innych środków odstraszających, aby uciszyć, rozproszyć lub zastraszyć , jednie po to żeby zrobić zdjęcie przed miejscem kultu i pokoju".

Około 100 osób, w tym dzieci i ich rodzice protestowali dziś w pobliżu sanktuarium św. Jana Pawła II, domagając się pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców zabójstwa 25 maja w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję