Reklama

Archiwum

Niedziela 38/2014

Spis treści

Kościół • mass media

Rozszyfrowywać świat informacji
Bp Adam Lepa

Człowiek żyje w świecie informacji, który stał się platformą skutecznego wpływu na jednostkę i społeczeństwo. Ten świat jest w odbiorze coraz bardziej skomplikowany i coraz mniej czytelny

Rozszyfrowywać świat informacji
Praktyczne rady i wskazania

Interesujące są pouczenia i przestrogi, jakie formułuje Martin-Lagardette. Oto niektóre z nich.

Praktyczne rady i wskazania
Internet – „dar od Boga”?
Monika Przybysz

W statystycznej polskiej rodzinie jest w domu aż 16 ekranów: komputerów, telewizorów, laptopów, telefonów, smartfonów i tabletów. Czy internet, który zmienia ludzkie relacje oraz zabiera czas i bliskość rodzinie, może służyć do czegoś dobrego? I dlaczego papież Franciszek nazywa go „Bożym darem”?

Internet – „dar od Boga”?
Czytanie uczy myślenia
Abp Józef Michalik

Różne mogą być sposoby promowania dobrych dzieł. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że dzisiaj mamy kryzys czytelnictwa. Jest to równoznaczne ze zmniejszeniem samodzielności myślenia ludzi. Dzisiejsza kultura obrazkowa jest bardzo chwytliwa i stwarza wrażenie wystarczalności, co nie jest prawdą.

Czytanie uczy myślenia
W czym tkwi siła tej gazety
Prof. Andrzej Jurga

Z informacji przeczytanych co tydzień w tym tygodniku – czasem zawartych w dwóch, trzech zdaniach, a czasem w syntetycznym opracowaniu – staram się wyrobić sobie własny pogląd na zmieniającą się nieustannie rzeczywistość. I to jest siła tej gazety – najważniejsza, bo obejmuje wszystkie wymiary życia ludzkiego. I trzeba, żeby to trwało.

W czym tkwi siła tej gazety
Apostolstwo Świeckich na twitterze
Magdalena Lewandowska

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apo-stolstwa Świeckich jest bardzo aktywnie obecna na Twitterze. – Jedna z cech nowej ewangelizacji to korzystanie z nowych środków. Niczego nie zaniedbać, na wszystko się ważyć, aby na nowych areopagach był obecny Chrystus i Jego Ewangelia – mówi o. prof. Kazimierz Lubowicki OMI, sekretarz Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich.

Apostolstwo Świeckich na twitterze

18-24

z prasy zagranicznej

Ostrożne oświadczenia
(pr)

Walczący z mafią
(pr)

Walczący z mafią włoski duchowny z południa Italii – ks. Luigi Ciotti nadal będzie wypełniał swoją misję, mimo nowych zagrożeń, jakie kierują wobec niego przedstawiciele tej grupy przestępczej.

Odmowa reklamy
(pr)

Australijski tygodnik katolicki „The Catholic Weekly” odmówił zamieszczenia na swoich łamach reklamy informującej o spotkaniu z byłą irlandzką prezydent Mary McAleese i zachęcającej do uczestnictwa w nim.

Czują się marginalizowani
(pr)

Południowoafrykańska telewizja wycofała się ze złożonej w 2011 r. obietnicy transmitowania Pasterki z Watykanu. Katolicy są oburzeni tą decyzją, gdyż był to jedyny stricte katolicki program w całorocznej ofercie tego publicznego nadawcy.

Putin to egocentryk
(pr)

Władimir Putin to egocentryk, który chce odbudować mur berliński – uważa XIV Dalajlama, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W rozmowie z niemiecką gazetą „Welt am Sonntag” duchowy przywódca buddystów tybetańskich zauważył, że Putin był już prezydentem, potem premierem, a teraz znów jest prezydentem. – To trochę za wiele.

Podwojony program
(pr)

Trzy lata temu w Moskwie rozpoczęto program budowy 200 nowych cerkwi. W kwietniu 2011 r. patriarcha Cyryl I i mer Moskwy Siergiej Sobianin wmurowali kamień węgielny pod pierwszą cerkiew z tego programu, w miejscu symbolicznym, niedaleko kompleksu teatralnego na Dubrowce, gdzie 12 lat temu miał miejsce krwawy terrorystyczny atak.

39

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję