Reklama

Niedziela Przemyska

300 lat to piękny jubileusz

Jak informowaliśmy już na łamach „Niedzieli Przemyskiej” parafia Majdan Sieniawski obchodzi w bieżącym roku 300-lecie swego istnienia. W niedzielę 7 września br. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja odbyły się główne uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik

Niedziela przemyska 38/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

abp Józef Michalik

Archiwum parafii

Historyczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu z plebanii do nowego kościoła. 1960 r.

Historyczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu z plebanii do nowego kościoła. 1960 r.

Mszę św. jubileuszową sprawował Metropolita Przemyski w asyście wszystkich księży rodaków, w tym dwóch misjonarzy: michaelity Zdzisława Urbanika, od 30 lat misjonarza najpierw w Paragwaju a następnie w Argentynie, od wielu lat proboszcza parafii w Buenos Aires i delegata Ojca Generała na Paragwaj i Argentynę, michaelity Adama Gąsiora pracującego na Ukrainie oraz miejscowego proboszcza a zarazem dziekana dekanatu sieniawskiego ks. prał. Edwarda Piekło, który w tym roku obchodzi też swoje jubileusze – 40-lecia kapłaństwa i 30-lecia proboszczowania w Majdanie Sieniawskim. W koncelebrze znaleźli się również księża rodacy: dominikanin Eugeniusz Pokrywka, pracujący na Pomorzu, ks. prał. Franciszek Goch, dziekan dekanatu w Brzozowie, ks. Jan Mazurek, proboszcz parafii w Przemyślu, diecezjalny opiekun RAM-u oraz ks. Tomasz Sieradzki i Krzysztof Zwoliński. Obecni byli również niektórzy księża wikarzy tutaj pracujący, jak też księża z dekanatu, którzy dojechali po odprawieniu Mszy św. w swoich parafiach. W uroczystej Sumie wzięli udział licznie zgromadzeni parafianie oraz wierni z parafii sąsiednich.

Tuż po powitaniu przybyłych ks. proboszcz Edward Piekło przedstawił krótką historię parafii podkreślając, że mimo mieszkających tutaj przez minione wieki ludzi biednych, zawsze posiadali oni wielki skarb w sercu – silną wiarę, czemu wielokrotnie dawali i dają wymowny wyraz. Prosił też arcypasterza aby pomodlił się za wszystkich tu zgromadzonych, aby zawsze kroczyli drogami zbawienia.

Misja Chrystusowego Kościoła

Rozpoczynając Mszę św. abp Michalik nadmienił, że 300 lat to piękny jubileusz, a 10 procent tego czasu stanowi proboszczowanie w Majdanie Sieniawskim ks. prał. Edwarda Piekło. Mszę św. ofiarował w jego intencji, wszystkich kapłanów pracujących w majdańskiej parafii, jak też parafian, również ich przodków i tych być może nieco oddalonych od Kościoła. W homilii nawiązał do Ewangelii mówiącej o upominaniu ludzi błądzących. Zachęcał, aby to czynić. Taka też jest misja Kościoła, również majdańskiego od początków jego istnienia po dzień dzisiejszy. Metropolita Przemyski nie zapomniał też wspomnieć poprzedniego proboszcza, śp. ks. prał. Antoniego Pankiewicza, za czasów którego powstała obecna świątynia. Podziękował również mieszkańcom Majdanu Sieniawskiego, którzy tak hojnie wspierają wszystkie inwestycje przy kościele, nie żałując również grosza na budowę sąsiednich i innych świątyń. Ucieszyło go, że przy parafii jest tyle katolickich stowarzyszeń wiernych, którzy tworzą Kościół bardziej żywym. Mówiąc o godności kapłańskiej podkreślił, że to nie tylko modlitwa, ale i upominanie wiernych jeśli jest taka potrzeba. „Kapłan działa jak Chrystus, on się utożsamia z Chrystusem. Kapłan musi trwać w zjednoczeniu z Chrystusem. Musi być ubogi, pokorny, czysty, cierpliwy, łagodny, dobry, przebaczający, a jest to możliwe dzięki łasce Chrystusowej i modlitwie wiernych za kapłanów”. Życzył Księdzu Jubilatowi, aby był jak najbardziej upodobniony do Chrystusa, a wszystkich zachęcał do gorliwej służby Bogu.

Reklama

Wspólnota wiernych i świętych

W modlitwie wiernych nie zapomniano o poprzednich kapłanach, jak też wiernych, w tym o słudze Bożej Julii Buniowskiej, której beatyfikacji majdaniacy z upragnieniem oczekują. Natomiast po Komunii św. Ksiądz Proboszcz, dziękując za udział w uroczystości tak głównemu Celebransowi, jak i pozostałym kapłanom i wiernym, wyraził przekonanie, iż pośród zgromadzonych jest również obecny tak umiłowany przez abp. Józefa Michalika św. Jan Paweł II, którego wizerunek od niedawna znajduje się w ołtarzu głównym.

Czas dziękczynienia

Dziękowali również księża rodacy majdańscy. O. Eugeniusz Pokrywka, dziękując Księdzu Arcybiskupowi pogratulował również tak pięknego jubileuszu Księdzu Proboszczowi. Ks. Adam Gąsior, który na Ukrainie, nad Morzem Azowskim, wybudował kościół, w swoim wystąpieniu wspomniał nieżyjącego już o. Adama Gąsiora, który wraz z Mikołajem Marczakiem wielokrotnie jeździli do Warszawy, do rodaka prof. Adama Grucy, aby ten dopomógł im w staraniach o zezwolenie na budowę kościoła, co stało się faktem w 1956 r. W podobnym tonie mówiła przedstawicielka sióstr zakonnych pochodzących z Majdanu – michaelitka Domicela Dyndał. Natomiast ks. prał. Franciszek Goch, także rodak, dziekan dekanatu w Brzozowie życzył Księdzu Proboszczowi, aby Chrystus przytulił go do swojego serca tak, jak to zrobił będąc na krzyżu wobec św. Franciszka. Wspominano też wspaniałych kapłanów – wikarych tutaj pracujących, jak np. śp. ks. Stanisława Ostrowskiego, śp. ks. Czesława Piotrowskiego oraz żyjącego ks. prał. Kazimierza Wójcikowskiego, do niedawna kustosza sanktuarium w Jodłówce koło Jarosławia, oraz innych.

Reklama

Na zakończenie uroczystości nastąpiło uroczyste błogosławieństwo abp. Józefa Michalika.

Prośmy dobrego Boga, aby w dalszym ciągu miał wszystkich majdańskich parafian oraz ich pasterzy w swojej opiece; a Matkę Najświętszą, aby wypraszała dla nas wszystkich tak potrzebne łaski.

2014-09-17 15:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Michalik: chorzy są naszymi dobrodziejami

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

chorzy

Jan Marczak

Chorzy są naszymi dobrodziejami – powiedział abp Józef Michalik, wskazując, że dzięki osobom cierpiącym w innych ludziach często wyzwala się dobro. Metropolita przemyski przewodniczył dziś w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Przemyślu Mszy św. połączonej z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

Abp Michalik mówił, że chorzy i biedni „są naszymi dobrodziejami”. Przytoczył przy tym orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego, który zachęca, aby być „oczami dla niewidomego” i „rękami dla sparaliżowanego”. – Chory nie tylko chwali Pana Boga modlitwą, ale chwali Pana Boga cierpieniem, nawet istnieniem, chwali Boga tą pomocą, którą zdrowy mu wyświadcza. Ile ludzi dobrych woli wyzwala choroba, wolontariuszy, którzy chcą pomagać – mówił abp Michalik.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję