Reklama

Niedziela Sandomierska

Święty na obecne czasy

Ojciec Pio (Francesco Forgione) urodził się w Pietrelcinie 25 maja 1887 r., w ubogiej rodzinie. W 15. roku życia zdecydował się poświęcić służbie Bożej w zakonie kapucynów. Odznaczał się wielką gorliwością i z oddaniem pełnił posługę w konfesjonale. Dużo się modlił i równocześnie przeżywał tajemnicze cierpienia. W 1918 r. otrzymał stygmaty. Był niezwykłym apostołem modlitwy za grzeszników, ofiarowywał za nich swoje cierpienia. Założył Grupy Modlitwy, czyli zrzeszenie osób modlących się za Kościół i o nawrócenie grzeszników. Umarł w San Giovanni Rotondo 23 września 1968 r. Został kanonizowany 16 czerwca 2002 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym tygodniu będziemy obchodzić liturgiczne wspomnienie świętego Stygmatyka z Włoch – o. Pio. Świat nieustannie śledzi fenomen tego Świętego i bacznie przygląda się dziełom, które pozostawił, i za którym oręduje. Również w naszej diecezji nie brakuje Jego śladów. Oto one.

Grupy modlitwy

Dzieło św. o. Pio jest przykładem wrażliwości na potrzeby człowieka i odpowiedzi na nie poprzez czynną miłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Grupy Modlitwy o. Pio w naszej diecezji działają w parafiach: Bodzechów, Huta Komorowska, w obu parafiach w Nowej Dębie, Janów Lubelski – parafia św. Jadwigi Królowej, Andrzejów, Momoty, Chrzanów, Godziszów, Liśnik Duży, Nisko – parafia św. Józefa, Ostrowiec Świętokrzyski – parafia św. Jadwigi Królowej, Miłosierdzia Bożego i przy Hospicjum św. Jana Pawła II, Ożarów, Sandomierz – parafia św. Józefa, Stale, Stalowa Wola – parafia Zwiastowania Pańskiego, Matki Bożej Królowej Polski i św. Floriana oraz Tarnobrzeg – parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy – wylicza ks. Leszek Biłas, diecezjalny koordynator Grup o. Pio, który organizuje corocznie adwentowy dzień skupienia czy spotkanie opłatkowe dla członków tych Grup. – Zorganizowaliśmy rekolekcje wielkopostne. Każdego roku w ramach formacji odbywa się na Jasnej Górze specjalny kongres, w którym biorą udział również przedstawiciele naszej diecezji.

Członkowie wspólnoty z reguły spotykają się 23. każdego miesiąca, czyli w rocznicę dnia śmierci ich Patrona. Podczas spotkania uczestniczą we Mszy św. Odbywa się też wtedy adoracja Najświętszego Sakramentu i Różaniec z rozważaniami autorstwa św. o. Pio.

Hospicjum

Tarnobrzeska parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest organem założycielskim wielkiego dzieła poświęconego o. Pio. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy Hospicjum św. Ojca Pio mieści się przy ul. Konstytucji 3 Maja 11. Natomiast przy ul. Dąbrówki 44 jest druga część placówki. Mieści się tu: Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Psychiatryczny.

Reklama

Osoby, które przebywają w tych placówkach wymagają opieki całodobowej, ale nie wymagają hospitalizacji. Są tam ludzie starsi, którymi rodzina z różnych względów nie może się zaopiekować. Często chodzi o to, że osoba jest tak chora, że rodzina nie może zapewnić jej wystarczającej opieki. Często nie ma też takich warunków.

Pracownik administracji Regina Karasińska wyjaśnia: – Prowadzimy całodobową opiekę pielęgniarską. Jest świadczona również opieka lekarska, z tym, że nie całodobowa. Współpracuje z nami dwóch lekarzy, dochodzących trzy razy w tygodniu. Na wyposarzeniu placówek mamy karetkę, więc zawsze jest możliwość skierowania pacjenta do szpitala. Prowadzimy również rehabilitację.

Kapelanem Hospicjum jest proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy ks. Michał Józefczyk. Dla podopiecznych codziennie jest roznoszona Komunia św. Natomiast Msze św. sprawowane są w niedziele i w czwartki oraz w uroczystości kościelne. Chorzy mają do dyspozycji kaplicę. Ks. Józefczyk wyjaśnia: – Natchnienie do powstania placówki i oddania jej pod patronat o. Pio przyszło od Ducha Świętego. Od św. o. Pio chcemy uczyć się jak posługiwać chorym i Jemu zawierzamy chorych. Czynić będziemy to też w sposób szczególny poprzez nasz wewnętrzny odpust ku Jego czci.

– W Hospicjum znajduje się kilka oddziałów: pielęgnacyjno-opiekuńczy, którym kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Znajduje się na nim 90 osób na czterech pododdziałach, w tym jeden obok kościoła. Oddział psychiatryczny liczy 64 pacjentów, którymi opiekuje się 3 lekarzy dochodzących. Jest on oddziałem zamkniętym, dlatego pacjenci nie mogą samowolnie go opuszczać. – Na 2 pododdziałach przebywają osoby ze schizofrenią i z zespołem otępiennym, po skierowaniu przez prowadzących lekarzy psychiatrów. Zasady przyjmowania są takie same jak na oddziale psychiatrycznym w szpitalu – informuje Regina Karasińska.

Reklama

Mieć Go za patrona

Są parafie w diecezji, które posiadają u siebie relikwie Stygmatyka, jak np. Bodzechów, Godziszów, św. Jadwigi w Janowie Lubelskim, Matki Bożej Fatimskiej, św. Józefa w Nisku i inne.

Świętemu dedykowana jest świątynia w parafii Bodzechów. Zapytany o dedykację kościoła Włoskiemu Stygmatykowi ks. Cezary Zybała, proboszcz parafii, mówi: – To właśnie o. Pio sobie wybiera. Towarzyszył temu cały szereg znaków. Obecnie kościół oddany jest do użytku i sprawowana jest liturgia. A staramy się również prowadzić duszpasterstwo pod kątem duchowości o. Pio, podkreśla ks. Zybała.

Pod sztandarem św. O. Pio. działają Rycerze Kolumba z Rady nr 15759 przy stalowowolskiej parafii św. Jana Pawła II.

Spotkać się z o. Pio

San Giovanni Rotondo z roku na rok nawiedza coraz więcej osób. Redakcja „Niedzieli” zorganizowała w sierpniu pielgrzymkę, w programie której znalazło się także San Giovanni Rotondo, gdzie mieszkał całe zakonne życie o. Pio, jak i Jego rodzinna miejscowości – Pietrelcina. Małgorzata Graczak, uczestnicząca w tym pielgrzymowaniu, wspomina: – Pełna radości i podziwu, w ciszy i rozmodleniu, szłam śladami o. Pio. To, co zobaczyłam urzekło mnie i tego nie da się opisać słowami. Włoski zakonnik to niewątpliwie wielki Święty, który cierpiał, a poprzez to cierpienie pomagał innym swoimi modlitwami i stygmatami. Dla mnie św. O. Pio jest podporą w trudnych chwilach życia. Wierzę, że zawsze mnie wysłucha i będzie wskazywał drogę do Boga i ludzi.

2014-09-17 15:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrazek z Ojcem Pio

Niedziela Ogólnopolska 38/2015, str. 30-31

[ TEMATY ]

wspomnienia

O. Pio

Grażyna Kołek

San Giovanni Rotondo. Krypta Ojca Pio w kościele św. Ojca Pio z Pietrelciny

San Giovanni Rotondo. Krypta Ojca Pio w kościele św. Ojca Pio z Pietrelciny

Zrywając kartkę z kalendarza w nadchodzącym tygodniu, natkniemy się na imię, które w dalekiej Italii ma wręcz magiczne brzmienie: Ojciec Pio. Zmarł on 23 września 1968 r. Żadna to więc okrągła rocznica, ale zwykłe skojarzenie, którego nie da się przeoczyć

Ojciec Pio we Włoszech „przegląda” się w każdej filiżance kawy. Jest w barach, sklepach, domach, a miejsce jego pochówku – San Giovanni Rotondo – przyciąga jak Golgota: trochę z ciekawości, ale głównie z powodu wiary.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-06-12 15:27

[ TEMATY ]

rodzina

Kościół

episkopat

KEP

religia w szkołach

Episkopat News/ flickr.com

Lekcje religii w szkołach i katecheza parafialna, ochrona życia ludzkiego, kwestie dotyczące rodziny, standardy ochrony małoletnich w Kościele oraz wybory Sekretarza Generalnego KEP - to główne tematy 398. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 10-12 czerwca br. w Warszawie.

Zebranie Plenarne dokonało wyboru nowego Sekretarza Generalnego KEP, na pięcioletnią kadencję, którym został bp Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Zastąpił on na tym stanowisku bp. Artura G. Mizińskiego, które sprawował przez 10 lat. Na wniosek nowego sekretarza generalnego, biskupi zaaprobowali również nominację jego zastępcy, którym po raz kolejny został ks. prałat Jarosław Mrówczyński.

CZYTAJ DALEJ

Zebranie KEP: Kościół planuje badania na temat posługi wikariuszy parafialnych

2024-06-12 13:01

[ TEMATY ]

KEP

księża

Karol Porwich/Niedziela

O stanie prac nad wskazaniami dotyczącymi formacji kapłańskiej w Polsce mówił podczas zebrania Episkopatu bp Damian Bryl. Planowane są m.in. badania dotyczące życia, formacji i posługi wikariuszy parafialnych - przekazał KAI przewodniczący Zespołu opracowującego dokument na temat formacji księży.

Zadaniem tego gremium jest przygotowanie wskazań dotyczących formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Jak wskazano, Zespół powinien uwzględnić ducha i normy dokumentu Konferencji Episkopatu Polski „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia” z 2021 roku oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję