Reklama

Głos z Torunia

Potrzeba pokoju

Z poruszeniem obserwujemy to, co dzieje się na świecie. Wojna na Ukrainie czy zbrodnie, których dokonują dżihadyści z Państwa Islamskiego, napawają nas strachem, smutkiem. Pragniemy pokoju, dlatego działamy na jego rzecz. Sprzeciw na brak oznak człowieczeństwa okazujemy w różny sposób: organizujemy protesty, zbieramy pieniądze, zaopatrujemy w żywność i leki oraz modlimy się, aby na świecie panował pokój. Na okazywanie solidarności jest zatem wiele sposobów. Można to czynić również przez muzykę

Niedziela toruńska 39/2014, str. 3

[ TEMATY ]

koncert

Jakub Molin

Koncert

Artyści bardzo często solidaryzują się z ofiarami kataklizmów czy konfliktów zbrojnych właśnie przez uprawianie muzyki. Śpiewają oni specjalnie przygotowane utwory, organizują koncerty charytatywne itd. Jednym z takich artystów jest walijski kompozytor Karl Jenkins. Na cześć ofiar wojny w Kosowie napisał utwór „The Armed Man. A Mass for Peace”. Polski tytuł tej kompozycji to „Msza dla pokoju”. Utwór ten zabrzmiał 11 września podczas II Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika „PER MUSICAM AD ASTRA”. „Mass for Peace” wykonały dwa chóry – Astrolabium z Torunia oraz Chór Uniwersytetu Gdańskiego. Towarzyszyła im również Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą litewskiego dyrygenta Dainiusa Pavilionisa. Koncert odbył się w kościele akademickim pw. Świętego Ducha w Toruniu.

„Msza dla pokoju” pozostaje aktualna, ponieważ pokój jest pragnieniem ponadczasowym. Nie da się go osiągnąć, jeśli będziemy dla siebie nawzajem źli. Jedynie dobro może nas rozwijać. Jesteśmy solidarni, ponieważ dobrymi stworzył nas Bóg. Solidarność jest wołaniem o pokój. Prośmy o niego nieustannie i błagajmy, aby świat był lepszy, wolny od wojen. Wykorzystajmy nasze zdolności i talenty, aby okazywać solidarność i dobro.

Reklama

Michał Bomastyk

Czuwanie Taizé

Wobec zagrożenia wojną, która wzmaga się na wschodzie Europy, oraz prześladowania i zabijania chrześcijan w Iraku, Syrii, Nigerii i na całym świecie, odpowiadając na apel papieża Franciszka oraz polskich biskupów, mieszkańcy Torunia włączyli się do modlitwy o pokój. 12 września w toruńskim kościele pw. Świętego Ducha odbyło się czuwanie modlitewne, które prowadziła biblijna wspólnota „Słowo Życia” działająca przy Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu. Przy akompaniamencie instrumentów brzmiały kanony z Taizé wykonywane przez chór w różnych językach. Oprócz kanonów w językach: polskim, niemieckim czy francuskim, pojawił się także kanon w języku ukraińskim jako wyraz solidarności i pamięci o tych, którzy cierpią z powodu wojny.

Ks. Paweł Borowski – opiekun wspólnoty zaprosił wszystkich do modlitwy i adoracji krzyża. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II, zwrócił uwagę, że pokój jest nie tylko potrzebny, lecz także jest możliwy, ponieważ wypływa z Chrystusowego krzyża. Wystarczy więc każdego dnia „przytulać się” do krzyża, by pokój Chrystusa spłynął do naszych serc i stąd rozlewał się na cały świat.

Reklama

Często wydaje się nam, że jesteśmy bezradni w obliczu tego, co się dzieje. Tymczasem możemy bardzo wiele: modlitwa, pamięć oraz wprowadzanie pokoju w swoim środowisku. Bądźmy ludźmi pokoju!

Anna Głos

Zapraszamy na modlitwę

Wspólnota „Słowo Życia” i Tygodnik Katolicki „Niedziela” „Głos z Torunia” zapraszają do włączenia się w nurt modlitwy o pokój i za prześladowanych chrześcijan. W każdy pierwszy piątek miesiąca w katedrze Świętych Janów w Toruniu o godz. 18 będą sprawowane Msze św. w intencji pokoju, a w każdy drugi piątek miesiąca w kościele akademickim Świętego Ducha o godz. 20 odbędzie się czuwanie modlitewne ze śpiewem kanonów z Taizé.

Nie bądźmy obojętni! Módlmy się o nawrócenie dla prześladowców i agresorów, silną wiarę dla cierpiących i dla nas, byśmy byli wiernymi świadkami Chrystusa! Możemy modlić się o pokój, a gdzie dwaj lub trzej zgodnie o coś proszą – tam Bóg udziela tego, co najbardziej potrzebne!

Przyjdźcie i przyprowadźcie innych!

Ks. Paweł Borowski

2014-09-24 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XI Cysterskie Lato Muzyczne – Żarnowiec 2016

[ TEMATY ]

koncert

Żarnowiec to mała kaszubska wieś położona w województwie pomorskim. Słynie z pięknego kościoła związanego z klasztorem Cysterek. Stąd wzięła się nazwa XI Cysterskiego Lata Muzycznego, podczas którego w każdą niedzielę między 17 lipca a 21 sierpnia o godz. 20.30 w kościele Zwiastowania Pana w Żarnowcu zabrzmią organy.

CZYTAJ DALEJ

Chińska zaraza

W genomie i morfologii wirusa SARS-CoV-2 znajdują się partie aminokwasów, które naturalnie nie występują w takiej konfiguracji.

Kiedy w marcu 2020 r. rozpocząłem cytowanie – pochodzących z renomowanych kalifornijskich i nowojorskich laboratoriów – badań mówiących o tym, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, aby wirus SARS-CoV-2 powstał na drodze naturalnej ewolucji z nietoperzy jaskiniowych na człowieka, spotkała mnie za to fala deprecjonowania i szyderstw. Obowiązywała wszak wtedy teza – lansowana wprost przez Chińską Partię Komunistyczną – że światowa pandemia zaczęła się przypadkiem, z końcem 2019 r., na tzw. mokrym targu w Wuhan, a powodem wybuchu zarazy był zwyczaj jedzenia przez Chińczyków tzw. zupek z nietoperzy. Na nic zdały się świadectwa naukowców i badania, które cytowałem, na nic były także proste pytania, jak to możliwe, aby koronawirus z nietoperzy tak szybko przeniósł się na bardziej wyspecjalizowany układ oddechowy człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Odpust w Rokitnie: Pielgrzymka pracowników Lasów Państwowych

2021-06-15 18:28

[ TEMATY ]

odpust

Rokitno

ks. Grzegorz Nieźdwiedź

Msza św. odpustowa w rokitniańskiej bazylice

Msza św. odpustowa w rokitniańskiej bazylice

Do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie w ramach tzw. pielgrzymek środowiskowych przybyli dzisiaj pracownicy Lasów Państwowych. Mszy św. odpustowej w bazylice rokitniańskiej z ich udziałem przewodniczył bp Tadeusz Lityński, pełniący funkcję krajowego duszpasterza leśników.

Fotogaleria z pielgrzymki leśników dostępna tutaj: Pielgrzymka leśników do Rokitna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję