Reklama

Dookoła świata

2014-09-30 15:12

Jakub Jałowiczor, Dziennikarz „Gazety Polskiej Codziennie”
Niedziela Ogólnopolska 40/2014, str. 6

Państwo Islamskie

Naloty na pozycje dżihadystów

W nocy z 22 na 23 września br. Amerykanie rozpoczęli naloty na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) na terytorium Syrii. Operacja zaczęła się od uderzenia pociskami Tomahawk z okrętów operujących w Zatoce Perskiej. Następnie przeprowadzono akcję lotniczą, w której oprócz Amerykanów i Francuzów wzięły udział samoloty Arabii Saudyjskiej, Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jordanii. Możliwe, że swoich baz użyczyła Turcja, jednak Ankara oficjalnie temu zaprzecza. W pierwszych nalotach zginęło przynajmniej 120 bojowników, w tym wielu pochodzących z krajów innych niż Syria. Z rozpoczęcia działań zbrojnych zadowolona jest syryjska opozycja, walcząca zarówno z reżimem Baszara al-Assada, jak i z Państwem Islamskim. W odwecie za atak dżihadyści z grupy Żołnierze Kalifatu zamordowali w Algierii francuskiego zakładnika Hervé Gourdela. Państwo Islamskie grozi także Arabii Saudyjskiej. Kontynuuje również rozpoczętą 15 września ofensywę w kierunku syryjskiego miasta Ajn al-Arab, prowadzoną m.in. z użyciem czołgów.

Ziemia Święta

Zginęli zabójcy młodych Izraelczyków

Dwaj Palestyńczycy, podejrzani o uprowadzenie i zabicie w czerwcu br. trzech młodych Izraelczyków, prawdopodobnie nie żyją – poinformował rzecznik izraelskiej armii Peter Lerner. Jak powiedział, Marouane Kawasmeh i Amer Abu Eiszeh „zginęli podczas wymiany ognia, która wywiązała się podczas próby ich aresztowania”. W lipcu izraelskie siły bezpieczeństwa zatrzymały Palestyńczyka Hosama Kawasmeha, uważanego przez Izrael za szefa operacji uprowadzenia i zabicia nastolatków. Teraz ujęto trzech członków jego rodziny. Trzej izraelscy nastolatkowie zaginęli 12 czerwca br. na Zachodnim Brzegu. Ich zwłoki znaleziono 30 czerwca. Zabójstwo doprowadziło do eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego w Strefie Gazy. W ciągu 7 tygodni walk zginęło 2,2 tys. osób.

Chiny

Chińska wojna z krzyżami

Policja brutalnie zaatakowała wiernych broniących kościoła w mieście Wenzhou w południowo-wschodnich Chinach. Na wykonanym amatorską kamerą nagraniu, które trafiło do zachodnich mediów, widać duży oddział funkcjonariuszy atakujący wiernych zabarykadowanych na terenie kościoła. Od lutego tego roku w Wenzhou komunistyczne władze burzą świątynie chrześcijańskie albo zdejmują z nich krzyże. Zniszczono już ponad 60 kościołów i ok. 300 krzyży.

Reklama

Wenzhou nazywane jest chińską Jerozolimą. Chrześcijanie, przeważnie protestanci, stanowią tu 15 proc. z ponad 7 mln mieszkańców. Oficjalnie w Państwie Środka mieszka niespełna 30 mln wyznawców Chrystusa. Nieoficjalne dane mówią nawet o 130 mln wiernych. Według niektórych prognoz, w ciągu kilku lat chrześcijan może być w całym kraju więcej niż członków partii, a za 15 lat Chiny staną się państwem z największą na świecie liczbą wierzących w Jezusa.

Hiszpania

Hiszpania nie posprząta po Zapatero

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wycofał się z pomysłu zwiększenia prawnej ochrony życia. W 2010 r. socjalistyczny rząd José Luisa Zapatero zalegalizował aborcję do 14. tygodnia ciąży bez podania przyczyny i do 22. tygodnia w przypadku choroby dziecka. Dziewczęta od 16. roku życia nie potrzebują zgody rodziców. W 2011 r. odnotowano w Hiszpanii 120 tys. przypadków legalnego zabicia nienarodzonych dzieci. W większości wypadków matki jako powód podawały zagrożenie zdrowia psychicznego. Po objęciu władzy przez Partię Ludową premier Mariano Rajoy postulował zmianę ustawy. Pod naciskiem opinii publicznej i mediów zmienił zdanie. Ma jedynie wprowadzić obowiązek uzyskania zgody rodziców w razie aborcji dokonywanej u nieletnich.

Francja

Sarkozy wraca

Były prezydent Francji zapowiedział powrót do polityki. 59-letni konserwatywny polityk, który w 2012 r. przegrał wybory z socjalistą François Hollande’em, zamierza w 2017 r. walczyć o powrót do Pałacu Elizejskiego. Wcześniej będzie musiał odzyskać władzę w swojej partii – Unii na rzecz Ruchu Ludowego. Przeciw Sarkozy’emu toczy się kilka śledztw, dotyczących m.in. zarzutów nielegalnego finansowania kampanii wyborczej w 2012 r. oraz powiązań z libijskim dyktatorem Muammarem Kaddafim, który zginął w ludowej rewolcie w 2011 r. Już po deklaracji Sarkozy’ego o powrocie zawieszono śledztwo dotyczące domniemanych prób wpływania przez niego na sędziów. Polityk twierdzi, że nie złamał prawa.

Reklama

Moje dziecko nie chce chodzić do kościoła

2019-07-10 09:40


Niedziela Ogólnopolska 28/2019, str. 10-13

„Nasze dziecko odwróciło się od Pana Boga i od Kościoła”.
Nikt nie zdoła policzyć, w ilu domach z ust rodziców, babć i dziadków da się usłyszeć tę bolesną skargę. Wychowywali swe latorośle, jak umieli, przynieśli do chrztu, przygotowali do I Komunii św., do bierzmowania – i oto nagle słyszą:
„Wypisuję się z Kościoła”, „Jestem niewierzący”, „Jestem dorosły, to moja sprawa, nie wtrącajcie się”.
Do tych deklaracji mogą jeszcze dochodzić agresja wobec Kościoła (czytaj: duchowieństwa), przystępowanie do sekt, życie bez sakramentalnego małżeństwa, związki homoseksualne...

©Cheryl Casey – stock.adobe.com

Joanna Krawczyńska, matka dorosłego syna

Problem się pojawił, gdy syn wyjechał na studia do dużego ośrodka akademickiego. Miałam nadzieję, że ten czas będzie dla niego etapem autentycznego rozwoju, także w wierze. że zaangażuje się w duszpasterstwo akademickie. Polecaliśmy mu z mężem wspólnotę, w której w czasach studenckich się poznaliśmy. W naszej rodzinie był to częsty temat wspomnień z okresu młodości – czasu pieszych pielgrzymek, ŚDM z papieżem Janem Pawłem II. Spodziewaliśmy się, że nasz syn znajdzie dla siebie wspólnotę, a tam... może przyszłą towarzyszkę życia. Tymczasem on nie odnalazł się w duszpasterstwie akademickim z różnych powodów. Próbował też sił w kościelnym wolontariacie, ale bez skutku. Gdy przyjeżdżał do domu, próbowałam go wypytywać, zachęcać, ale dostrzegłam, że te tematy zupełnie go nie interesują. Zaczęłam podejrzewać, że gdy zostaje na miejscu studiów na weekend, to w niedziele nie chodzi do kościoła. Aż któregoś dnia oświadczył, że nie pójdzie z nami w niedzielę na Mszę św., bo „on w Kościele nic dla siebie nie odnajduje i nie ma potrzeby tam chodzić”. Nie mogłam się z tym pogodzić, wciąż pytałam, co się stało – nasz syn, ministrant, lektor, absolwent szkoły katolickiej, odrzuca dziś Kościół. Gdzie popełniliśmy błąd? Może łatwiej by było, gdyby podał jakieś konkretne zarzuty, które można byłoby odeprzeć, podyskutować, wytłumaczyć...

Zaproponowałam, aby porozmawiał z zaprzyjaźnionym z księdzem, wiedziałam, że ma do niego zaufanie. Rozmawiali nawet niejeden raz. Początkowo udało się księdzu nakłonić naszego syna do odbycia spowiedzi. Ale po pewnym czasie wszystko wróciło.

Najpierw problem dusiłam w sobie, nie chciałam o tym mówić głośno. Nie było to trudne, gdyż syn rzadko przyjeżdżał. Zaczęły mnie dręczyć wyrzuty sumienia. Choć nie jest to mój grzech bezpośredni, czułam, że muszę go wyznać na spowiedzi. Spowiednik poradził mi, by synowi przypominać, że się za niego modlimy. Często się zdarza, gdy młodzi ludzie wyjeżdżają na studia, wydaje im się, że cały świat do nich należy. Po studiach, gdy pojawiają się problemy z pracą, z mieszkaniem, wracają i zaczynają szukać pomocy u Pana Boga. Ksiądz radził, by problem po prostu przeczekać i przemodlić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

"Śladami Jezusa” – multimedialna wystawa na Jasnej Górze

2019-07-15 19:36

AKW

Bożena Sztajner/Niedziela

Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” zorganizowana na parkingu nieopodal Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze została oficjalnie otwarta. W symbolicznym odsunięciu kotary prowadzącej do wystawowych przestrzeni uczestniczyli bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy w Częstochowie, o. Waldemar Pastusiak, paulin, kustosz Jasnej Góry, Krzysztof Noworyta – pomysłodawca i realizator wystawy, o. prof. Narcyz Klimas – franciszkanin, opiekun merytoryczny wystawy, dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej w archidiecezji częstochowskiej.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Twórcy ekspozycji zastosowali nowoczesne środki wyrazu, aby ukazać zwiedzającym historię Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, ale jak podkreśla Krzysztof Noworyta, wykorzystali przede wszystkim wyniki badań naukowych. Nowoczesny kształt wystawy: wykorzystanie filmów, animacji komputerowych, a nawet zapachów, stworzonych na podstawie biblijnych opisów pozwala zwiedzającym na odbycie podróży do źródeł chrześcijaństwa.

- Jeżeli ambicją każdego wierzącego człowieka jest naśladowanie Jezusa, to nie da się tego zrobić bez poznania tych miejsc, w których Jezus żył i kształtował swoje człowieczeństwo – podkreślił podczas otwarcia bp Andrzej Przybylski. Dodał, że liczy, że wystawa będzie dla każdego zwiedzającego osobistym kontaktem z przestrzenią Bożego Grobu, Wieczernika i Góry Oliwnej, a także przypomnieniem o chrześcijańskiej obecności w tym miejscu, obecności, która dziś jest ciągle zagrożona. Wystawa ma też swój wymiar kulturowy – przypomina, że nasza cywilizacja polska, europejska, jest zbudowana na fundamencie judeo-chrześcijańskim. Ziemia Święta i to co się w niej wydarzyło jest w sporej odległości od Europy, ale duchowo są to nasze fundamenty.

O. Waldemar Pastusiak – kustosz Jasnej Góry pogratulował twórcom pomysłu. - Wystawa to dobry moment, aby spotkać się z Ziemią Świętą – powiedział. - Mam nadzieję, że przyniesie dobre owoce, a pielgrzymi zostaną ubogaceni zarówno spotkaniem z Matką Bożą na Jasnej Górze, ale też poznaniem Ziemi Świętej.

Wystawa zajmuje ok. 900 m. kw. Narratorem prowadzącym widza jest aktor Piotr Fronczewski. Dopełnieniem jego narracji jest śpiew syryjskiej artystki mieszkającą w Polsce - Myrne Kbbeh. Wystawa będzie dostępna w Częstochowie do 27 października br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem