Reklama

Kościół

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji apeluje o wsparcie misjonarzy

O udział w misyjnej akcji św. Krzysztof - 1 grosz za 1 szczęśliwie przejechany kilometr zaapelował bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji. W komunikacie przed rozpoczynającym się dziś 26. Tygodniem św. Krzysztofa biskup wezwał też wszystkich uczestników ruchu drogowego do troski o bezpieczeństwo na drodze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prosząc o błogosławieństwo naszych pojazdów, dziękujmy Bogu za dar bezpiecznego podróżowania i za dobrodziejstwo, jakim są środki transportu - napisał ks. bp Piotrowski, przed rozpoczynającym się dziś, 26. Tygodniem św. Krzysztofa, który potrwa do 27 lipca.

Bp Piotrowski prosi też, aby w Roku Jubileuszowym 2025, który przebiega pod hasłem “Pielgrzymi nadziei”, pamiętać o polskich misjonarzach i misjonarkach. Zachęca do wsparcia ich potrzeby, szczególnie tych związanych z zakupem pojazdów, które są często jedyną drogą dotarcia do ubogich i zapomnianych wspólnot.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowny zachęca, aby każda parafia włączyła się w misyjną Akcję św. Krzysztof poprzez organizację błogosławieństwa kierowców i poświęcenia pojazdów, połączonych ze zbiórką ofiar na środki transportu dla misjonarzy. Przypomina, że brak własnego pojazdu bardzo często oznacza dla misjonarzy brak możliwości dotarcia do ludzi żyjących na peryferiach - z dala od miast, dróg i centrów duszpasterskich.

Dzięki wsparciu wiernych i działalności MIVA Polska, tylko w ubiegłym roku zakupiono 69 samochodów, 9 busów, 2 ambulanse, 19 motocykli, 152 rowery, 495 wózków inwalidzkich, skutery śnieżne, silniki do łodzi, a nawet koparko-ładowarkę i tuk-tuka. To realna pomoc, dzięki której misjonarze mogą docierać do najbardziej potrzebujących z Ewangelią, pomocą medyczną i nadzieją.

Reklama

Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji przypomina również o odpowiedzialnym zachowaniu na drogach i kulturze jazdy. Zachęca, aby modlitwa o Bożą opiekę w podróży zawsze szła w parze z dawaniem świadectwa naszej wiary - przez rozwagę, życzliwość i troskę o innych uczestników ruchu drogowego.

Przypomnijmy, że MIVA Polska powstała w roku Wielkiego Jubileuszu 2000, na wzór działających tego typu organizacji w Europie, w odpowiedzi na zgłaszane przez polskich misjonarzy i misjonarki, palące potrzeby w zakresie środków transportu w ich pracy na misjach.

Po 25 latach stowarzyszenie może mówić o ogromnym sukcesie, bowiem przez ćwierć wieku w 77 krajach świata zostało zrealizowanych 1595 misyjnych projektów dotyczących zakupu środków transportu. Jak poinformował ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, w ciągu 25 lat kupiono ponad 8 tys. różnego rodzaju pojazdów, o łącznej wartości ponad 11 mln euro. Tylko w roku ubiegłym MIVA Polska zrealizowała 128 projektów o łącznej wartości przekraczającej 1,5 mln euro.

2025-07-20 08:03

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polskie zakony modlą się za zmianę prawa ws. aborcji

Okres Adwentu jest czasem, kiedy Kościół szczególnie skupia się na życiu człowieka. Oto Matka Boża oczekuje przyjścia na świat Boga i człowieka jednocześnie. Dlatego biskupi zaapelowali do wszystkich zakonów w Polsce, by przez ten okres siostry, ojcowie i bracia modlili się szczególnie za wszystkich, co mają wpływ na prawo w zakresie ochrony życia - za rządzących, polityków i także za sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Przecież oni bezpośrednio kształtują obecnie obowiązujące prawo w Polsce.

Niestety polskie prawo pozwala na aborcję eugeniczną dzieci, u których stwierdzono prawdopodobieństwo np. niepełnosprawności. Co roku ponad tysiąc takich dzieci zabijanych jest w naszych szpitalach. Codziennie traci życie troje polskich dzieci. Właśnie dlatego ten apel jat tak bardzo ważny. - Módlmy się za legislatorów, aby respektowali prawo do życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, a także abyśmy sami byli wrażliwi na potrzeby rodziców oczekujących potomstwa - czytamy w komunikacie bp. Artura Mizińskiego, który został wysłany do tysięcy zakonnic i zakonników w całej Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Michała Archanioła

[ TEMATY ]

nowenna

św. Michał Archanioł

Agata Kowalska

Nowennę do św. Michała Archanioła rozpoczyna się 20 września i odmawia przez kolejne 9 dni aż do święta świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała (29 września).

Nowennę odmawia się w następujący sposób:
CZYTAJ DALEJ

Nawrocki: pod nazwą przedmiotu „Edukacja Zdrowotna" próbuje się przemycać do polskich szkół ideologię i politykę

2025-09-20 20:37

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

Karol Porwich/Niedziela

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Pod niewinnie brzmiącą nazwą przedmiotu „Edukacja Zdrowotna” próbuje się przemycać do polskich szkół ideologię i politykę – napisał w sobotę na platformie X prezydent Karol Nawrocki. Podkreślił, że szkoła to miejsce nauki oraz przestrzeń do budowania szacunku dla kultury, tradycji i wartości chrześcijańskich.

Podziel się cytatem W swoim wpisie podkreślił, że „szkoła to przede wszystkim miejsce nauki, ale także przestrzeń budowania szacunku dla kultury, tradycji i wartości chrześcijańskich, z których wyrasta nasza cywilizacja”. – W pierwszej kolejności to my, rodzice, mamy prawo do decyzji w sprawie edukacji naszych dzieci i to jest ten moment, kiedy z tego prawa warto skorzystać – zaznaczył Nawrocki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję