Reklama

Niedziela Kielecka

To było zwycięstwo moralne

Społeczność Gminy Zagnańsk, władze samorządowe, kombatanci oddali cześć żołnierzom Września poległym w bitwie pod Kajetanowem w dniach 5-7 września 1939 r.

W walkach toczonych w okolicy Kajetanowa, Zagnańska, Barczy, Lekomina wojska Grupy Operacyjnej Kielce zatrzymały na trzy dni natarcie niemieckie na północ Polski, bohatersko stawiając opór potężnej armii hitlerowskiej.

Na uroczystościach obecne były poczty sztandarowe szkół, strażaków, organizacji patriotycznych i kombatanckich. Mszy św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej za poległych w obronie Ojczyzny przewodniczył ks. proboszcz parafii Wiśniówka Leszek Struzik. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewniała orkiestra dęta z Nowin.

– Dzisiaj oddajemy cześć wszystkim tutaj walczącym dowódcom tego wielkiego zgrupowania liczącego 7 tys. żołnierzy, oficerom, podoficerom, szeregowcom za to, że walczyli o wolność Polski. Ta bitwa została przegrana przez Polaków, jak wiele innych bitew we wrześniu 1939 r. Ale przegrana pod względem militarnym była jednocześnie zwycięstwem pod względem moralnym. Żołnierze dali przykład, jak postępować w następnych latach, dniach, tygodniach. Trzeba pamiętać o tym, że bez bohaterstwa żołnierzy Września nie byłoby Polskiego Państwa Podziemnego z podziemną armią, z rządem, nie byłoby wolnej Polski – mówił historyk Kieleckiej Delegatury IPN Marek Jończyk, który nakreślił genezę i przebieg bitwy pod Kajetanowem zebranym gościom.

Przed pomnikiem Żołnierzy Września w Kajetanowie delegacje władz samorządowych, senator Krzysztof Słoń, dyrektorzy szkół zrzeszonych w Świętokrzyskim Stowarzyszeniu Szkół Armii Krajowej z Oleszna, Kielc, Sukowa, Łącznej, Daleszyc, kombatanci oraz mieszkańcy złożyli wieńce i zapalili znicze. Krótki program artystyczny zaprezentowali uczniowie szkoły w Kajetanowie im. Armii Krajowej. Uroczystości dopełniło wspólne pieśniobranie utworów legionowych i żołnierskich razem z Chórem „Żołnierskie Echa” oraz żołnierska grochówka.

2014-10-09 07:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Msza św. w katedrze polowej w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej

[ TEMATY ]

Warszawa

wojna światowa

katedra

Msza św.

wojna

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

- W setną rocznicę wybuchu I wojny światowej chcemy się modlić za ofiary tamtego konfliktu zbrojnego. Pragniemy także wyciągnąć wnioski z wielkiego dramatu, wszak historia jest nauczycielką życia – powiedział podczas wieczornej Mszy św. w katedrze polowej bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego. Dziś przypada setna rocznica wybuchu I wojny światowej, drugiego co do wielkości konfliktu zbrojnego w dziejach świata.

W homilii bp Guzdek podkreślał, że poznając kulisy wybuchu pierwszej wojny „zaczynamy lepiej rozumieć, że ten kto sieje nienawiść zbiera ziarna łez, cierpienia i śmierci”. - Najlepszą obroną przeciw agresji i nienawiści jest wsiewanie w ludzkie serca ziaren miłości i przebaczenia. Jedynie dobro jak ten ewangeliczny zaczyn może przemienić ludzkie serca i powstrzymać wybuch nowych konfliktów - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję