Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dzień Papieski w diecezji

Kolejny Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem: „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!”. Jak zawsze wypełniają go modlitwy, koncerty, konkursy, spektakle. Przypominane jest nauczanie św. Jana Pawła II i świadectwo jego życia. Odbywa się także zbiórka publiczna na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (w naszej diecezji z pomocy stypendialnej korzysta 51 uczniów i studentów). I choć Dzień Papieski trwa tylko przez jedną niedzielę, zbiórka będzie prowadzona aż do 22 października (12 października będzie przeprowadzona zbiórka przykościelna, zaś zbiórka publiczna będzie trwać 10 dni dłużej).

– W ubiegłych latach w naszej diecezji zebraliśmy dość duże kwoty podczas zbiórki publicznej, co pozwoliło nam na zwiększenie liczby stypendystów. Dlatego serdecznie zachęcam kapłanów, katechetów, siostry zakonne do osobistego zaangażowania w przeprowadzenie zbiórki publicznej na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jest to doskonała okazja do zaangażowania młodzieży w działalność charytatywną na rzecz uzdolnionych rówieśników z biednych rodzin, którzy korzystają ze stypendiów fundacji. Zebrane fundusze należy wpłacić do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu od 23 do 29 października – powiedział ks. dr Michał Borda, dyrektor naszego Wydziału Katechetycznego. Zbiórka publiczna przeprowadzona zostanie przez wolontariuszy. Wszyscy kwestujący będą wyposażeni w identyfikatory, puszki z numerowanymi banderolami, chusty i naklejki. Zbiórka publiczna będzie się odbywać na ulicach, bądź w obiektach zamkniętych np. w szkołach, marketach, ale wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub administratora obiektu.

Ponadto, 16 października, w ramach obchodów Dnia Papieskiego odbędzie się w katowickim „Spodku” megawidowisko „Exodus”. To spektakl oparty na motywach starotestamentalnej Księgi Wyjścia. Będzie to widowisko osadzone we współczesnych realiach, łączące różnorodne formy ekspresji: grę sceniczną, taniec, śpiew, muzykę wykonywaną na żywo i projekcje multimedialne. Spektakl jest próbą odczytania biblijnego przekazu w perspektywie współczesnej. Mówi o „systemie”, czyniącym z wolnych ludzi niewolników. Podejmuje problem różnorakich zależności, uwikłań i zniewoleń, takich jak: moda, materializm, konsumpcjonizm, toksyczne relacje, strach, konformizm. Opowiada także o drodze ku wyzwoleniu, o tym, że Bóg kruszy kajdany, zapraszając jednocześnie do uczestnictwa w prawdziwej wolności. W spektaklu pojawią się współczesne odniesienia do biblijnych archetypów. – W ubiegłym roku podobna grupa osób przygotowała w ramach Dnia Papieskiego megawidowisko „Franciszek” i muszę powiedzieć, że było to wspaniałe przedstawienie, wspaniałe duchowe przeżycie. Ufam, że tegoroczny „Exodus” będzie równie czytelnym i wyraźnym świadectwem wiary – powiedział ks. Borda. Bilety są jeszcze do nabycia w siedzibie Wydziału Katechetycznego przy ul. Gospodarczej 14 A w Sosnowcu.

2014-10-09 08:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXII Dzień Papieski – 16 października pod hasłem „Blask Prawdy”

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Paweł Kłys

XXII Dzień Papieski obchodzony będzie w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie 16 października pod hasłem „Blask Prawdy” (Veritatis Splendor) – poinformowano w czwartek na konferencji Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W trakcie spotkania Fundacja, wspierająca zdolną i niezamożną młodzieży z małych miejscowości, poinformowała też o wynikach corocznej zbiórki na ten cel: w parafiach zebrano 7,8 mln zł, w kweście publicznej prawie 775 tys. zł, a zbiórka SMS-owa przyniosła 102 tys. zł.

Hasło XXII Dnia Papieskiego to pierwsze słowa i zarazem tytuł dziesiątej encykliki papieża Jana Pawła II ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r. Głównym przesłaniem wspomnianego dokumentu jest przypomnienie nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury, która gubi i relatywizuje wartość ludzkiego sumienia, wielkiego daru Boga dla człowieka. Oddalając się od Boga i poszukując złudnej wolności poza samą prawdą, człowiek gubi sens i właściwą perspektywę swojego życia.

CZYTAJ DALEJ

Mszą świętą rozpoczęli nowy rok akademicki

2022-10-03 08:53

[ TEMATY ]

Zielona Góra

UZ

Uniwersytet Zielonogórski

Katarzyna Krawcewicz

W kościele pw. św. Józefa w Zielonej Górze 2 października odprawiona została Msza święta inaugurująca nowy rok akademicki na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Z wykładowcami i studentami modlił się bp Adrian Put. - Wszystkim pracownikom nauki, wszystkim studentom życzę odwagi w poszukiwaniu prawdy, w poszukiwaniu odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące naszej kondycji, naszej przeszłości i przyszłości – podkreśla biskup.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat ws. aktualnego statusu ks. Daniela Galusa oraz kierowanej przez niego grupy wiernych

2022-10-03 15:26

[ TEMATY ]

Ks. Daniel Galus

Red.

Wobec ostatnich wypowiedzi ks. Daniela Galusa, a zwłaszcza wobec informacji o rzekomym zawieszeniu przez Stolicę Apostolską kar i decyzji wobec niego, Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje i przypomina:

1. Ks. Daniel Galus został ukarany karą suspensy, czyli zawieszenia w prawie do wykonywania posługi kapłańskiej, sprawowania sakramentów i sakramentaliów, głoszenia Słowa Bożego oraz używania stroju duchownego. W przewidzianym terminie ks. Galus nie złożył rekursu (odwołania), wobec czego kary stały się prawomocne i obowiązujące. Karę wymierzono zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz stosownie do wytycznych przekazanych przez ówczesną Kongregację ds. Duchowieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję