Reklama

Ze świata

Kościół, idąc za Chrystusem, naucza prawdy, która nie zawsze jest zgodna z opinią większości. Słucha on głosu sumienia, a nie siły, i w ten sposób broni ubogich i pogardzanych.

Jan Paweł II Adhortacja apostolska „Familiaris consortio”, 1981 r.

Krótko

Temat przyszłorocznego XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów będzie brzmiał: „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”. Po trwającym obecnie w Watykanie synodzie nadzwyczajnym synod zwyczajny nt. rodziny odbędzie się w dniach 4-25 października 2015 r.

Dżihadyści z samozwańczego Państwa Islamskiego, mimo nalotów koalicji państw, są już o krok od zdobycia strategicznego miasta Kobane w Syrii. Gdyby tak się stało, uzyskają kontrolę nad sporym odcinkiem granicy syryjsko-tureckiej. Turcy już ustawili swoje wojsko w tym rejonie.

Badania przeprowadzone ostatnio w Brukseli wykazały coraz silniejsze napięcia między muzułmanami a niemuzułmanami w stolicy Belgii. Przyczyną wzrostu negatywnego nastawienia do wyznawców islamu jest kryzys na Bliskim Wschodzie.

Do wybuchu III wojny światowej może dojść, jeśli kraje europejskie nie pomogą Ukrainie powstrzymać kremlowskiego agresora i przywrócić jej suwerenności w granicach uznanych przez wspólnotę międzynarodową. Takie ostrzeżenie zawiera przesłanie patriarchy Filareta – zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego do głów państw, parlamentów i narodów Europy.

Rosyjska gospodarka mapoważne problemy. Rubel nieustannie traci swoją wartość, a bank centralny wydał już na wzmocnienie rosyjskiej waluty 69 mld dolarów. Pod znakiem zapytania stoją też plany modernizacji rosyjskiej armii.

Stany Zjednoczone nie mają już największej gospodarki świata. Na drugie miejsce zepchnęli Amerykanów Chińczycy.

Korea Płn. po raz pierwszy przyznała, że w kraju istnieją obozy pracy. Powiedział o tym przedstawiciel reżimu na forum ONZ. Zastrzegł jednak, że nie są tam łamane prawa człowieka.

2014-10-14 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe

2021-07-27 16:38

Adobe Stock

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe - ocenił ks. Marek Dziewiecki, psycholog i członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, komentując dane Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomiu. Wynika z nich, że w 2020 roku radomianie na alkohol wydali rekordową ilość pieniędzy, bo aż 237 mln złotych. Wzrost wydatków odnotowano również w całym kraju.

Z danych wynika również, że na przestrzeni ostatnich trzech lat w Radomiu ponad 10 tys. osób leczyło się z powodu zaburzeń spowodowanych przez nadmiernie spożywanie alkoholu. Większość z nich korzysta z terapii i leczenia specjalistycznego.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Panstwowa Komisja ds. Pedofilii zaprezentowała Pierwszy Raport

2021-07-27 20:28

Adobe.Stock.pl

Zgodnie ze swoim obowiązkiem, Państwowa Komisja ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 opublikowała Raport. Najważniejszymi częściami Raportu są wyniki zrealizowanego przez Państwową Komisję badania zjawiska wykorzystania seksualnego małoletniego w Polsce w latach 2017–2020 oraz relacja ze zgłoszeń, jakimi zajmowała się Komisja, a także rekomendacje dla organów państwa, organizacji i innych podmiotów.

Zgłoszenia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję