Reklama

O prawdzie, iluzjach i nadziejach

Ostatnio do książek Marii i Zbigniewa Żmigrodzkich na mojej półce dołączyły dwie nowe: „W imię prawdy” – pani Marii oraz „Iluzje i nadzieje” jej małżonka. Autorzy znani są czytelnikom z łamów „Niedzieli” i innych czasopism, dopiero jednak zbiory ich felietonów i artykułów pozwalają ocenić i docenić ich pisarstwo. Maria Żmigrodzka jest absolwentką katolickiego Gimnazjum i Liceum „Nauka i Praca” w Częstochowie, krakowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako magister filologii polskiej UJ przez wiele lat uczyła języka polskiego w szkołach średnich, była też związana z harcerstwem, toteż w jej artykułach obecne są przede wszystkim tematy literackie, patriotyczne i harcerskie. Najchętniej przedstawia godne pamięci osoby, problemy i fakty, nie zawsze znane i podawane do wiadomości ogółu. W sześciu rozdziałach najnowszej książki znajdziemy wiele tematów, których znajomość jest nie tylko godna pamięci, ale wręcz obowiązkowa. Maria Żmigrodzka pisze m.in. o historii koron zdobiących Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, o polskim fenomenie, czyli pieszym pielgrzymowaniu na Jasną Górę. Przywołuje postaci ks. Jana Długosza, ks. Piotra Skargi, ks. Hugona Kołłątaja, pisze o kobietach zaangażowanych w działalność konspiracyjną w czasie II wojny światowej i w podziemiu antystalinowskim. Warto także docenić jasny i klarowny styl Marii Żmigrodzkiej, syntetyczny sposób budowania zdań.

Książka „Iluzje i nadzieje” Zbigniewa Żmigrodzkiego jest owocem uważnego przyglądania się autora obecnej polskiej rzeczywistości. Jak trafnie zauważa, nasze problemy komunikacyjne to nie tylko opóźnienia w budowaniu autostrad, ale przede wszystkim trudność w komunikacji tzw. zwykłych ludzi z władzą. Autor, który z wykształcenia jest bibliotekarzem i bibliotekoznawcą, chętnie podejmuje tematy związane z wydawaniem i czytelnictwem książek, by przypomnieć o ich znaczeniu w edukacji, wychowaniu i kulturze, bo dziś „dyskryminuje się książkę przy różnych okazjach, jako archaiczny środek przekazu, preferując audiobooki oraz Internet, w którym rzekomo wszystko można znaleźć”.

Maria Żmigrodzka, „W imię prawdy”, Zbigniew Żmigrodzki, „Iluzje i nadzieje”, Wydawnictwo Nortom. Książki można zamówić pod adresem: ul. Sanocka 15/17, 53-304 Wrocław, tel. (71) 784-68-17, tel./fax (71) 367-76-88, www.nortom.pl; e-mail: nortom@nortom.pl.

2014-10-14 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego (zapowiedź)

2021-07-30 10:28

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Warszawskie

Archiwum Hufca ZHP Częstochowa

Losami Powstania Warszawskiego i walczących w nim interesowali się mieszkańcy Częstochowy. Miasto niosło powstańcom pomoc militarną, za co Niemcy wymordowali ok. 10 tys. mieszkańców miasta.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia minutą ciszy i Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego o godz. 17 w kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja kielecka: ruszają punkty szczepień przy parafiach

2021-07-30 20:15

[ TEMATY ]

parafia

Kielce

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

Od niedzieli 1 sierpnia w parafiach zostają uruchomione punkty szczepień, które zlokalizowane będą tuż przy kościołach. Chętni, w tym wierni przychodzący na Msze św., mogą skorzystać z takich punktów zlokalizowanych przy kościołach w 13 gminach.

Jak informuje Marzena Chodakowska, rzecznik wojewody świętokrzyskiego, szczepienia odbędą się m.in. przy kościołach w: Makoszynie, Chęcinach, Łopusznie, Skalbmierzu, Mniowie, Ćmińsku, Strawczynie, Piekoszowie, Szydłowie i Tarłowie. Księża po Mszach św. poinformują wiernych o takiej możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję