Reklama

Rodziny mają głos

Ruszyła prorodzinna kampania społeczna, która zachęca do czynnego udziału w listopadowych wyborach samorządowych i świadomego głosowania. W ramach akcji zostaną wręczone Certyfikaty Kandydata Przyjaznego Rodzinie

Niedziela Ogólnopolska 42/2014, str. 49

Artur Stelmasiak

Organizatorzy kampanii „Rodzina ma głos!”

Organizatorzy kampanii „Rodzina ma głos!”

Przedwyborczą inicjatywę „Rodzina ma głos!” organizują Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny oraz środowiska lokalne z ponad 120 miast. Kandydatom przyjaznym rodzinie nadadzą certyfikaty. W promocję tej kampanii zaangażowali się: Natalia Niemen, Krzysztof Krawczyk, Jerzy Zelnik i Przemysław Babiarz. Na spotach będą oni zachęcać Polaków do udziału w listopadowych wyborach samorządowych i oddania głosu na tych, którzy wspierają rodzinę.

– Samorząd może realnie wspierać i promować wartości, które są dla nas najważniejsze. To on odpowiada za bezpieczeństwo, edukację, kulturę czy politykę społeczną. Tylko od nas i naszego głosu w listopadowych wyborach zależy, jak będzie nam się żyło w naszych małych ojczyznach. Wystarczy świadomie wybrać właściwych ludzi – mówi Jacek Sapa, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, które jest organizatorem przedwyborczej akcji.

Prorodzinna presja

Reklama

Według badań CBOS z 2013 r. „Rodzina – jej współczesne znaczenie i rozumienie”, dla ponad 78 proc. respondentów szczęście rodzinne jest jedną z głównych wartości, którymi kierują się w życiu.

– Rodzina stanowi podstawę życia społecznego, ale nie jest doceniana – mówi „Niedzieli” Jacek Sapa. Nie ma myślenia u polityków, które stawiałoby na właściwym miejscu potrzeby obywateli upatrujących swego szczęścia przede wszystkim w szczęściu rodzinnym. Ślizgamy się po różnych tematach albo stawiamy problemy zastępcze, a Polacy emigrują i próbują ułożyć sobie życie za granicą. Przecież samorząd to miejsce, które jest najbliżej rodziny. Należy właściwie wykorzystać kampanię wyborczą do samorządów, aby wywrzeć nacisk na lokalnych liderów. Chcemy, aby politycy zaczęli odczuwać coraz silniejszą prorodzinną presję – wyjaśnia.

Cztery lata temu zaledwie 47 proc. uprawnionych do głosowania oddało swój głos w wyborach samorządowych. Jest to więc wyzwanie dla wszystkich obywateli, którym na sercu leżą dobro i przyszłość polskich rodzin.

Reklama

– Nie lekceważmy tej okazji, sprowadzając rolę samorządu do remontu chodników, wymiany kanalizacji czy wyrabiania dowodu osobistego w urzędzie. Prawdziwą stawką tych wyborów jest to, czy nasze lokalne wspólnoty rozpoczną wreszcie wprowadzanie zdecydowanych rozwiązań prorodzinnych – mówi Małgorzata Szymańska, rzecznik kampanii „Rodzina ma głos!”.

Organizatorzy akcji wskazują prawidłowe z punktu widzenia lokalnych społeczności rozwiązania, jak np. dobrze wdrożona Karta Rodziny czy odpowiednio wykorzystany bon oświatowy.

– Samorząd ma przede wszystkim szanować prawa rodziców, wsłuchiwać się w ich potrzeby i nie przeszkadzać w wypełnianiu podstawowej roli wychowawców i opiekunów dzieci. Dobrze byłoby, gdyby lokalne władze wspierały rodziny poprzez odpowiednią organizację szkół, przedszkoli i ofertę kulturalną – dodaje Szymańska.

Certyfikaty dla polityków

Podczas II Kongresu Polskiej Rodziny został stworzony Dekalog Samorządowca Przyjaznego Rodzinie. Przestrzeganie przez radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów spisanych prostych i jednoznacznych zasad ma zagwarantować prawidłową pracę samorządów na rzecz rodziców i ich dzieci.

Jednak nie wystarczy pusta deklaracja, aby dostać certyfikat. Kandydat musi udowodnić, że jego dotychczasowe postępowanie było prorodzinne. Certyfikat Kandydata Przyjaznego Rodzinie można otrzymać po pozytywnym zweryfikowaniu danej osoby przez pełnomocnika regionalnego.

– Środowisko lokalne wyłania kandydata do samorządu, a pełnomocnik regionalny sprawdza tę osobę oraz pyta ją, czy chciałaby otrzymać taki certyfikat. Rozmawiamy z tą osobą i jeśli spełnia nasze wewnętrzne wymogi, dajemy jej Certyfikat Kandydata Przyjaznego Rodzinie – mówi Małgorzata Szymańska. – Kampania wspiera samorządowców, dla których najważniejsze jest dobro rodziny. Nie ma znaczenia przynależność partyjna czy jej brak – dodaje.

Kandydaci będą mogli posługiwać się certyfikatem w kampanii, umieszczać znak akcji na swoich plakatach, billboardach itp. Z jednej strony certyfikat jest drogowskazem dla kandydatów, co powinni robić, żeby wspierać rodziny, a z drugiej – wskazówką dla wyborców, czego mogą wymagać od samorządowców. Organizatorzy kampanii przeprowadzą gale wojewódzkie w regionach i tam oficjalnie zostaną wręczone kandydatom certyfikaty.

– Bierzemy odpowiedzialność za naszych kandydatów. Będziemy monitorować ich pracę także po wyborach – podkreśla rzecznik kampanii.

W planach jest wprowadzenie podobnych certyfikatów przy okazji zbliżających się wyborów do parlamentu.

2014-10-14 15:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2021-07-31 09:00

[ TEMATY ]

Kraków

kyasarin/pixabay.com

W wieku 69 lat zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Duchowny zmarł 30 lipca w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam też, 2 sierpnia, odbędzie się pogrzeb.

Ks. Kazimierz Moskała urodził się 13 stycznia 1952 roku w Stanisławiu Dolnym. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły 22 maja 1977 roku w Katedrze na Wawelu. Był wikariuszem w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini oraz św. Katarzyny w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do sióstr nazaretanek: tylko miłość wszystko wyjaśnia

2021-07-31 17:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

nazaretanki

profesja zakonna

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Jak to jest, że trzy młode, ładne, zdrowe, sprytne i mające przed sobą masę perspektyw dziewczyny nagle to wszystko rzucają i idą w rzeczywistość, która zupełnie nie przystaje do pędu tego świata? Tylko miłość to wszystko wyjaśnia – mówił w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył 31 lipca uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez trzy siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Swoje pierwsze śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa złożyły: s. Klara Krawczyk, s. Karmela Baryła i s. Izabela Ciuk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję