Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa

70 lat parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła

W częstochowskiej dzielnicy Lisiniec bp Teodor Kubina powołał 1 sierpnia 1944 r. ośrodek duszpasterski, który stał się zalążkiem dzisiejszej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. 70 lat później parafia świętowała jubileusz. Uroczystości przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. Przy ołtarzu stanęli obecny proboszcz parafii ks. Janusz Wojtyla i proboszcz senior ks. prał. Eugeniusz Wieczorek.

– Chcemy dziś podziękować Bogu, że w tym miejscu zaistniała nowa parafia, w której dokonuje się dzieło zbawienia człowieka – mówił we wprowadzeniu ks. Wojtyla. – Chcemy podziękować za to dzieło bp. Kubinie, pierwszemu proboszczowi ks. Franciszkowi Gryglewiczowi i wszystkim wiernym tej wspólnoty, którzy przyczynili się do jej wzrastania. Winniśmy nosić ich w sercu i Panu Bogu przedstawiać w modlitwie dziękczynnej.

Reklama

W homilii abp senior Stanisław Nowak podkreślił miejsce i rolę, jaką pełni parafia jubilatka w dzielnicy i całej Częstochowie.

– Historia parafii dzieje się pod Jasną Górą od 70 lat. Historia ta ma wymiar zewnętrzny, pisany przez bp. Kubinę, który założył tu ekspozyturę (1944 r.), a później parafię (1947 r.), ks. Franciszka Gryglewicza, który postawił tu pierwszą świątynię (1955 r.). Należy wspomnieć budowę i konsekrację obecnej świątyni (lata 80. ubiegłego wieku), tworzenie sanktuarium eucharystycznego przez obecność Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu i sanktuarium maryjnego z obrazem Matki Bożej Bolesnej w ołtarzu głównym i dróżkami bolesnymi usytuowanymi wokół świątyni – mówił abp Nowak. – Historia dzieje się, bo parafia jest dynamiczna dzięki pracy proboszczów i laikatu. Ta zewnętrzna historia wyróżniająca się pięknym budynkiem i otoczeniem jest jednak tylko oprawą czegoś większego, historii duchowej, historii zbawienia – podkreślił Arcybiskup Senior.

Ks. Janusz Wojtyla na zakończenie Mszy św. podziękował wszystkim, którzy tworzyli historię parafii: biskupom, proboszczom i wiernym. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowały łączone chóry: parafialny „Cantate Deo” i przybyły wraz z orkiestrą chór z parafii Elżbiety Węgierskiej z Nowego Sącza. Dziękując wiernym i gościom za obecność na uroczystości, przywołał poemat Karola Wojtyły „Św. Stanisław”: „Kościół – korzeń, który zapuszczam w przeszłość i w przyszłość zarazem”.

Więcej informacji o parafii na stronie www.piotripawel.czest.pl

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci Piotr i Paweł – filary stopnickiej świątyni

Niedziela kielecka 39/2017, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

WD

Świątynia w Stopnicy przeszła gruntowną renowację elewacji kamieniarskiej

Świątynia w Stopnicy przeszła gruntowną renowację elewacji kamieniarskiej

Nie sposób nie odnieść się do symboliki, jaka nasuwa się po nawiedzeniu gotyckiego kościoła w Stopnicy. Dwa potężne filary podtrzymują całą konstrukcję kościoła tak samo, jak dwaj apostołowie – święci Piotr i Paweł są filarami Kościoła rzymskiego. Śledząc losy gotyckiej budowli w Stopnicy, wzniesionej z fundacji króla Kazimierza Wielkiego w 1349 r. – poznajemy historię burzliwą, tragiczną, ale i pełną ducha. Kościół Świetych Piotra i Pawła dźwignięty z ruin po zakończeniu wojny, do dziś służy wiernym

Pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z końca XI wieku. Parafia Stopnica i urząd  proboszcza musiały być niezwykle ważne zarówno dla władzy świeckiej, jak i duchownej. W XII wieku na biskupstwo krakowskie został powołany miejscowy proboszcz – Baldwin, francuski duchowny. Jako gród królewski (przywilej lokacyjny nadał król w 1362 r.), miasto odgrywało duże znaczenie. To stąd Bolesław Wstydliwy wydał przywilej dla klasztoru w Wąchocku. W roku 1326 wzniesiono kaplicę pod wezwaniem św. Anny. W tym okresie parafia należała do dekanatu książnickiego, a odpowiedzialni za nią byli trzej proboszczowie: Mikołaj, Jan i Dobiesław. Obecny kościół powstał w XIV wieku. Stopnica była jedną z sześciu fundacji ekspiacyjnych króla Kazimierza za utopienie ks. Marcina Baryczki, który wypominał mu rozwiązły tryb życia. Kościół był zniszczony i złupiony przez Szwedów Karola Gustawa w 1655 r., a dwa lata później przez księcia Siedmiogrodu – Jerzego II Rakoczego.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Trzeba wracać do wskazań Ojca Świętego Franciszka,

2021-08-04 19:42

Archiwum MFS

    Pięć lat temu nasze miasto rozbrzmiewało wszystkimi językami świata, a ulice wypełnili radośni, rozśpiewani młodzi uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży.

    Uroczystości rocznicowe zostały zorganizowane na Campus Misericordiae w dniach 30 lipca do 1 sierpnia br. To była okazja, aby na nowo przeżyć wyjątkowy czas wspólnoty, radości i modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję