Reklama

Niedziela Przemyska

Pawłosiów czci pamięć poległych lotników

Niedziela przemyska 42/2014, str. 5

[ TEMATY ]

rocznica

Piotr Naleśniak

Grób lotników w Maleniskach

Grób lotników w Maleniskach

Chylę czoło przed całym ludem tej jarosławskiej ziemi, któremu patriotyzm, żarliwość i umiłowanie Ojczyzny wypełnia serca. Kłaniam się przed tymi wszystkimi, którzy pamiętają o historii obrony tej ziemi i przekazują tę serdeczną pamięć dalszym pokoleniom...
Kpt. Stanisław Kobyliński

W bitwie powietrznej nad polami Pawłosiowa 11 września 1939 r. zginęło dwóch polskich lotników. W tym dniu około godz. 17.00 samolot bombowy „Krysia”, wchodzący w skład X Dywizjonu Bombowego 211 Eskadry, z czteroosobową załogą na pokładzie, został zaatakowany przez trzy niemieckie samoloty myśliwskie. Po nierównej walce powietrznej, która trwała kilka minut, polski samolot został zestrzelony. W płonącej maszynie zginęli dwaj lotnicy: por. Edmund Mrozowski i kpr. Edmund Kobyliński. Więcej szczęścia mieli pchor. Stanisław Przywara i kpr. Józef Zieliński. Udało im się wyskoczyć ze spadającego samolotu. Rannych i mocno poparzonych, przed śmiercią z rąk niemieckich żołnierzy uratowali mieszkańcy Pawłosiowa, którzy natychmiast przybiegli z pomocą. Narażając własne życie, ukryli ich w zabudowaniach gospodarczych i pomogli wyleczyć rany. Dwóch zmarłych lotników pochowano początkowo na polu, gdzie zginęli. Wiosną 1940 r., mimo narastającego terroru niemieckiego okupanta, mieszkańcy Pawłosiowa zorganizowali ekshumację zwłok z polnej mogiły. W uroczystym orszaku, który przekształcił się w manifestację patriotyczną, przeniesiono trumny ze szczątkami lotników na cmentarz w Maleniskach i złożono we wspólnej mogile. Mieszkańcy Pawłosiowa pamiętają o tych wydarzeniach, a mogiła lotników jest miejscem szczególnego kultu, szacunku i wdzięczności za wolność.

Reklama

Pamięć poległych bohaterów od ponad 30 lat jest czczona przez społeczność lokalną podczas obchodów Gminnego Święta Pamięci. Corocznie uroczystość ta gromadzi licznie zaproszonych gości i mieszkańców z terenu gminy. W niedzielę 14 września br. odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę śmierci polskich lotników nad polami Pawłosiowa. Obchody rocznicowe rozpoczęły się w kościele parafialnym w Pawłosiowie. Uroczystą Mszę św. w intencji lotników oraz żołnierzy września koncelebrowali ks. prał. Jan Jagustyn – proboszcz parafii oraz ks. mjr Tomasz Skupień – kapelan Garnizonu Jarosław, który wygłosił patriotyczne kazanie. Uczestniczyły w niej władze gminy z Wójtem na czele, kombatanci, przedstawiciele władz powiatu, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska, straży pożarnej, policji i OSP z terenu gminy wraz z pocztami sztandarowymi, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy gminy. Gościem honorowym uroczystości był kapitan marynarki Stanisław Kobyliński, brat Edmunda, jednego z poległych lotników.

Po Eucharystii delegacje przedstawicieli zgromadzenia liturgicznego, w imieniu wszystkich uczestników, złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod tablicami upamiętniającymi poległych lotników oraz żołnierzy kampanii wrześniowej pochodzących z Pawłosiowa, którzy zginęli w bitwie pod Modlinem. Szczególnej oprawy i podniosłego charakteru uroczystości nadał udział Honorowej Kompani Wojska Polskiego z jednostki w Jarosławiu. Liturgię uświetniła jarosławska orkiestra dęta „Laudate Dominum”.

Druga część obchodów odbyła się na cmentarzu w Maleniskach przy mogile lotników. Zebranych powitał gospodarz uroczystości – Wójt gminy Pawłosiów. Młodzież Zespołu Szkół w Pawłosiowie przypomniała wydarzenia sprzed 75 lat, a zaproszeni goście w swoich wystąpieniach podkreślali odwagę i bohaterstwo obrońców naszej Ojczyzny. Modlitwie za poległych przewodniczył ks. kapelan Tomasz Skupień. W dalszej części spotkania kpt. Stanisław Kobyliński, dziękując całej społeczności gminy za kultywowanie pamięci o poległych, wręczył pamiątkowe odznaczenia organizatorom i uczestnikom corocznych uroczystości. Potem odbył się uroczysty Apel Poległych i oddana została salwa honorowa. Rangę spotkania podniósł przelot samolotu, który w swoisty sposób upamiętnił wydarzenie, jakie miało miejsce 75 lat temu. Następnie delegacje złożyły wieńce i kwiaty na mogile poległych bohaterów oraz na grobie ks. kan. Andrzeja Chęcia – proboszcza parafii w Pawłosiowie, który przez wiele lat był bardzo mocno zaangażowany w organizację spotkań rocznicowych oraz utrzymywał osobiste kontakty z rodzinami poległych. Patriotyczną uroczystość zakończył „Hymn lotników polskich” odegrany przez jarosławską orkiestrę.

2014-10-15 16:08

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żary: 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

rocznica

Żary

kard. Wyszyński

ks. Krzysztof Kwaśnik

Na terenie całego województwa lubuskiego jest to jedyne miejsce upamiętniające kard. Wyszyńskiego

Na terenie całego województwa lubuskiego jest to jedyne miejsce upamiętniające kard. Wyszyńskiego

Dziś mija 40. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Obchody tego wydarzenia zaplanowano w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach.

- Dzisiaj przypada dokładnie 40-lecie śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. W związku z tym Urząd Wojewódzki organizuje uroczystość w Żarach. Okazuje się, że na terenie całego województwa lubuskiego jest to jedyne miejsce upamiętniające kard. Wyszyńskiego. Mowa o obelisku umieszczonym niedaleko kościoła - mówi ks. Krzysztof Kwaśnik - proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach.

CZYTAJ DALEJ

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

[ TEMATY ]

święty

święta

pl.wikipedia.org

Joachim i Anna. Oboje w dojrzałym wieku. Wciąż pragnęli dziecka. Bezdzietność – zgodnie z kulturą żydowską – traktowali jako hańbę i karę Bożą. Nie mamy o nich pewnych informacji. Pismo Święte nawet o nich nie wspomina. Imiona rodziców Maryi i jedynie ziarno prawdy o ich życiu pochodzą z apokryfów i tradycji chrześcijańskiej. Czego więc dowiadujemy się o nich?

Dziadkowie Jezusa – Boga pochodzili z królewskiego rodu Dawida. Ich imiona niosą ze sobą symboliczne przesłanie: Joachim oznacza „przygotowanie Panu”, Anna – „łaska”. Starali się żyć pobożnie, zgodnie z nakazami Prawa. Swój majątek podzielili na trzy części: jedną przeznaczyli dla świątyni, drugą – ubogim, trzecia pozostała na ich potrzeby. Przez 20 lat swojego małżeństwa modlili się pokornie o potomstwo, składali ofiary na świątynię. Ich bezdzietność wytykano palcami, szydzono z nich. A Bóg – jak często czyni w życiu swoich wybranych i umiłowanych – przychodzi spóźniony. Kiedy już nie ma, po ludzku sądząc, nadziei. Po sytuacji, w której Joachim poczuł się znieważony w świątyni z powodu braku potomstwa – kapłan nie pozwolił mu złożyć ofiary – postanowił opuścić Annę i w górach, gdzie pasły się jego stada, rozpocząć czas 40 dni postu i modlitw. Odrzucona Anna opłakiwała swoje życie i prosiła, żeby Bóg odmienił los jej rodziny. Wtedy też obiecała Bogu, że jeśli pocznie dziecko, odda je Jemu na służbę. I Bóg ulitował się nad Anną i Joachimem. Posłał im swego anioła z wieścią, że narodzi im się dziecko – pełna łaski Maryja. Gdy dziewczynka – przyszła matka Boga – miała trzy lata, rodzice, wypełniając swą obietnicę, ofiarowali Maryję do świątyni, gdzie przebywała do 12. roku życia. Modliła się tam razem ze swoimi rówieśnicami, studiowała Pismo Święte, uczyła pieśni i obrzędów religijnych, haftowała szaty dla kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Cud krwi św. Pantaleona w Madrycie

2021-07-27 15:40

[ TEMATY ]

cud

Vatican News

Do klasztoru Wcielenia w Madrycie od wczoraj przybywają wierni z różnych regionów kraju. Dzisiaj przypada wspomnienie św. Pantaleona i dokonuje się tzw. cud krwi, który wierni mogą obserwować bezpośrednio na ekranach.

Pantaleon urodził się w 280 r. w Nikomedii. Zgodnie z wolą ojca ukończył medycynę i został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymiana. Po nawróceniu na chrześcijaństwo zaczął leczyć bezpłatnie, co przysporzyło mu wielu wrogów. Uwięziony i okrutnie torturowany nie wyrzekł się jednak wiary chrześcijańskiej. Ostatecznie został ścięty 27 lipca 305 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję