Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dni kard. Adama Kozłowieckiego

Niedziela rzeszowska 42/2014, str. 8

[ TEMATY ]

dni

Mariusz Stec

Delegacja z Zambii z bp. Edwardem Frankowskim

Delegacja z Zambii z bp. Edwardem Frankowskim

W sąsiadującej z naszą diecezją Hucie Komorowskiej odbyły się VII Dni kard. Adama Kozłowieckiego SJ. Na obchody składały się m.in.: przegląd filmów misyjnych, festiwal piosenki misyjnej, a także przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego o Kardynale autorstwa Julity i Rafała Wieczyńskich (twórców filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”). Patronat nad imprezą objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, którego reprezentował Bogdan Romaniuk. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy, gdyż obecna była delegacja z Zambii.

Reklama

Kard. Adam Kozłowiecki, kapłan, jezuita, arcybiskup, wielki misjonarz Afryki, osobisty przyjaciel Jana Pawła II, za działalność misyjną został odznaczony najwyższymi odznaczeniami polskimi, brytyjskimi, francuskimi i zambijskimi. Był wielkim obrońcą praw człowieka i działał na rzecz niepodległości krajów afrykańskich. Odegrał dużą rolę w odzyskaniu niepodległości przez Zambię. Biografia Kardynała jest potwierdzeniem ewangelicznej prawdy, że prawdziwą wiarą można przenosić góry. Swoją postawą Kardynał inspirował kapłanów i osoby świeckie, ale zawsze podkreślał, że to Bóg prowadzi dzieło misji.

Zapał do głoszenia Ewangelii brał z codziennej modlitwy, która uwrażliwiała serce, a serce Kardynała nie znało granic. Stąd nazwa Fundacji im. Ks. kard. Adama Kozłowieckiego – Serce bez granic. Warto włączyć się w dzieło Fundacji i misji. Wszak ofiarując serce bliźniemu, żyjemy w jego pamięci. Pomóżmy tym, którzy cierpią różne niedostatki. To bardzo ważne w czasach, gdy w Afryce rozprzestrzenia się ekstremistyczny islam.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W hołdzie świętemu Papieżowi

Niedziela małopolska 27/2015, str. 4

[ TEMATY ]

dni

Fryderyk Warta

Widownia koncertu Magdy Steczkowskiej

Widownia koncertu Magdy Steczkowskiej

Wiele wzruszających chwil i wspomnień związanych z Ojcem Świętym przeżywali mieszkańcy Skawicy oraz liczni goście, w czasie obchodzonych tam 20 i 21 czerwca V Małopolskich Dni Jana Pawła II

Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Szczepana Gacka, kapelana przewodników i ratowników górskich, w intencji ludzi gór oraz parafian. Wśród licznie przybyłych byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych z wójtem gminy Zawoja Marcinem Pająkiem na czele, przewodnicy i ratownicy górscy, stowarzyszenia regionalne, łowieckie, pracownicy nadleśnictwa i Babiogórskiego Parku Narodowego oraz kapłani: ks. prof. Maciej Ostrowski, ks. Józef Bafia (b.proboszcz w Skawicy), ks. Krzysztof Cojda, o. Marek Kosacz OP oraz ks. Czesław Bogdał z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II. Zgromadzonych na Eucharystii powitał proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Skawicy ks. Krzysztof Strzelczyk. Pięknie, w strojach ludowych, prezentował się w kościele kobiecy zespół regionalny „Nasza Skawica”, który ubogacił Eucharystię pieśniami ludowymi.

CZYTAJ DALEJ

Przystanek wart zatrzymania

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 20

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Zapewne niejednego dziwi obecność ewangelizatorów na owianych złą sławą woodstockowych polach. Jaki jest cel Przystanku Jezus i co o nim mówią uczestnicy festiwalu?

Podchodzą do mnie studenci z Torunia – Marcin, Tomasz i Mikołaj, od których bije światło. Zapraszają do wspólnego wyjścia i proponują genialną metodę ewangelizacyjną: – Ojcze, będziemy myli ludziom nogi! – mówią. Na początku trochę mnie zatkało, ale wkrótce okazało się, że to przepiękny sposób, by pokazać woodstockowej młodzieży, jaki naprawdę jest Kościół i jaki jest Chrystus. Dialogi jak z Ewangelii: „Nie, nigdy nie będziesz mi nóg umywał”, potem nić życzliwości, kilka prostych, serdecznych pytań, otwartość, gotowość do słuchania, rozmowa na wydeptanej, wyschniętej trawie gdzieś między namiotami i... prośba o rozgrzeszenie, ogłoszenie Jezusa swoim Panem i Zbawicielem, łzy szczęścia. Na facebookowym profilu Przystanku Jezus jeszcze przez wiele dni będą się pojawiać ogłoszenia typu: „Szukam księdza, który mnie spowiadał koło toi toi przy dużej scenie w piątek wieczorem. Chłopie, uratowałeś mi życie!” – opowiadał kilka lat temu Niedzieli o. Michał Legan, paulin.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Etiopii: jeszcze nie jest za późno na pokój

2021-07-30 19:03

[ TEMATY ]

biskupi

konflikt

Etiopia

Vatican News

Biskupi Etiopii wezwali do natychmiastowego zakończenia konfliktu w regionie Tigraj, który kosztował życie tysięcy ludzi. Od jego wybuchu osiem miesięcy temu około dwóch milionów osób zostało przesiedlonych, a ponad pięć milionów jest uzależnionych od pomocy żywnościowej. Episkopat zaapelował o otwarcie korytarzy pomocowych, które pozwolą na zażegnanie katastrofy humanitarnej spowodowanej wojną.

W czerwcu Rada Bezpieczeństwa ONZ ogłosiła, że Tigraj znajduje się w stanie klęski głodu. Każdego dnia ponad 400 tys. osób pozostaje tam bez żadnego posiłku, w tym 33 tys. dzieci. „Władze regionu mają obowiązek umożliwienia dostępu do pomocy humanitarnej. Współczucie nie wystarczy. Konieczna jest konkretna solidarność” – apelują biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję