Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szlakiem św. Ottona z Bambergu

Niedziela szczecińsko-kamieńska 42/2014, str. 1, 3

[ TEMATY ]

rocznica

Ks. inf. Edmund Cybulski

Od lewej: bp Herwig Gössl, abp Andrzej Dzięga, abp Ludwig Schick, bp Marian B. Kruszyłowicz

Od lewej: bp Herwig Gössl, abp Andrzej Dzięga, abp Ludwig Schick, bp Marian B. Kruszyłowicz

Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick, ukazując postać Apostoła Pomorza, podczas Eucharystii w szczecińskiej bazylice wskazał na trzy istotne przesłania płynące z jego życia i działalności, nad wyraz istotne na dzisiejsze czasy: świętość – bp Otton miał odwagę zostać świętym – miejmy i my taką siłę woli, aby zostać świętymi; pokój – Otton przyszedł na Pomorze z przesłaniem pokoju – dzisiaj niespokojnemu światu potrzeba również umiłowania pokoju; ewangelizację – biskup Bambergu przyniósł ludowi pomorskiemu piękno Ewangelii – w dobie sekularyzmu, który ogarnia Niemcy, ale także i Polskę, potrzeba szczególnego świadectwa Ewangelii.

Pielgrzymka

Dla uczczenia 825. rocznicy kanonizacji i 890. rocznicy pierwszej misji biskupa bamberskiego Ottona na Pomorze Zachodnie, na zaproszenie Szczecińskiej Kapituły Katedralnej, członkowie Bamberskiej Kapituł Katedralnej wraz ze swoim ordynariuszem abp. Ludwigiem Schickiem i bp. pomocniczym Herwigiem Gösslem odbyli pielgrzymkę szlakiem misyjnej działalności św. Ottona.

Reklama

Przypomnijmy, Apostoł Pomorza odbył dwie wyprawy misyjne na Pomorze Zachodnie: pierwszą od maja 1124 do marca 1125 r., drugą od 19 kwietnia do 20 grudnia 1128 r. W sumie założył on 14 kościołów w 12 miejscowościach – w Pyrzycach, Kamieniu Pomorskim, Gardźcu (obecnie Garz na wyspie Uznam),w Wolinie dwa, Lubiniu, Kłodzieniu (obecnie Kłodkowo k. Trzebiatowa), Kołobrzegu, Białogardzie, Uznamiu (Usedom), Wołogoszczy (Wolgast), Choćkowie (Gützkow) oraz dwa w Szczecinie – św. Piotra i św. Wojciecha. Owocem zaś jego niestrudzonej pracy misyjnej było biskupstwo pomorskie z siedzibą w Wolinie, erygowane przez papieża Innocentego II 14 października 1140 r. Biskupstwo to bullą papieża Klemensa III z 25 lutego 1188 r. zostało przeniesione do Kamienia Pomorskiego.

Za wspaniałe dzieło ewangelizacyjne, a także za szlachetne życie pełne głębokiej wiary Stolica Apostolska w osobie papieża wyniosła bp. Ottona na ołtarze 10 sierpnia 1189 r. Mimo burzliwych dziejów politycznych i religijnych tych ziem nad Odrą i Bałtykiem kult św. Ottona ostał się, a dzisiaj jeszcze bardziej się rozwija. Pielgrzymka trwała od 30 września do 3 października 2014 r. Pielgrzymi nawiedzili m.in.: Demmin, Wolgast, Usedom, a po polskiej stronie: Lubin, Wolin, Kamień Pomorski, Stargard Szczeciński, Kołbacz i Pyrzyce, a przede wszystkim Szczecin.

Eucharystia i relikwia

W Szczecinie 2 października uczestniczyli w uroczystej Mszy św. wraz z metropolitą abp. Andrzejem Dziegą, biskupem seniorem Marianem Błażejem Kruszyłowiczem oraz Szczecińską Kapitułą Katedralną, klerykami szczecińskiego seminarium i wiernymi.

Reklama

Przed Eucharystią arcybiskup bamberski na ręce metropolity szczecińsko-kamieńskiego przekazał relikwię św. Ottona z przeznaczeniem dla bazyliki mniejszej św. Jana Chrzciciela; w tej bazylice czcigodni goście modlili się na Mszy św. 3 października. Znamiennym wyrazem pamięci, co do miejsca i tradycji łączące te dwa Kościoły diecezjalne, były złożone w bazylice katedralnej świece wśród darów ofiarnych. Otóż w dowód życzliwości za misyjną działalność Ottona z Bambergu na Pomorzu Zachodnim książę Bogusław I nakazał w 1182 r., aby każda gospoda pomorska co roku przekazywała klasztorowi w Bambergu po kamieniu (to równało się 1/5 centara i wynosiło ok. 10 kg) wosku; zaś bazylika katedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie od chwili swojego poświęcenia w 1187 r. aż do 1534 r. była obsługiwana przez ojców benedyktynów z opactwa św. Michała w Bambergu.

Po Eucharystii goście zwiedzili Zamek Książąt Pomorskich i odkryte w nim wykopaliska. To tutaj na terenie późniejszego zamku bp Otton założył nieistniejący już kościół św. Wojciecha; niestety nie istnieje także wybudowana na jego miejscu w 1346 r. kolegiata św. Ottona. Następnie duchowni zwiedzili kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła stojący na miejscu dawnej, drugiej świątyni z czasów misji ewangelizacyjnej św. Ottona. Nie obyło się także bez spotkania z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem. Ta braterska wizyta Bamberskiej Kapituły Katedralnej znowu wzmocniła te złączone przez Opatrzność Bożą Kościoły. Należy również wspomnieć, że ks. prał. dr Marian Wittlieb, proboszcz parafii pw. św. Piotra w Międzyzdrojach, jest honorowym kanonikiem Bamberskiej Kapituły; on też oprowadzał gości po północnym szlaku misyjnym Ottona, czyli Lubinie, Wolinie i Kamieniu Pomorskim.

Ottonowa cura animarum obejmowała odnowę życia religijnego w Niemczech, a także chrystianizację Pomorza. Niech dzieło naszego wspólnego Patrona wyzwala i dzisiaj w pasterzach tych Kościołów szczególną troskę o rozkwit Dobrej Nowiny.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piętno na całe życie

Niedziela przemyska 8/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

II wojna światowa

deportacje

ZSRR

Marian Boczar

Przemyskie uroczystości upamiętniające deportacje

Przemyskie uroczystości upamiętniające deportacje

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku wiele polskich domów na Podkarpaciu opustoszało. Scenariusz zawsze był taki sam.

Natarczywie walili do drzwi, ludzie mieli na spakowanie chwilę. Pociągiem, w bydlęcych wagonach wywożono ich daleko na Wschód. Deportowano. To słowo do dzisiaj u tysięcy mieszkańców wciąż wywołuje emocje i łzy. Wśród wywiezionych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, duchownych i przedstawicieli inteligencji.

CZYTAJ DALEJ

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież na pogrzeb „kucharza ubogich”: uczył chodzić drogą Ewangelii

2021-07-28 18:23

[ TEMATY ]

pogrzeb

Ewangelia

papież Franciszek

Msza św. pogrzebowa

Forum/Reuters/REMO CASILLI

„Uczył nas chodzić drogami Ewangelii. Jego miłość do ubogich, codzienne zaangażowanie i wielka hojność są zachęcającym świadectwem” – napisał Papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po śmierci Dino Impagliazzo, znanego w Rzymie „kucharza ubogich”.

Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję