Reklama

Niedziela Wrocławska

Godne miejsce dla utraconych dzieci

Niedziela wrocławska 42/2014, str. 1

[ TEMATY ]

dziecko utracone

Fundacja Evangelium Vitae

Projekt grobowca dzieci zmarłych przedwcześnie, jaki stanie na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Projekt grobowca dzieci zmarłych przedwcześnie, jaki stanie na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu

Od wielu już lat 15 października obchodzimy w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. W tym roku we Wrocławiu obchody te mają szczególny charakter – na cmentarzu Osobowickim pierwszy raz odbędzie się pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 15.00 w kaplicy cmentarnej. – Po Mszy Świętej w przygotowanym grobowcu zostaną złożone doczesne szczątki zmarłych dzieci, których rodzice nie odebrali ze szpitala. Będzie to również symboliczne miejsce dla tych rodziców, którym nie było dane pochować własnego dziecka. Kolejne pogrzeby będą się odbywać kilka razy w roku. Zachęcamy do przyniesienia zniczy i zapalenia ich w tym miejscu – mówi Magdalena Krajewska z Fundacji Evangelium Vitae.

Reklama

Takie miejsce w stolicy Dolnego Śląska było bardzo potrzebne. Każdy rodzic, który stracił swoje dziecko przedwcześnie, wie, jak ogromny to ból i ile trzeba czasu, modlitwy i zaufania Bogu, by go przezwyciężyć. Grobowiec na Osobowicach będzie dla nich miejscem, gdzie mogą przyjść, pomodlić się, przeżyć swoją żałobę. Dzięki pomnikowi każde dziecko zmarłe przedwcześnie we wrocławskich szpitalach zostanie godnie pochowane. – We współpracy z Fundacją Evangelium Vitae, miastem, MOPS-em i wrocławskimi szpitalami udało się opracować procedurę umożliwiającą pochowanie dzieci zmarłych przed narodzeniem, które nie zostały odebrane ze szpitali przez ich rodziców. Bardzo nas cieszy, że te dzieci będą miały swoje miejsce i godne pochówki – podkreśla Magdalena Krajewska. Grobowiec zgłoszony został we wrześniu do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i dzięki głosom wrocławian znalazł się w 89 zwycięskich projektach. Na budowę pomnika przeznaczono 100 tys. zł.

Nie wszyscy rodzice wiedzą, że mogą pochować swoje przedwcześnie zmarłe dziecko, nie znają także praw im przysługujących. Niestety szpitale rzadko o tym informują, dlatego też Fundacja Evangelium Vitae tworzy specjalne ulotki z wszystkimi potrzebnymi informacjami, które będą zostawiane na oddziałach wrocławskich szpitali. Warto przypomnieć, że rodzice mają prawo do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wydanie tzw. pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka przez szpital przysługuje każdemu, bez względu na długość trwania ciąży. Na podstawie tego wypisu Urząd Stanu Cywilnego wydaje akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwe. Rodzice mają także prawo do pochowania dziecka – szpital wydaje wówczas Kartę Zgonu, która jest potrzebna do pochowku – i do zasiłku pogrzebowego. Matce, która urodziła martwe dziecko, bez względu na czas trwania ciąży, przysługuje zgodnie z kodeksem pracy 8-tygodniowy urlop macierzyński i zasiłek macierzyński.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W obliczu cierpienia czas jest darem

Niedziela legnicka 1/2019, str. V

[ TEMATY ]

dziecko utracone

Archiwum autora

Doktor Agnieszka Jalowska od lat wspiera rodziców dzieci utraconych

Doktor Agnieszka Jalowska od lat wspiera rodziców dzieci utraconych

O dramacie rodziców dzieci utraconych, ich świadectwie wiary i życia oraz przeżywaniu rodzicielstwa z Agnieszką Jalowską – lekarzem pediatrą, neonatologiem zajmującą się od kilku lat wspieraniem rodzin w Zespole Hospicjum Perinatalnego we Wrocławiu, rozmawia Artur Grabowski

Artur Grabowski: – Człowiek jest już od poczęcia...

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Feroci: na wzór św. Franciszka nośmy ubogich w sercu

2021-08-05 20:02

[ TEMATY ]

Rzym

św. Franciszek

Asyż

Vatican News

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję