Reklama

Aspekty

20 lat minęło...

11 października jubileusz 20-lecia istnienia obchodziła Akcja Katolicka naszej diecezji. Eucharystii w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze przewodniczył bp Stefan Regmunt, a homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, asystent Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 42/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Kamil Krasowski

Prezes diecezjalnej AK odsłania pamiątkowa tablicę

Prezes diecezjalnej AK odsłania pamiątkowa tablicę

Obchody jubileuszu połączone były z 14. Dniem Papieskim. Podczas Eucharystii ogłoszono św. Jana Pawła II patronem diecezjalnej AK. Wśród współcelebransów był biskup senior Adam Dyczkowski. To właśnie jego dekretem z 27 listopada 1994 r. powołano Akcję Katolicką w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jako pierwszą w Polsce.

Reklama

W homilii bp Solarczyk odniósł się do słów z Ewangelii i tajemnicy jedności. Podkreślił, iż jest ona niezwykle ważna, a wręcz zobowiązująca do tego, aby we wspólnotach kapłańskich, parafialnych, Akcji Katolickiej oddziałów parafialnych, diecezjalnych czy krajowych panowała jedność, będąca znakiem obecności Bożego ducha.

Po Eucharystii miało miejsce odsłonięcie pamiątkowej tablicy „W hołdzie św. Janowi Pawłowi II”, które rozpoczął bp Adam Dyczkowski, a dopełniła prezes zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Urszula Furtak. Na pytanie o wskazania św. Jana Pawła II skierowane do członków Akcji Katolickiej w 25-lecie jego pontyfikatu odpowiedziała, że są one wciąż realizowane: – Cały czas się staramy przemieniać nasze życie osobiste i życie społeczne, działać w tej społeczności, do której posyła nas Chrystus, poprzez naszą pracę zawodową, poprzez nasze rodziny, poprzez naszych przyjaciół, to środowisko, w którym dane nam jest żyć. Według pani prezes największym sukcesem diecezjalnej Akcji Katolickiej w ciągu 20 lat istnienia są ludzie, ludzie oddani Chrystusowi. Uroczystości w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego zakończył bp Marek Solarczyk, dokonując poświęcenia pamiątkowej tablicy. Część oficjalna odbyła się natomiast w zielonogórskiej filharmonii, gdzie okolicznościowy wykład pt. „Akcja Katolicka szkołą świętości i apostolstwa” wygłosił prof. dr hab. Tadeusz Borutka. Pamiątkowe medale otrzymali m.in.: bp Adam Dyczkowski, ks. kan. Zbigniew Kucharski, Stanisław Rzeźniczak, Ryszard Furtak oraz wspomniany prof. Borutka. Uroczystości zakończył koncert Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego z udziałem Ewy Urygi, poświęcony Janowi Pawłowi II.

2014-10-15 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Forum Akcji Katolickiej Archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

akcja

diecezja

Marian Sztajner

90. rocznica promulgowania encykliki „Quas Primas” Piusa XI, papieża Akcji Katolickiej, 90. rocznica utworzenia diecezji częstochowskiej i 50. rocznica zakończenia Soboru Watykańskiego II, stały się okazją do zorganizowania Forum Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, które odbyło się 21 listopada w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

O znaczeniu Dekretu „Apostolicam actuositatem” Soboru Watykańskiego II dla zaangażowania świeckich w Kościele w naszych czasach mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś – Zaangażowanie świeckich i budzenie tego olbrzyma, którym jest laikat dzisiaj Sobór Watykański II zostawił nam jako zadanie wciąż aktualne – mówił ks. Skubiś.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Godzina „W” to jest godzina również naszych wyborów dzisiejszych

Wiemy co znaczy godzina „W”. Wiemy również, że pod tym znakiem kryje się mnóstwo treści: Powstanie Warszawskie, stolica naszego narodu Warszawa, warszawiacy. Ta godzina „W” to jest również godzina wyboru tamtych ludzi i dzisiaj nas. Jako indywidualnych ludzi, ale też jako narodu – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, który 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich, parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Częstochowy, kombatanci, młodzież, harcerze, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona, rozpoczęły się minutą ciszy za poległych w Powstaniu Warszawskim.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję