Reklama

Niedziela Świdnicka

„Przyjdź do mnie” – zachęca Maryja

Duchowieństwo, delegacje wszystkich wspólnot, członkowie bractw i stowarzyszeń licznie przybyli do katedry świdnickiej na inaugurację peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej

Niedziela świdnicka 44/2014, str. 3

[ TEMATY ]

Matka Boża

Fatima

Marek Zygmunt

Procesja światła z figurą Matki Bożej Fatimskiej

Procesja światła z figurą Matki Bożej Fatimskiej

Obrzędom przewodniczył bp Ignacy Dec. Obecni byli m.in.: bp Adam Bałabuch, pracownicy Świdnickiej Kurii Biskupiej na czele z kanclerzem ks. prał. dr. Stanisławem Chomiakiem, wykładowcy i alumni Seminarium Duchownego z rektorem ks. prał. dr. Tadeuszem Chlipałą, ojcowie franciszkanie Konwentualni i księża pallotyni, którzy będą prowadzić w parafiach okolicznościowe rekolekcje. Wśród koncelebrantów był także ks. prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk, znany teolog moralista, którego studentem był przed laty bp Ignacy Dec.

Bardzo wymowny był fakt powitania figury przy pomniku św. Jana Pawła II, znajdującym się na świdnickim placu noszącym jego imię. Po tym akcie w uroczystej procesji wniesiono figurę do świątyni. Tutaj powitali ją: bp Ignacy Dec, proboszcz ks. prał. Piotr Śliwka oraz reprezentanci wspólnot katedralnych. Ks. prał. P. Śliwka odczytał także specjalny telegram od Ojca Świętego Franciszka, w którym papież zachęca duchowieństwo i wiernych diecezji świdnickiej do ufnego oddania się Maryi wzorem św. Jana Pawła II.

– Orędzie Fatimy wzywa do nawrócenia, ostrzega ludzkość. Powodowana macierzyńską troską Najświętsza Pani przybywa tutaj, aby żądać od ludzi, by nie znieważali więcej Boga, naszego Pana, który już dosyć został znieważony. Jako Matka boleje, kiedy zagrożony jest los Jej dzieci. Dlatego wzywa: „Módlcie się, wiele się módlcie” – apeluje w swoim liście Ojciec Święty Franciszek.

Reklama

Papież zachęca również do tego, by spotkanie z Matką Bożą było dla uczestników peregrynacji źródłem radości i pokoju, okazją do modlitwy, przemyśleń, przemiany życia, odnowy ducha, umocnienia w wierze, przyjęcia Bożej woli. Prosi, by wykorzystano Ją także do dziękczynienia za macierzyńską opiekę Matki Najświętszej, za pełne miłości orędownictwo u Jezusa, Jej Syna.

Bp Ignacy Dec podkreślił, że dzień 18 października wpisze się w dziesięcioletnie dzieje młodej diecezji jako data rozpoczęcia peregrynacji przygotowującej diecezjan do obchodów 100-lecia Objawień Matki Bożej Fatimskiej. – W tej to sytuacji, w której znajduje się świat, również i nasza Ojczyzna, podejmujemy w diecezji świdnickiej peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej. Otwieramy przed Nią nasze parafie, miasta i wioski, domy, rodziny, instytucje. Maryjo, dzisiaj, Tobie, na progu tego wielkiego dzieła, się oddajemy i mówimy: „Bądź z nami w każdy czas, wspieraj i ratuj nas” – zakończył homilię bp Ignacy Dec.

W czasie Eucharystii ks. prof. dr. hab. Stanisławowi Kowalczykowi wręczono pierścień upamiętniający 10-lecie istnienia diecezji. Po Mszy św. odmówiono modlitwę różańcową, a inauguracyjne uroczystości zakończyła procesja światła wewnątrz katedry.

2014-10-30 10:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod płaszczem Maryi

Niedziela sosnowiecka 1/2020, str. 5

[ TEMATY ]

obraz

Matka Boża

obraz

Dzieciątko Jezus

TZ

Jeden z najstarszych wizerunków Matki Bożej z Dzieciątkiem z Będzina-Grodźca

Jeden z najstarszych wizerunków Matki Bożej z Dzieciątkiem z Będzina-Grodźca

Opieka i pomoc Maryi – Bożej Rodzicielki znana była od początków chrześcijaństwa. Nie wyobrażamy sobie kościoła czy domu bez Jej wizerunku. Ona wciąż nas chroni, wyprasza łaski i nieustannie zapewnia: „Nigdym ja ciebie, ludu, nie rzuciła./Nigdym od ciebie nie odjęła lica./Jam po dawnemu, moc twoja i siła, Bogurodzica!” (Maria Konopnicka).

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak szczerze o swojej chorobie

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

depresja

bp Edward Dajczak

ks. Wojciech Parfianowicz/Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Bp Edward Dajczak zakończył swoją posługę biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na rok przed koniecznością złożenia urzędu wynikającą z ukończenia 75 lat. W wywiadzie zrealizowanym dla diecezjalnej telewizji internetowej Dobre Media przyznał, że zdecydował się na rezygnację z powodu problemów zdrowotnych - zmagań z depresją oraz atakami stanów lękowych.

Bp Dajczak powiedział, że są to skutki przebytych trzech zakażeń wirusem powodującym COVID.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję