Reklama

Zdążyć przed zimą

2014-11-04 14:11

Tomasz Musiał
Niedziela Ogólnopolska 45/2014, str. 4

Franciszek Rozmus

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało apel do biskupów diecezjalnych o wsparcie prac przy odbudowie i restauracji sosnowieckiej katedry. „Wspólnie wesprzyjmy dzieło odbudowy katedralnej bazyliki w Sosnowcu, zwłaszcza ze względu na zbliżającą się zimę” - czytamy w apelu

Spłonął dach zabytkowej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Ogień zauważono po północy 29 października br. Mimo natychmiastowej akcji, w której uczestniczyło 62 strażaków z 22 zastępów, dachu nie udało się uratować.

Pierwszy zauważył pożar mieszkający tuż przy katedrze ks. dr Mariusz Trąba, który wezwał straż i poinformował o zdarzeniu biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, proboszcza katedry ks. kan. Jana Gaika i księży posługujących w parafii katedralnej. Duchowni szybko weszli do płonącej świątyni i wynieśli z niej do kaplicy w domu biskupim Najświętszy Sakrament oraz część naczyń liturgicznych. Na miejsce przyjechał też kanclerz Kurii ks. dr Mariusz Karaś.

Wysuszona więźba dachowa, mimo wysiłków strażaków, spłonęła bardzo szybko. Starano się używać jak najmniej wody, jednak zalana została część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły, z których słynęła sosnowiecka katedra. Straty szacowane są na miliony złotych.

Reklama

Ksiądz Proboszcz chciałby możliwie jak najszybciej odbudować dach i nie stosować kosztownych tymczasowych zabezpieczeń. Ból z powodu pożaru jest tym większy, że w ostatnich latach przeprowadzono w katedrze wiele prac konserwatorskich i remontowych.

Do czasu zamknięcia tego numeru „Niedzieli” odbyło się kilka spotkań w sprawie odbudowy świątyni. - Mamy nadzieję, że do świąt Bożego Narodzenia gotowy będzie nowy dach. Teraz ruszamy z pracami zabezpieczającymi i nowym deskowaniem nad prezbiterium. Wykorzystana folia pozostanie pod nowym poszyciem jako warstwa izolacyjna - tłumaczy ks. Jan Gaik. Pomoc zaoferowały władze Sosnowca oraz władze sejmiku województwa śląskiego. Komunikat do diecezjan wystosował bp Grzegorz Kaszak. Zwrócił się on również do wszystkich ludzi dobrej woli o „modlitewne, materialne i finansowe wsparcie” w odbudowie bazyliki katedralnej. Zarządził, że taca z niedzieli 9 listopada, zbierana we wszystkich kościołach diecezji, będzie przeznaczona na odbudowę katedry.

Z pomocą młodej i niewielkiej diecezji sosnowieckiej pośpieszyli też natychmiast inni księża biskupi. Kilkanaście godzin po pożarze na miejsce zdarzenia przybył abp Wacław Depo. Metropolita Częstochowski ze smutkiem oglądał zgliszcza dachu katedry w Sosnowcu, należącym przed 1992 r. do diecezji częstochowskiej. Wezwał do ufnej modlitwy, aby w obliczu tej tragedii czerpać na nowo siły od Chrystusa, oraz do pomocy materialnej. „(...) Bądźmy solidarni z Kościołem sosnowieckim, jego pasterzami: Biskupem Grzegorzem i Biskupem Piotrem, kapłanami, osobami konsekrowanymi, wiernymi świeckimi, aby duchowo i materialnie odnowić w przyszłości oblicze tej wspaniałej świątyni” - zaapelował do swoich diecezjan abp Depo i zdecydował, że w niedzielę 9 listopada w kościołach archidiecezji częstochowskiej odbędzie się zbiórka na odbudowę katedry w Sosnowcu. Z pomocą pospieszył również abp Wiktor Skworc, pasterz sąsiedniej archidiecezji katowickiej. W specjalnym komunikacie wyraził łączność w bólu z diecezją sosnowiecką i zarządził we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej zbiórkę na odbudowę katedry w Sosnowcu w niedzielę 2 listopada. List do wszystkich proboszczów archidiecezji wrocławskiej wystosował też abp Józef Kupny - prosił w nim o zorganizowanie w parafiach zbiórek pieniężnych na ratowanie sosnowieckiej katedry. Przy odbudowie świątyni pomoże również diecezja radomska. Bp Henryk Tomasik w specjalnym komunikacie wyraził solidarność z Kościołem sosnowieckim, zapewnił o wsparciu modlitewnym oraz ogłosił na 2 listopada zbiórkę pieniężną, aby „wesprzeć siostrzany Kościół w odbudowie katedry”. Na pomoc diecezji sosnowieckiej pospieszył też natychmiast biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-99.

Reklama

Wiedeń: skandaliczne zachowanie austriackich piłkarek powodem odwołania meczu z reprezentacją Watykanu

2019-06-22 21:27

ts (KAI) / Wiedeń

W Wiedniu miał się odbyć dziś mecz piłki nożnej kobiet, w którym po raz pierwszy za granicą miała zagrać reprezentacja Watykanu. Niestety, mecz nie doszedł do skutku ze względu na skandaliczne zachowanie zawodniczek austriackich, poinformowała telewizja ORF.

AnnRos/pixabay.com

Według tej informacji, na wiedeńskim stadionie miały się zmierzyć zawodniczki nowo utworzonej reprezentacji FC Watykan i wiedeńskiego klubu FC Mariahilf. Przeszkodziła w tym postawa zwolenniczek aborcji wśród zawodniczek austriackich w czasie, gdy odgrywano hymn Państwa Watykańskiego.

Obecny na stadionie nuncjusz apostolski w Austrii, Pedro Lopez Quintana, zadecydował o wycofaniu reprezentacji watykańskiej.

Towarzyski mecz, który miał zostać rozegrany wczesnym popołudniem, poprzedziła wspólna Msza św. i poświęcenie boiska. „Jednak od hymnu sprawy potoczyły się gwałtownie” - poinformowała ORF.

Podczas hymnu watykańskiego kilka zawodniczek austriackich podniosło koszulki „pokazując wymalowane na brzuchach jajniki oraz hasła wzywające do legalizacji aborcji”.

W reakcji nuncjusz apostolski wraz z towarzyszącymi mu osobami natychmiast opuścili stadion. Mimo, iż po hymnach zawodniczki zwyczajowo uścisnęły sobie ręce, nie odezwał się gwizdek rozpoczynający grę, a watykański trener wezwał swoje zawodniczki na ławkę. Publiczność natomiast poinformowano w krótkim komunikacie, że piłkarska reprezentacja kobieca z Watykanu nie wystąpi.

Przedstawicielka austriackich zawodniczek uczestniczących w akcji Luise H. powiedziała w rozmowie z ORF, że grupa zupełnie nie zdawała sobie sprawy z konsekwencji ich akcji i chętnie rozegrałaby mecz.

Dziennikarzom organizatorki akcji rozdały ulotki mówiące o tym, że aktywistki nie utożsamiają się z negatywnym stanowiskiem Kościoła wobec aborcji oraz „małżeństw” osób tej samej płci.

Według ORF, tłumaczyły, że nie były świadome tego, iż „ich akcja podczas odgrywania hymnu Watykanu i w obecności nuncjusza apostolskiego jest szkodliwa dla idei sportu i może zniszczyć wielotygodniowe przygotowania”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wręczono medale zasłużonym dla Archidiecezji Warszawskiej

2019-06-24 22:37

Łukasz Krzysztofka

40 osób świeckich i jedna siostra zakonna zostało nagrodzonych medalami "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej", które w archikatedrze warszawskiej, w jej święto patronalne św. Jana Chrzciciela, wręczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Łukasz Krzysztofka
Odznaczeni medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej" z kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim

Uhonorowanie medalami odbyło się przed uroczystą Mszą św. odpustową, którą z metropolitą warszawskim koncelebrowali proboszczowie parafii nagrodzonych osób.

- Najbardziej cenię sobie to, że wszyscy odznaczeni w sposób szczególny potrafią praktykować swoje powołanie na mocy powołania chrzcielnego, które jest u podstaw wszystkich powołań – powiedział w homilii podczas Mszy św. metropolita warszawski. Kard. Nycz przywołał słowa papieża Franciszka, który uczy, że u podstaw wszystkich szczegółowych powołań stoi miłość. - Jeśli nie ma miłości u podstaw, będzie się tylko krążyć wokół spraw własnych – nawiązywał do słów Ojca św. metropolita warszawski.

Pasterz Kościoła warszawskiego podkreślił również, że przyznane dzisiaj odznaczenia, do których kandydatów zgłaszali proboszczowie ich parafii, są dowodem na mocną współpracę duchownych ze świeckimi i ich odpowiedzialność za Kościół lokalny. – Za tę współpracę bardzo wam dziękuję i proszę Boga, żeby nigdy nie zabrakło takich katolików świeckich, przez których Słowo Chrystusa jest obecne wszędzie tam, gdzie są posłani ludzie – powiedział na zakończenie homilii kard. Nycz.

Wśród uhonorowanych medalem „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” znalazł się m.in. prof. Włodzimierz Kluciński – wieloletni rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, należący od lat do Komitetu Promocyjnego Budowy Świątyni Opatrzności Bożej oraz jego małżonka Jadwiga Klucińska, z zawodu ekonomistka, zaangażowana m.in. w budowę kościoła oraz wolontariat Caritas w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Jedyna w gronie odznaczonych siostra zakonna – s. Leonia Maria Kalandyk ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej od 20 lat pracuje w parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie. Była katechetką w szkole podstawowej i gimnazjum. Założyła wspólnotę Kręgu Biblijnego RUAH, ponadto pracuje jako kancelistka, przygotowuje młodzież i dorosłych do przyjęcia sakramentów.

Z sylwetkami wszystkich nagrodzonych osób można zapoznać się na stronie archidiecezji warszawskiej:

http://archidiecezja.warszawa.pl/aktualnosci/zaangazowani-swieccy-z-medalami-za-zaslugi-dla-archidiecezji-warszawskiej/

Medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” przyznawane są dwa razy w roku: w uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia i uroczystość patronalną stołecznej archikatedry św. Jana Chrzciciela – 24 czerwca. Otrzymują je przede wszystkim świeccy zaangażowani w prace na rzecz diecezji lub parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem