Reklama

Zdążyć przed zimą

2014-11-04 14:11

Tomasz Musiał
Niedziela Ogólnopolska 45/2014, str. 4

Franciszek Rozmus

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało apel do biskupów diecezjalnych o wsparcie prac przy odbudowie i restauracji sosnowieckiej katedry. „Wspólnie wesprzyjmy dzieło odbudowy katedralnej bazyliki w Sosnowcu, zwłaszcza ze względu na zbliżającą się zimę” - czytamy w apelu

Spłonął dach zabytkowej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Ogień zauważono po północy 29 października br. Mimo natychmiastowej akcji, w której uczestniczyło 62 strażaków z 22 zastępów, dachu nie udało się uratować.

Pierwszy zauważył pożar mieszkający tuż przy katedrze ks. dr Mariusz Trąba, który wezwał straż i poinformował o zdarzeniu biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka, proboszcza katedry ks. kan. Jana Gaika i księży posługujących w parafii katedralnej. Duchowni szybko weszli do płonącej świątyni i wynieśli z niej do kaplicy w domu biskupim Najświętszy Sakrament oraz część naczyń liturgicznych. Na miejsce przyjechał też kanclerz Kurii ks. dr Mariusz Karaś.

Wysuszona więźba dachowa, mimo wysiłków strażaków, spłonęła bardzo szybko. Starano się używać jak najmniej wody, jednak zalana została część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembły, z których słynęła sosnowiecka katedra. Straty szacowane są na miliony złotych.

Reklama

Ksiądz Proboszcz chciałby możliwie jak najszybciej odbudować dach i nie stosować kosztownych tymczasowych zabezpieczeń. Ból z powodu pożaru jest tym większy, że w ostatnich latach przeprowadzono w katedrze wiele prac konserwatorskich i remontowych.

Do czasu zamknięcia tego numeru „Niedzieli” odbyło się kilka spotkań w sprawie odbudowy świątyni. - Mamy nadzieję, że do świąt Bożego Narodzenia gotowy będzie nowy dach. Teraz ruszamy z pracami zabezpieczającymi i nowym deskowaniem nad prezbiterium. Wykorzystana folia pozostanie pod nowym poszyciem jako warstwa izolacyjna - tłumaczy ks. Jan Gaik. Pomoc zaoferowały władze Sosnowca oraz władze sejmiku województwa śląskiego. Komunikat do diecezjan wystosował bp Grzegorz Kaszak. Zwrócił się on również do wszystkich ludzi dobrej woli o „modlitewne, materialne i finansowe wsparcie” w odbudowie bazyliki katedralnej. Zarządził, że taca z niedzieli 9 listopada, zbierana we wszystkich kościołach diecezji, będzie przeznaczona na odbudowę katedry.

Z pomocą młodej i niewielkiej diecezji sosnowieckiej pośpieszyli też natychmiast inni księża biskupi. Kilkanaście godzin po pożarze na miejsce zdarzenia przybył abp Wacław Depo. Metropolita Częstochowski ze smutkiem oglądał zgliszcza dachu katedry w Sosnowcu, należącym przed 1992 r. do diecezji częstochowskiej. Wezwał do ufnej modlitwy, aby w obliczu tej tragedii czerpać na nowo siły od Chrystusa, oraz do pomocy materialnej. „(...) Bądźmy solidarni z Kościołem sosnowieckim, jego pasterzami: Biskupem Grzegorzem i Biskupem Piotrem, kapłanami, osobami konsekrowanymi, wiernymi świeckimi, aby duchowo i materialnie odnowić w przyszłości oblicze tej wspaniałej świątyni” - zaapelował do swoich diecezjan abp Depo i zdecydował, że w niedzielę 9 listopada w kościołach archidiecezji częstochowskiej odbędzie się zbiórka na odbudowę katedry w Sosnowcu. Z pomocą pospieszył również abp Wiktor Skworc, pasterz sąsiedniej archidiecezji katowickiej. W specjalnym komunikacie wyraził łączność w bólu z diecezją sosnowiecką i zarządził we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej zbiórkę na odbudowę katedry w Sosnowcu w niedzielę 2 listopada. List do wszystkich proboszczów archidiecezji wrocławskiej wystosował też abp Józef Kupny - prosił w nim o zorganizowanie w parafiach zbiórek pieniężnych na ratowanie sosnowieckiej katedry. Przy odbudowie świątyni pomoże również diecezja radomska. Bp Henryk Tomasik w specjalnym komunikacie wyraził solidarność z Kościołem sosnowieckim, zapewnił o wsparciu modlitewnym oraz ogłosił na 2 listopada zbiórkę pieniężną, aby „wesprzeć siostrzany Kościół w odbudowie katedry”. Na pomoc diecezji sosnowieckiej pospieszył też natychmiast biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-99.

Śląsk: Spotkania z siostrą zamordowanej w Boliwii Heleny Kmieć

2019-10-13 18:40

ks. SK / Katowice (KAI)

W Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach, w Pszczynie oraz Tychach gościła Teresa Kmieć, siostra zamordowanej w Boliwii misjonarki Heleny. Podczas spotkań dzieliła się swoim odkrywaniem relacji z Chrystusem.

facebook/Helena Kmieć

– To nie jest tak, że ja chcę kontynuować misję Helenki – mówiła Teresa Kmieć podczas spotkań. – Każda z nas ma swoją „misję”. Helenki była inna, moja jest inna – stwierdziła.

Podczas spotkań Teresa podzieliła się swoją drogą chrześcijańską, która jest mocno związana z Ruchem Światło-Życie. – Owszem, myślałam już wcześniej o misjach, ale zawsze było coś do zrobienia – powiedziała.

Podzieliła się również tym, że poznała misje przez swoją siostrę Helenę, która mocno angażowała się w salezjański wolontariat misyjny. – W końcu kiedyś mnie tam zaprosiła i tak zaczęła się moja przygoda z misjami – stwierdziła.

Pytana o swoją relację z siostrą stwierdziła, że nikt nie spodziewał się tego, że Helenka nie wróci z półrocznego wyjazdu na wolontariat. – Już wcześniej była w Afryce, czy na Węgrzech i zawsze wszystko szczęśliwie się kończyło. Nikt nie spodziewał się takiej sytuacji – mówiła.

Podczas spotkania miała również miejsce projekcja filmu „Helenka” ukazującego zaangażowanie młodej misjonarki, jak również pokazującego to, jak najbliżsi oraz inne osoby posługujące na misjach przeżyły tragiczne wydarzenia. – Przebaczyliśmy mordercy, odbywa teraz sprawiedliwą karę – stwierdza na filmie ojciec sióstr misjonarek. – Ludzie też mówią o łaskach, jakie się dzieją przez wstawiennictwo Helenki – dodaje mama Teresy i Heleny.

Spotkania z Teresą Kmieć zostały zorganizowane przez alumnów śląskiego seminarium oraz członków Ruchu Światło-Życie. Wpisują się one w wydarzenia związane z nadzwyczajnym miesiącem misyjnym ogłoszonym przez papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Orzech mówi tak!

2019-10-14 14:33

Agnieszka Bugała

Grzegorz Niemyjski/Agnieszka Bugała

Ks. Stanisław Orzechowski widział projekt krasnala „Księdza Orzecha” – mamy jego zgodę na wykonanie odlewu.

Rozmowa z Księdzem na temat planowanego prezentu, czyli wykonania odlewu z brązu figurki krasnala „Księdza Orzecha” i tym samym wpisania go na mapę i szlak wrocławskich krasnali odbyła się w ubiegłym tygodniu. Ksiądz nie znał inicjatywy, ale wysłuchał i spytał jakie krasnale są już we Wrocławiu. Zobaczył fotografie realizacji niektórych z nich. Szczególnie podobał mu się krasnal prof. Jana Miodka, który z okazji 70. urodzin wybitnego językoznawcy stanął przed budynkiem Instytutu Filologii na pl. Nankiera. Wizualizacja „Księdza Orzecha” bardzo mu przypadła do gustu:

- To ja! – mówił patrząc na zdjęcia figurki – To rzeczywiście ja! Artysta dobrze to uchwycił, chciałbym go poznać – dodał. Zaakceptował też miejsce, w którym zaplanowano instalację, czyli górny stopień schodów prowadzących do DA Wawrzyny przy ul. Bujwida. Odmówił, zdecydowanie, zakładania figurce na głowę czapki.

– Sklepienie mojej łysiny bardzo mi się podoba – stwierdził. Przystał na to, aby krasnalską czapkę umieścić w ręce postaci. Dodał, że „będzie trochę śmiechu, a tego nigdy dość”.

Zachęcamy zatem do wpłat na konto, abyśmy zdążyli z realizacją prezentu, zwłaszcza, że Szanowny Jubilat jest już o nim poinformowany.

Dane konta do wpłat:

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ DUSZPASTERSTWA AKADEMICKIEGO WAWRZYNY

05 1090 2590 0000 0001 4260 2420

Z dopiskiem w tytule wpłaty: Darowizna Orzech

O inicjatywie pisaliśmy tutaj: https://www.niedziela.pl/artykul/45697/Prezent-dla-Orzecha-na-80-urodziny


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem