Reklama

Kościół nie poddał się duchowi świata

2014-11-04 15:17


Niedziela Ogólnopolska 45/2014, str. 14-15

Grzegorz Gałązka

Spotykam abp. Tadeusza Kondrusiewicza w sobotni wieczór 18 października. Kilka godzin wcześniej był w Auli Synodalnej w Watykanie i uczestniczył w głosowaniu nad ostateczną wersją dokumentu synodu. Jest wyraźnie zadowolony - po burzy medialnej, po próbie manipulowania synodem przez niektóre środowiska, po skandalicznym dokumencie wstępnym, po napięciach i ożywionych dyskusjach synod osiągnął happy end, jak stwierdza żartobliwie. Pozostało jednak jeszcze wiele pytań dotyczących nie tylko synodu, ale Kościoła ogólnie. Tegoż wieczoru przeprowadziłem z abp. Kondrusiewiczem dłuższą rozmowę, by spróbować zrozumieć, co się stało na synodzie, który w opinii wielu należy uznać za przełomowy. Nazwano go nawet Soborem Watykańskim III.

WŁODZIMIERZ RĘDZIOCH: - Ekscelencjo, na synodzie o rodzinie zaciążyły bardzo wypowiedzi kard. Kaspera sprzed kilku miesięcy, dotyczące udzielania Komunii św. osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach oraz „rozdmuchiwanie” tego tematu przez media. Jak Ksiądz Arcybiskup odbierał te kontrowersje w fazie przygotowań do synodu?

ABP TADEUSZ KONDRUSIEWICZ: - Nie tylko ja, ale wszyscy biskupi Białorusi oraz inni, z którymi się kontaktowałem, byli zaniepokojeni tym, co się działo w czasie przygotowań do synodu. Wydawało się, że media już przygotowały jego scenariusz i rezultat. Dzięki Bogu sprawy potoczyły się inaczej. Jednym słowem - Kościół nie zatańczył do muzyki świata, bo to nie zsekularyzowany świat jest jego siłą napędową, lecz Duch Święty.

- Po pierwszym tygodniu synodu opublikowano tekst „Relatio post disceptationem”, który miał być podsumowaniem wstępnej fazy prac. Dokument ten wywołał jednak wielkie niezadowolenie znacznej części ojców synodalnych. Ks. prof. Tony Antarella, znany psychoanalityk i ekspert na synodzie, powiedział, że tekst ten nie tylko nie odzwierciedlał opinii biskupów, ale też nie był zgodny z nauczaniem Kościoła. Jaka była reakcja Księdza Arcybiskupa na ten tekst?

- Dla mnie to nie pierwszy synod, wiedziałem, jaki był przebieg poprzednich. Jednak podczas tego synodu jego Sekretariat podjął nowe decyzje, które nie spodobały się biskupom. Przede wszystkim nie opublikowano ich wystąpień. Powiedziano nam, że dzięki temu ojcowie synodalni będą się czuć bardziej swobodnie, a ich wypowiedzi będą bardziej spontaniczne. Mogło się to wydawać logiczne, ale w ten sposób ludzie nie poznali opinii swoich biskupów, natomiast po tygodniu ogłoszono publicznie tekst „Relatio post disceptationem”, który miał podsumować pierwszą fazę prac. I wtedy okazało się, że większość biskupów nie identyfikowała się z zawartymi w nim stwierdzeniami. Zapanowała konsternacja i podniosły się głosy krytyczne. Ja sam zastanawiałem się, co mam powiedzieć moim wiernym w kraju, skoro w tekście były rzeczy, z którymi się nie zgadzałem.
Tekst był szczegółowo analizowany w drugim tygodniu synodu w tzw. Circuli minores (małych grupach). To, co zarzucano tekstowi „Relatio”, to braki w argumentacji teologicznej i biblijnej, pominięcie dotychczasowego Magisterium Kościoła, nauczania ostatnich papieży. Niektórzy nawet mówili, że druga część zaproponowanego dokumentu jest całkiem nie do przyjęcia. Ja na szczęście pracowałem w grupie anglojęzycznej, w której podjęto bardzo uzasadnioną krytykę, wskazując na miejsce, gdzie tekst nie zgadzał się z teologią i z nauczaniem Kościoła. Gdy przedstawiliśmy relację z pracy naszej grupy, okazało się, że podobne argumenty wysuwali też ojcowie synodalni z innych grup.

- Kard. Robert Sarah, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”, dawny arcybiskup Konakry, wyznał bez ogródek, że to, co się dzieje wokół synodu, to próba destabilizowania Kościoła i zmuszenia go do zmiany doktryny. Następnie dodał: „Módlmy się za tych duszpasterzy, którzy porzucają stado Pańskie na pastwę wilków społeczeństwa zlaicyzowanego i upadającego, dalekiego od Boga i prawa naturalnego”. Czy uczestnicząc w pracach synodalnych, odczuwał Ksiądz Arcybiskup to niebezpieczeństwo?

- Odczuwałem to bardzo mocno, zresztą jak wielu innych biskupów. Zdaliśmy sobie sprawę, że chodzi o jakąś manipulację, że jakieś osoby chcą wpłynąć na tok prac synodu i zmienić go. I jeszcze jedna sprawa. Ja, pracując w grupie anglojęzycznej, dostałem pierwsze tłumaczenie „Relatio”, po czym dostarczono nam następne, gdzie niektóre kontrowersyjne stwierdzenia były przetłumaczone całkiem inaczej, chociaż oryginał włoski był taki sam. Jednym słowem, pozostało wiele pytań i wątpliwości. Dla mnie jednak najważniejsze jest to, że dzięki pracy „Circuli minores” położono kres tym wszystkim zakulisowym grom.

- Abp Stanisław Gądecki, krytykując niektóre stwierdzenia zawarte w pierwszej wersji „Relatio”, stwierdził, że Kościół musi zadać sobie pytanie: „Czy mamy poddać się kulturze bieżącej i ustąpić, czy też odwrotnie - będziemy z pomocą małżeństwa i rodziny ewangelizować kulturę?”. Co Ksiądz Arcybiskup sądzi na ten temat?

- W końcowym dokumencie synodu bardzo dużo mówi się o ewangalizacji współczesnej kultury i świata przez rodziny. Niestety, współczesny człowiek nie zna doktryny, nauki Kościoła, ale o wiele większym problemem niż brak znajomości doktryny jest kryzys wiary. Kiedyś rodziny były stabilne, bo były silne wiarą.
Ja, oczywiście, zgadzam się z abp. Gądeckim, że to nie zsekularyzowany świat ma decydować o rodzinie, lecz rodzina ma ewangelizować świat. Chrystus dał nam Ewangelię nie po to, abyśmy ją zmieniali wraz ze zmieniającym się światem, lecz by to ona przemieniała świat.

- À propos rodzin, które zostały zaproszone na synod - dało się zauważyć brak rodzin z neokatechumenatu, tak jakby rodziny wielodzietne i misyjne nie mogły być reprezentowane na tym spotkaniu biskupów...

- Nie wiem, jakie było kryterium zaproszenia audytorów na synod, ale odnotowałem również niewytłumaczalną nieobecność Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, a działają one przecież ne całym świecie i mają wielki dorobek. Jak Pan widzi, pytań dotyczących organizacji synodu jest bardzo wiele.

- Jak Ksiądz Arcybiskup ocenia końcowy dokument synodu? Czy odzwierciedla on lepiej niż pierwsze „Relatio” stanowisko ojców synodalnych?

- Przede wszystkim należy podkreślić, że końcowy dokument w zasadniczy sposób różni się od pierwszego. Niektóre rozdziały zostały całkowicie zmienione. W dokumencie wstępnym było bardzo mało argumentacji biblijnej i odniesień do depozytu wiary i nauczania Kościoła, w końcowym dokumencie wypełniono te luki. Cytowane są całe passusy Pisma Świętego oraz tak ważne dokumenty papieskie, jak „Humanae vitae” Pawła VI i „Familiaris consortio” Jana Pawła II.

- W czasie synodu wielu wiernych śledzących w mediach jego prace było wprowadzanych w błąd, odnosiło się nawet wrażenie, że Kościół zmieniał swe dotychczasowe nauczanie. Co powie Ksiądz Arcybiskup na ten temat swoim wiernym po powrocie na Białoruś?

- Przede wszystkim należy przeczytać dokument, który został przyjęty przez ojców synodu. Wiernym natomiast powiem to, co powiedział na zakończenie synodu Papież: „Nauczanie Kościoła o rodzinie, które dał Chrystus, pozostaje niezmienne”. To nie duch świata, to nie media prowadzą Kościół, ale Duch Święty.

Najlepszy rząd w historii III RP

2019-10-15 12:55

Artur Stelmasiak

Polacy podsumowali czteroletnią pracę polityków. Ich zdaniem rząd Prawa i Sprawiedliwości jest najlepszy w historii III RP, bo nikt wcześniej nie miał takiego poparcia. Zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych nikogo nie dziwi. Pytanie było raczej o to, jak duża będzie przewaga partii rządzącej nad konkurencją polityczną i czy będą mogli samodzielnie rządzić?

Facebook/pis

Okazuje się, że PiS nie tylko będzie samodzielnie rządzić, ale poprawiło swój wynik wyborczy z 2015 roku o ok. 6 punktów procentowych. - Żadna partia nigdy nie miała tak wysokiego wyniku wyborczego. Te miliony Polaków którzy nam zaufali, to wielkie zobowiązanie do spełnienia ich nadziei, by kolejne cztery lata były kluczowym etapem dla Polski jako państwa dobrobytu dla wszystkich - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

O wiele bardziej stonowaną radość z historycznego zwycięstwa pokazał prezes PiS. - Przed nami kolejne 4 lata rządzenia, ale najpierw czeka nas refleksja nad tym co się nie udało, że wielu ludzi nas nie popiera, mimo oczywistych naszych osiągnięć - podkreślił Jarosław Kaczyński. Jego słowa jak zwykle były kierowane do Polaków, ale także do członków partii, by nie ulegali triumfalizmowi. - To co było naszą główną siłą, czyli wiarygodność, musi dalej trwać - mówił do członków PiS.

Jednostronna kampania

Kampania wyborcza, która wyniosła Prawo i Sprawiedliwość do kolejnego sukcesu była spokojna i merytoryczna. Koalicja Obywatelska zachowywała się tak, jakby już po wiosennych wyborach do europarlamentu wiedziała, że nie ma szans. Nie było więc prezentacji programu, a w kampanii co chwila zmieniano zdanie np. w sprawie programu 500plus. Walka polityczna ograniczyła się do przepychanek wewnątrzpartyjnych. - Zaletą tej kampanii wyborczej jest fakt, że pojawiła się dyskusja na temat opieki zdrowotnej, czy walki ze smogiem. Liczę na to, że teraz skończą się emocje i polaryzacja, a zacznie się minimum współpracy - mówi prof. Norbert Maliszewski, politolog z UKSW.

Niektórzy twierdzą nawet, że kampania była nudna w porównaniu do tej wiosennej, gdy emocje były rozpalone przez ataki środowisk LGBT na Kościół i wartości chrześcijańskie. Tym razem mieliśmy do czynienia jedynie z programową ofensywą PiS, który merytorycznie podkreślał swoje osiągnięcia, skutecznie ukrywał potknięcia i jednocześnie składał nowe obietnice. Skalę przewagi nad konkurencją najlepiej pokazały badania IBRiS, w którym prawie 60 proc. Polaków uznało, że najlepszą kampanię wyborczą miała partia rządząca. Na drugim miejscu była Koalicja Obywatelska tylko z 4,8 proc., a na Lewicę wskazało 3,5 proc. ankietowanych.

Kampanijnym ciosem dla Koalicji Obywatelskiej bez wątpienia były taśmy Sławomira Neumanna, w których dzień po dniu ujawniano kompromitujące kulisy partyjnej kuchni jednego z czołowych polityków Platformy Obywatelskiej. Rezygnacja z funkcji przewodniczącego klubu KO na niewiele się zdała, bo uznano ją za nic nie warty gest na końcu kadencji sejmu.

Wygrani przegrali

Natomiast w wyborach do Senatu większym sprytem wykazała się opozycja. W jednomandatowych okręgach wyborczych nie wystawiali konkurencyjnych dla siebie kandydatów. W ten sposób wszystkie partie opozycyjne były przeciwnikami PiS, który procentowo uzyskał do Senatu wyższy wynik niż do Sejmu, ale w gruncie rzeczy przegrał.

Efekt jest taki, że w 100 osobowym senacie PiS ma obecnie tylko 48 senatorów, a w poprzedniej kadencji było ich aż 61. Przyczyną tej porażki jest zmowa opozycji, ale także zlekceważenie przez partię rządzącą wyborów do wyższej izby parlamentu. - Było za małe wsparcie polityczne szczególnie w okręgach dla nas „trudnych” okręgach. Okazuje się wystarczyło zaniedbać dwa okręgi, które zdecydowały, kto ma większość w obecnym Senacie - mówi dla portalu Wpolityce senator Jan Maria Jackowski.

W kilku okręgach senackich zaszkodziły też wewnętrzne walki personalne w PiS. Albo struktury partyjne nie chciały pracować w kampanii senatora, albo dochodziło do "bratobójczych" walk, gdy byli senatorowie PiS zdecydowali o stracie z własnego komitetu. - Na przykład pan senator Bąkowski, startując ze swojego komitetu, wykluczony z Prawa i Sprawiedliwości, odebrał część elektoratu naszemu kandydatowi, panu wojewodzie Drelichowi, i to spowodowało, że skorzystał trzeci kandydat z Platformy Obywatelskiej - tłumaczy Jackowski.

Teraz trwają rozmowy i próby przeciągania pojedynczych senatorów na stronę PiS, bo gra toczy się o większość oraz kształt prezydium Senatu. Oczywiście utrata Senatu przez partię rządzącą nie jest katastrofą, ale może poważnie utrudnić legislację, a na pewno ją spowolni. Każdą ustawę Senat może blokować przez 30 dni, a przez ten czas dawać paliwo polityczne dla mediów i opozycji w Sejmie. - Ale Senat nie zatrzyma nas w realizacji naszego programu. Będzie zrealizowany w 100 procentach - zapewnia wicepremier Jacek Sasin.

Konkurencja po prawej stronie

Z dwucyfrowego wyniku wyborczego do Sejmu zadowolona jest lewica, Konfederacja z wejścia do Sejmu, a także o wiele lepszy niż sondażowy wynik ma PSL z Pawłem Kukizem na pokładzie. Sumując w miarę konserwatywne elektoraty PiS, PSL i Konfederacji okazuje się, że ok. 60 proc. Polaków ma tradycyjne preferencje wyborcze.

Polacy pokazali, że są konserwatystami, co zauważają także zagraniczne media. - Sukces PiS jest rezultatem bazowania na wartościach wyznawanych przez w przeważającej mierze konserwatywne społeczeństwo oraz na wyrównywaniu głębokich nierówności społecznych. PiS zapowiadał też obronę tradycyjnych wartości katolickich przed ofensywą zwolenników praw gejów i innych liberalnych haseł napływających z Zachodu - czytamy w komentarzach Amerykańskiej Agencji Associated Press.

W tej kadencji sejmu PiS będzie miał opozycję zarówno po lewej stronie sceny politycznej, jak i po prawej. Dobry wynik Konfederacji oznacza, że część konserwatywnych i młodych wyborców odchodzi od partii rządzącej, co może być efektem buntu, ale także zaniedbań ws. ochrony życia dzieci nienarodzonych i zbyt uległej postawy wobec agresji środowisk LGBT. - Zapewne politycy Konfederacji będą podnosić teraz temat amerykańskiej ustawy 447, czy postulat ochrony dzieci przed aborcją, a władze PiS będą musiały się do tego odnieść - mówił w studiu wyborczym red. Cezary Krysztopa z Tygodnika Solidarność.

Pierwszy raz od 2007 r. w Sejmie będzie formacja na prawo od PiS, a przecież sprawdzoną strategią Jarosława Kaczyńskiego była taktyka polityczna, by po prawej stronie od PiS nic znaczącego nie było. Jeśli politycy Konfederacji nie pokłócą się miedzy sobą i wygenerują spójny przekaz, to w kadencji 2019-2023 rządząca partia będzie musiała się z nimi liczyć, by nie stracić jeszcze większej liczby konserwatywnych wyborców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Znaleziska z Ochędzynia Starego już w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

2019-10-16 08:34

Zofia Białas

W dniu 15.10 o godz. 11.00 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej nastąpiło przekazanie przedmiotów z ekshumacji w Ochędzynie Starym w gminie Sokolniki.

Zofia Białas

W jednym grobie po 2 września 1939 roku spoczęli trzej żołnierze. Byli to Stanisław Kim, Józef Dudaczyk i Zygmunt Piechociński. Poszukiwania prowadzone wiosną 2019 roku dotyczyły jednego z żołnierzy, członka Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej. Trzej żołnierze, wedle opowieści mieszkańców zginęli k. Ochędzyna podczas wycofywania się po bitwie pod Krajanką. Wszyscy zostali pochowani pod płotem, a po miesiącu ciała dwóch przeniesiono do środka cmentarza. Tylko jeden pozostał na miejscu pierwszego pochówku, mówił dr Krzysztof Latocha z Łódzkiego Oddziału IPN. Ekshumacja dotyczyła właśnie tego jednego, pozostawionego w starej mogile.

Podczas prac ekshumacyjno – poszukiwawczych prowadzonych przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN znaleziono drobiazgi świadczące o tym, że spoczywa tu żołnierz polski. Odnalezione artefakty mówią, że był to żołnierz września 1939 roku. Odnaleziono czaszkę żołnierza, kości (materiał porównawczy do identyfikacji), elementy umundurowania, grzebień, dwie rogatywki, paski, kompas, bagnet, niezbędniki, guziki. Do którego z nich te przedmioty należały? Na to pytanie nie ma jeszcze odpowiedzi.

 Badania rozpoczęto dzięki zabiegom Stowarzyszenia Historycznego „Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej ”i do których, jak mówił Przemysław Bucki – prezes Stowarzyszenia Historycznego „ Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej - zachęcał IPN Dawid Boryczko z Chobanina, jeden z tych mieszkańców, którzy kultywowali pamięć o żołnierzach sprzed 80 lat, świadek wydarzeń.

Odnalezione artefakty, zrekonstruowane w pracowni archeologicznej prof. Anny Drążkowskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zostały protokolarnie przekazane do Muzeum Ziemi Wieluńskiej i wzbogaca już istniejąca wystawę stałą „Świadkowie mówią”.

Epilogiem ekshumacji i kończonych prac badawczych będzie uroczysty pochówek znalezionych szczątków wieluńskiego żołnierza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem