Reklama

Niedziela Podlaska

Matka i Głowa wszystkich kościołów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Fundamentu bowiem nikt nie może położyć innego niż ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus”
(1 Kor 3, 11)

Postulat „powrotu do źródeł” pojawia się bardzo często nie tylko w kontekście poszukiwań historycznych, ale również w odniesieniu do życia społecznego i oznacza oczyszczenie z różnych naleciałości, które chociażby niszczą poprawny obraz małżeństwa i rodziny. Kościół ma także swoje motywacje, przywołując dzisiaj wizerunek świątyni, którą słusznie nazywa się „Matką i Głową wszystkich kościołów miasta i świata”. Na Lateranie od IV do XIV wieku mieli swoją siedzibę kolejni papieże. Stąd płynęła na wszystkie strony świata nauka Boża. Dzisiaj zanurzamy się nie tylko w piękną opowieść o minionych czasach, ale dotykamy rzeczywistości ciągle żywej i kwitnącej!

Wizja Ezechiela prowadzi nas do świątyni jerozolimskiej. Woda wypływająca spod jej progu, nawadniająca suchy step i „lecząca” martwą wodę, cieszy oczy proroka widokiem nieustannie owocujących drzew, przynoszących tym samym pokarm i lekarstwo ludziom. Woda pochodząca z przybytku jest niewątpliwie znakiem łaski Bożej rozlewającej się po świecie i niosącej życie człowiekowi. Dociera ona wszędzie i nie znajduje żadnej realnej przeszkody dla spełnienia swego zadania. „Żywą wodą” stał się Chrystus, którego widzimy w Janowej Ewangelii jako gorliwca oczyszczającego świątynię z przekupniów, a przez to przywracającego jej pierwotny blask i sens jako „domu Ojca”. Co więcej: Jezus nie zawahał się wskazać na samego siebie jako na jedyną i prawdziwą świątynię. Ta zaś – w odróżnieniu od zbudowanej z kamienia – nie podda się zniszczeniu i upadkowi, lecz będzie „wzniesiona na nowo w ciągu trzech dni”. Tylko w Chrystusie wierni będą mogli zawsze spotykać Ojca Niebieskiego, przebywać z Nim i cieszyć się Jego miłością. Owocem tego szczególnego spotkania jest budowa niezliczonych świątyń, którymi są chrześcijanie, mocno oparci na jedynym fundamencie – Jezusie Chrystusie. Św. Paweł z wielką mocą apeluje o świętość życia wyróżnionych Bożą obecnością, ponieważ tylko wtedy rodzi się skuteczne świadectwo, nieodzowne zagubionemu światu.

Podniosłe biblijne nauki staramy się konkretyzować, odnosząc je do Piotrowej posługi Ojca Świętego. Jak kiedyś z Lateranu, tak obecnie z watykańskiego wzgórza płynie w świat jasne przesłanie o nieskończonej Miłości, dzięki której zranione grzechem dusze odzyskują zdrowie. Otrzymują życie łaski, czyli radość z jedności z Bogiem i zdolność do wyrastania ponad przeciętność i doczesność – aż ku wieczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-11-06 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy dbam o czystość swojego serca?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

reativefamily/Fotolia.com

Rozważania do Ewangelii Łk 10, 1-9.

Wtorek, 14 lutego 2023. Świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy, święto

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostne rozważania Siedmiu Boleści NMP: Ucieczka do Egiptu

2024-02-24 20:24

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Ks. Krzysztof Hawro

W każdą niedzielę Wielkiego Postu zapraszamy do wspólnego rozważania Siedmiu Boleści NMP.

Boleść pierwsza: Proroctwo Symeona
Boleść druga: Ucieczka do Egiptu
Boleść trzecia: Zgubienie Jezusa
Boleść czwarta: Spotkanie na Drodze Krzyżowej
Boleść piąta: Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa
Boleść szósta: Zdjęcie z krzyża
Boleść siódma: Złożenie do grobu

CZYTAJ DALEJ

Abp Ziółek podczas liturgii stacyjnej: miłosierdzie to ideał życia i kryterium wiarygodności naszej wiary!

2024-02-26 21:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jesteśmy wezwani do życia miłosierdziem. Chrystus przedstawił nam miłosierdzie jako ideał życia i kryterium wiarygodności naszej wiary! – mówił abp Władysław Ziółek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję