Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 46/2014, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stany Zjednoczone

Historyczny sukces prawicy

Partia Republikańska zdobyła przewagę w Senacie i powiększyła ją w niższej izbie parlamentu - to efekt wyborów, które odbyły się w USA 4 listopada br. Jak co 2 lata, Amerykanie wybierali 1/3 składu Senatu oraz całą Izbę Reprezentantów. Republikanie zdobyli stanowiska senatorskie w stanach rządzonych dotychczas przez Demokratów, m.in. w Kolorado, gdzie głosuje wielu młodych wyborców i Latynosów, tradycyjnie niechętnych konserwatystom. Alaskę, Wirginię i Luizjanę czeka w grudniu dogrywka, ale już teraz konserwatyści zajmują 52 miejsca w 100-osobowej wyższej izbie parlamentu. Nie mieli tam przewagi od 8 lat. Z kolei w liczącej 435 osób Izbie Reprezentantów zdobyli 55 proc. miejsc. Tak dobrego wyniku nie osiągnęli od czasów II wojny światowej. Należący do Demokratów prezydent Barack Obama uznał sytuację za „najgorszą od czasów Eisenhowera”, czyli od lat 50. ubiegłego wieku. Zmiana władzy w USA może oznaczać większe zaangażowanie tego kraju w sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej.

Unia Europejska

Berlin uzna wyjście Wielkiej Brytanii z UE

Reklama

Według niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, kanclerz Angela Merkel coraz poważniej dopuszcza możliwość wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Rząd Niemiec sprzeciwia się pomysłowi brytyjskiego premiera Davida Camerona, zakładającemu ograniczenie swobodnego przepływu pracowników między państwami UE. Cameron chce, by prawo do przemieszczania się dotyczyło jedynie osób, które mają zapewnioną pracę, a nie ludzi jej szukających. Imigranci bez źródła utrzymania nie mieliby prawa do świadczeń i groziłaby im deportacja. „W tym momencie nie tylko dla Merkel żarty się kończą” - ocenia niemiecki tygodnik, dodając, że zdaniem Berlina swoboda przemieszczania się stanowi „DNA europejskiej integracji”. Także unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji László Andor uznał brytyjskie plany za „nielegalne” i zaznaczył, że „żaden inny kraj UE ich nie poprze”. „Jeżeli Cameron nie zmieni swej taktyki, to wyjście Wielkiej Brytanii ze wspólnoty może być nieuniknione” - twierdzi „Der Spiegel”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pakistan

Okrutny lincz na chrześcijanach

Rozwścieczony tłum ukamienował, a następnie spalił żywcem 28-letniego Shahzada Masiha oraz jego ciężarną żonę Shamę. Osierocili oni czworo dzieci. Do zdarzenia doszło w wiosce Chak, 60 km od Lahauru, w Pakistanie. Powodem ataku była rzekoma zniewaga Mahometa i Koranu.

Shahzad już wcześniej był upokarzany przez muzułmańskiego właściciela cegielni, w której pracował. Kiedy żona Shahzada spaliła pozostałości po swym zmarłym ojcu, jeden ze współpracowników męża oskarżył ją o zniszczenie fragmentów Koranu. Małżonków pojmano i osadzono w cegielni. Później miejscowy imam poinformował modlących się w meczecie muzułmanów o rzekomym bluźnierstwie Masihów. 400-osobowy tłum przybył do cegielni i zamordował oboje.

Policja przesłuchała 45 osób, nikomu nie postawiono zarzutów. W Pakistanie niezwykle często dochodzi do prześladowań chrześcijan. W więzieniu w tym kraju na egzekucję oczekuje Asia Bibi, katoliczka skazana na śmierć za rzekomą obrazę Mahometa.

Irak i Syria

Czystka etniczna

Bojownicy Państwa Islamskiego 2 listopada br. zabili prawie 400 członków stawiającego im opór irackiego plemienia Albu Nimr w zachodniej prowincji Al-Anbar. Region ma strategiczne znaczenie ze względu na znajdującą się tam tamę na rzece Eufrat.

Bojownicy Państwa Islamskiego ogłosili, że przejęli kontrolę nad polami gazowymi w syryjskiej prowincji Hims. Brytyjski dziennik „The Times” informuje, że terroryści oferują pracę inżynierom naftowym i gwarantują roczne zarobki w wysokości 140 tys. funtów.

W Internecie pojawiło się także nagranie przedstawiające egzekucję zakładników, w której bierze udział były berliński raper Denis Cuspert. 39-letni Cuspert po wyjeździe na Bliski Wschód przyjął imię Abu Talba al-Almani i zajmuje się propagandą na rzecz terrorystów adresowaną do obywateli Niemiec.

2014-11-12 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV śladami św. Augustyna. Biskup Scanavino – to okazja do przypomnienia fundamentalnych wartości życia chrześcijańskiego

2026-04-13 11:51

[ TEMATY ]

Leon XIV

Leon XIV w Afryce

Vatican Media

Bp Scanavino przy relikwiach sw. Augustyna w bazylice św. Piotra in Ciel d'Oro

Bp Scanavino przy relikwiach sw. Augustyna w bazylice św. Piotra in Ciel d'Oro

W tym roku Leon XIV postanowił odbyć dwie podróże o wielkim znaczeniu symbolicznym: do Annaby w Algierii, niedaleko Tagasty (będzie tam 14 kwietna) oraz do Pawii (20 czerwca), aby odwiedzić bazylikę św. Piotra w „Złotym Niebie” (San Pietro in Ciel d'Oro). Te dwa miejsca mają ogromne znaczenie dla Papieża augustianina.

Aureliusz Augustyn, który przeszedł do historii jako św. Augustyn, urodził się w Tagaście 13 listopada 354 r. Był filozofem, biskupem, teologiem, a dziś jest doktorem i świętym Kościoła katolickiego. Siedemdziesiąt pięć lat później, podczas gdy Wandalowie pod wodzą Genzeryka oblegali Hipponę, Augustyn zapadł na śmiertelną chorobę i zmarł 28 sierpnia 430 r. Jego trumna została przewieziona do Cagliari (Sardynia) przez chrześcijan uciekających przed inwazją Wandalów na Afrykę Północną - przez wieki była czczona przez mieszkańców wyspy.
CZYTAJ DALEJ

Nie o polityce, lecz o codzienności. Tak papież Leon XIV rozmawia z braćmi

2026-04-13 19:00

[ TEMATY ]

rodzina

Prevost

Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV utrzymuje regularny kontakt ze swoimi dwoma braćmi, Johnem i Louisem Prevostami. „Rozmawiamy codziennie” - powiedział o swoich osobistych relacjach z Leonem XIV John Prevost w rozmowie z francuską gazetą „La Croix” opublikowanym w Internecie 13 kwietnia.

"Jednak, jak, zazwyczaj nie rozmawiają o decyzjach ani polityce papieża", dodał Prevost. „Może dlatego, że nie znam tych wszystkich ludzi. A kiedy telefonujemy, zazwyczaj jest u niego około 22:30, więc nie ma sensu zagłębiać się w tak trudne tematy przed pójściem spać”. Zamiast tego, grają jak dawniej, w Words with Friends i Wordle, dwie internetowe gry słowne.
CZYTAJ DALEJ

Bezinteresowna i totalna Miłość

2026-04-14 09:13

Magdalena Lewandowska

Pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Hyły znajduje się we Wrocławiu.

Pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego autorstwa Hyły znajduje się we Wrocławiu.

W Niedzielę Miłosierdzia w parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Wrocławiu odbyła się modlitwa przy wyjątkowym obrazie Jezu Ufam Tobie.

Wszyscy znamy obraz z Łagiewnik, ale pierwszy obraz Adolfa Hyły znajduje się we Wrocławiu w kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, tuż przy salezjańskim kościele akademickim. Siostry Matki Bożej Miłosierdzia – ze zgromadzenia św. s. Faustyny – poprowadziły modlitwę w Godzinie Miłosierdzia, a po niej Eucharystii dziękczynnej za ustanowienie Święta Miłosierdzia Bożego przewodniczył salezjanin ks. Paweł Druszcz, proboszcz parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję