Reklama

Aspekty

Zobaczyć światło

Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w naszej diecezji rozpoczeła się w kwietniu 2011 r. Zakończy się w październiku przyszłego roku. Hasło, pod którym odbywa się nawiedzenie obrazu, brzmi: „Ożywmy modlitwę w rodzinie”. Peregrynacja ma przyczynić się do ożywienia modlitwy oraz kultu Miłosierdzia Bożego w rodzinach i parafiach

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 46/2014, str. 6

[ TEMATY ]

obraz

miłosierdzie

Karolina Dziaduszek

Ks. Mariusz Dudka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, dyrektor Diecezjalnego Studium nad Małżeństwem i Rodziną im. bp. Wilhelma Pluty oraz diecezjalny duszpasterz rodzin

Ks. Mariusz Dudka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa
Rodzin, dyrektor Diecezjalnego Studium nad
Małżeństwem i Rodziną im. bp. Wilhelma Pluty oraz
diecezjalny duszpasterz rodzin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obraz Jezusa Miłosiernego swoją wędrówkę zainaugurował w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Owocem peregrynacji, towarzyszących jej rekolekcji, a także odpowiedzią na trwający obecnie w Kościele katolickim Rok Wiary pod hasłem: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” powinno być zakładanie w rodzinach i parafiach tzw. Domowych Ognisk Miłosierdzia Bożego.

Czym są Domowe Ogniska Miłosierdzia Bożego?

– Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego czy jakakolwiek peregrynacja ma nieść pewnego rodzaju impuls, stać się pewnego rodzaju wydarzeniem i zaowocować pewną rzeczywistością życia parafialnego – mówi ks. Mariusz Dudka. – Ma jeszcze bardziej przypomnieć o modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia i zaprosić do tego, aby powstawały poszczególne grupy modlitewne, tzw. ogniska. Te natomiast winny skupiać ludzi świeckich, którzy gromadzą się w ramach poszczególnych rodzin, małżeństw, aby omadlać Koronką do Bożego Miłosierdzia, jakby trochę na zasadzie modlitwy wstawienniczej, poszczególne doświadczenia parafii – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak stać się Domowym Ogniskiem Miłosierdzia Bożego?

Każdy, kto chce, aby Domowe Ognisko Miłosierdzia Bożego zapłonęło w jego rodzinie, powinien złożyć specjalną deklarację wstąpienia do wspólnoty Apostolstwa Miłosierdzia Bożego w swojej parafii. Rodzina „od tej pory raz w tygodniu, jeśli to możliwe w Godzinie Miłosierdzia, przed obrazem Jezusa Miłosiernego powinna spotykać się na modlitwie o nawrócenie, o rozwój kultu Bożego Miłosierdzia w Polsce i na całym świecie, o przebaczenie grzechów i pojednanie w rodzinach” – czytamy w deklaracji.

Nie tylko rodziny

Do tworzenia Domowych Ognisk Miłosierdzia Bożego zaproszone są również indywidualne osoby. Wystarczy, że do wspólnej modlitwy zaproszą sąsiadów, przyjaciół czy znajomych. Spotkanie powinno rozpocząć się od pozdrowienia, tj. znaku krzyża św. i krótkiego wprowadzenia. Następnie grupa powinna wysłuchać fragmentu z Pisma Świętego, zrobić rachunek sumienia, odmówić Koronkę lub odprawić nabożeństwo Drogi Krzyżowej, odczytać fragment z „Dzienniczka” św. s. Faustyny Kowalskiej oraz zawierzyć się Miłosierdziu Bożemu.

Reklama

Oddolna inicjatywa

Ks. Dudka zwraca uwagę, że liczy tutaj też trochę na taką inicjatywę oddolną. – Kiedy mam swoich przyjaciół, znajomych, rodzinę, sąsiadów i spotykamy się, odwiedzamy się przy różnego rodzaju okazjach, to być może jest to pewnego rodzaju sposobność, żeby właśnie w tych naturalnych środowiskach obudzić świadomość tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi i możemy w tym środowisku rozpocząć od Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Świebodzinie

Miejscem centralnym formacji duchowej Domowych Ognisk Miłosierdza Bożego, ale też i wszystkich ludzi, którzy modlą się Koronką do Bożego Miłosierdzia, ustanowiono sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Świebodzinie. Jest to szczególne miejsce, które jednoczyć ma ludzi tworzących istniejące już domowe ogniska, a także tych, którzy taką inicjatywę dopiero podjeli bądź podejmują. Stąd pomysł, aby w październiku 2015 r., w tygodniu Miłosierdzia Bożego, w drugą sobotę miesiąca, zorganizować pierwszy zjazd Domowych Ognisk Miłosierdzia Bożego.

Zobaczyć światło

– Mamy Rok Duszpasterski pod hasłem: „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”. Może jest jakaś grupa ludzi, która np. widzi trudną sytuację, ludzi oddalających się od Kościoła, niemodlących się, którzy mocno powinni być „włożeni” w doświadczenie Miłosierdzia Bożego. Żeby tak było, to może trzeba rozpalić ognisko, żeby ludzie w ciemnościach zobaczyli jakieś światło. Być może jest to inicjatywa dla grupy, która codziennie będzię się modlić o nawrócenie grzeszników, aby nawracali się i wierzyli w Ewangelię – podkreśla ks. Mariusz.

2014-11-13 10:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Matejko - „Sobieski pod Wiedniem’’

Niedziela Ogólnopolska 37/2012, str. 19

[ TEMATY ]

historia

sztuka

obraz

WIKIPEDIA

Bitwa pod Wiedniem - obraz namalowany przez Jana Matejko

Bitwa pod Wiedniem - obraz namalowany przez Jana Matejko

Monumentalne arcydzieło największego polskiego malarza - obraz o znaczeniu europejskim, jeden z najlepszych i najbardziej sugestywnych obrazów batalistycznych w sztuce europejskiej, został podarowany przez artystę papieżowi Leonowi XIII z okazji 200. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej w 1883 r. Od tego czasu obraz znajduje się w Muzeum Watykańskim. Reprodukcja fotograficzna najwyższej jakości (190 megapikseli) została wykonana z inicjatywy śp. biskupa polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego w czasie jego pobytu w Rzymie w 2008 r. O ile wiadomo, nie ma w Polsce poza tą fotografią ani jednej reprodukcji fotograficznej tak dobrej jakości. Biskup Płoski przekazał mi tę fotografię w celu wykorzystania do napisania książki planowanej na rok 2013. Sam zapowiadał, że do tej książki o wielkim zwycięstwie chrześcijaństwa nad agresją islamu na Europę napisze przedmowę. Jako obecny właściciel tej unikatowej fotografii przekazuję ją tygodnikowi „Niedziela”, z absolutną pewnością, że przekazuję ją w ręce nie tylko dobre, ale najlepsze.
„Sobieski pod Wiedniem” to malarsko-artystyczna wizja Polski jako „przedmurza chrześcijaństwa”, wizja potężnej Rzeczypospolitej, która ratuje Europę przed nawałą hord islamskich wielkiego wezyra Kara Mustafy.
Najważniejsze fragmenty obrazu to:
- Jan III Sobieski - król Polski, zwycięski wódz połączonych sił chrześcijańskich.
- Ks. kan. Jan Denhoff odbiera od króla list do Ojca Świętego (pierwszy SMS w historii Polski?): „Venimus, vidimus, Deus vicit”. Ks. Denhoff dotarł z Wiednia do Rzymu w ciągu 7 dni na koniu przez Alpy!
- O. Marco D’Aviano - legat papieski, świątobliwy kapucyn znany w całej Europie. To on właśnie doprowadził do stworzenia koalicji państw chrześcijańskich w obronie przed agresją ogromnej nawały tureckiej. O. D’Aviano w obu dłoniach trzyma jako tarczę Europy obraz z wizerunkiem Maryi.
- Królewicz Jakub Sobieski (na koniu po lewej stronie króla).
- Arcyksiążę Karol Lotaryński, dowódca wojsk niemieckich (na koniu w zbroi, zdejmuje kapelusz przed triumfatorem Janem III).
- Rotmistrz Zbierzchowski - b. oficer polskiej husarii, zdobył w bitwie pod Wiedniem wielką chorągiew Mahometa - największą świętość muzułmanów, ze strasznym dla chrześcijaństwa słowem „dżihad”, teraz w geście triumfu rzuca ją pod kopyta królewskiego konia.
- Nad królem Polski i jego zwycięską armią (na samej górze obrazu) unosi się Duch Święty uosobiony przez gołębia.
- W tle obrazu - tysiące kopii polskiej husarii, której szarża rozstrzygnęła bitwę. Uwagę zwracają proporce z krzyżami. Bezpośrednio nad królem triumfalnie rozwinięta chorągiew ze srebrnym orłem w złotej koronie.
- Z lewej strony obrazu - zdobyty obóz turecki, z prawej - panorama Wiednia z wieżami katedry św. Stefana.
- Tęcza nad polem bitwy nawiązuje do Starego Testamentu i jest znakiem Opatrzności, według wizji artystyczno-historycznej, Matejko ukazał Polaków jako naród wybrany, który łączy przymierze z Bogiem w obronie chrześcijańskiej Europy.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: bp Zieliński objął urząd administratora apostolskiego

2024-02-27 10:54

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniew Zieliński zaprezentował 26 lutego w Kurii Metropolitalnej papieską nominację, co zgodnie z prawem nastąpiło wobec Kolegium Konsultorów w obecności Kanclerza Kurii. Tym samym zostało oficjalnie ogłoszone objęcie urzędu administratora apostolskiego - poinformowała kuria metropolitalna szczecińsko-kamieńska. Bp Zieliński będzie zarządzał diecezją do czasu wyboru nowego biskupa diecezjalnego. Dotychczasowy metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga złożył rezygnację w następstwie dochodzenia dotyczącego zaniedbań, o których mówi motu proprio "Vos estis lux mundi".

Po stwierdzeniu autentyczności dokumentów przez kanclerza Kurii, został publicznie odczytany wobec Kolegium Konsultorów i pracowników Kurii Metropolitalnej dokument nominacyjny wystawiony przez Dykasterię ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Jak się przygotować na pielgrzymkę i co ze sobą zabrać? Poradnik

2024-02-27 13:22

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Materiał prasowy

Pielgrzymka to ważny czas dla wierzącej osoby, która podejmuje trud takiej wędrówki. Długie godziny w drodze pozwalają zbliżyć się do Boga. Aby jednak dobrze spędzić ten czas i móc skupić się na modlitwie, należy się odpowiednio przygotować.

Co warto zabrać ze sobą, idąc na pielgrzymkę? Pytanie to nurtuje pątników, zanim ruszą w podróż. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem, z którym podpowiemy, co powinien mieć pielgrzym, ruszając w kilkudniową podróż i jak się do niej właściwie przygotować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję