Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Szkoły dla katedry

Niedziela sosnowiecka 50/2014, str. 7

[ TEMATY ]

szkoła

katedra

Adam Tarnowski

Małgorzata Wierzbicka wyjaśnia szczegóły akcji

Małgorzata Wierzbicka wyjaśnia szczegóły akcji

Pięćdziesiąt osiem szkół z terenu Sosnowca przystąpiło do przedsięwzięcia charytatywnego pod nazwą „Dziesiątka buduje”. Oficjalne rozpoczęcie akcji odbyło się 1 grudnia w siedzibie Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Wzięli w nim udział dyrektorzy sosnowieckich placówek, Piotr Wesołowski – naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Sosnowca, ks. dr Michał Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego i Małgorzata Wierzbicka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu, pomysłodawczyni akcji. Honorowy patronat nad akcją sprawuje bp Grzegorz Kaszak, zaś „Niedziela Sosnowiecka” objęła przedsięwzięcie patronatem medialnym. Zasadniczym celem akcji jest zbiórka funduszy na odbudowę katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu wśród uczniów sosnowieckich placówek.

Wprowadzając w temat ks. Borda przedstawił religijną, historyczną i architektoniczną rolę sosnowieckiej katedry oraz zaprezentował krótki film ukazujący akcję gaśniczą, prace porządkowe, a przede wszystkim ogrom zniszczeń, jakich doznała świątynia po pamiętnym pożarze. – Katedrze pomagają różne podmioty, od dużych korporacji, instytucji po zwykłych obywateli. Cieszę się, że sosnowieckie szkoły wezmą udział w akcji odbudowy kościoła. Sosnowiecki samorząd od wielu lat wspiera dzieło restauracji unikatowych malowideł, jakie znajdują się wewnątrz świątyni. Niestety, wszystkie te wieloletnie starania zniszczył pożar. Ale nie możemy załamywać rąk, po prostu trzeba wszystko zacząć od początku – powiedział naczelnik Piotr Wesołowski. Małgorzata Wierzbicka podkreśliła, że akcja to nie tylko zbiórka funduszy. Ma ona także pełnić rolę wychowawczą.

Reklama

W dalszej części spotkania omówione zostały szczegóły techniczne przedsięwzięcia oraz przedstawiony został dokładny harmonogram akcji. Zbiórka funduszy w poszczególnych szkołach rozpoczęła się 2 grudnia i potrwa do 15 grudnia. 18 grudnia puszki zostaną komisyjnie otwarte, a pieniądze przeliczone. 19 grudnia zostaną przekazane na ręce bp. Kaszaka.

Biskup wystosował list do uczestników przedsięwzięcia, w którym napisał m.in.: „Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli z prośbą o włączenie się w dzieło ratowania naszej zabytkowej katedry. Jak tylko najlepiej potrafię, proszę o bezcenny dar modlitwy oraz o pomoc materialną i finansową. Wszystkich, bez względu na przekonania proszę, przyjdźcie i tym razem z pomocą w potrzebie”.

Akcja nie będzie polegała tylko na zbiórce funduszy do puszek. W szkołach odbędą się m.in. specjalne lekcje, pogadanki, by pokazać jak cenny skarb uległ zniszczeniu.

2014-12-11 11:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: nie wolno oddzielać nauczania od wartości

[ TEMATY ]

szkoła

bp Ignacy Dec

xdm

Bp Ignacy Dec

Bp Ignacy Dec

Szkoła to znacząca instytucja w naszym życiu, która jest drugim środowiskiem, po domu rodzinnym kształtująca i wychowująca nas do człowieczeństwa. Dlatego nie wolno oddzielać nauczania od wartości i przekonywać, że wartości moralne i religijne są nieważne – podkreślał bp Ignacy Dec. Ordynariusz świdnicki przewodniczył 8 października Mszy św. w katedrze pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy podczas jubileuszu 70-lecia Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję