Reklama

Kultura

Tajemnica zamknięta w obrazie

Coraz więcej warszawiaków interesuje się ikonopisaniem. Wielu z nich można spotkać na wykładach w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Właśnie rozpoczyna się nowy semestr

Niedziela warszawska 3/2015, str. 7

[ TEMATY ]

wykład

Archiwum/Akademia Ikony

– Modlić się za pomocą ikony, to wchodzić na drogę piękna Boga – mówi o. Aleksander Jacyniak SJ (na zdjęciu w środku). Pierwsza z lewej ikonograf Elżbieta Jackowska-Kurek

– Modlić się za pomocą ikony, to wchodzić na drogę piękna Boga – mówi o. Aleksander Jacyniak SJ (na zdjęciu
w środku). Pierwsza z lewej ikonograf Elżbieta Jackowska-Kurek

Ikony pozwalają nam rozmyślać nad tajemnicami wiary nie za pomocą słów, lecz obrazów. Ich kontemplacja sprawia, że rozwijamy się duchowo. Dzięki temu nawiązujemy silniejszą więź z Chrystusem, Matką Bożą i świętymi – mówią uczestnicy spotkań zatytułowanych „Podróże śladami najpiękniejszych ikon świata”.

Wśród słuchaczy są katolicy, prawosławni, ewangelicy i reprezentanci innych wyznań chrześcijańskich. Na co dzień ludzie ci są prawnikami, lekarzami, ale wykonują też prace fizyczne. Najmłodsi to uczennice gimnazjów i liceów, a najstarsi od dawna są na emeryturze.

Pielgrzymowanie śladem ikon

Reklama

Na pomysł, który skupił tak różnorodne a zarazem to jedyne w swoim rodzaju środowisko, wpadła ikonograf Elżbieta Jackowska-Kurek. W środowisku znana jest ona m.in. z Akademii Ikony, gdzie prowadzi warsztaty pisania ikon i wykłady pt. „Obraz i kult”. – Na seminarium tym mówię o ikonopisaniu od strony teoretycznej i praktycznej. Pomyślałam więc, że potrzebne są spotkania, które będą uzupełnieniem moich wykładów – opowiada „Niedzieli”. – Idea była więc taka, aby osoby od lat podróżujące do miejsc, gdzie znajdują się ikony, podzieliły się swoją wiedzą, a także własnymi przeżyciami i doświadczeniami z ludźmi pragnącymi w przyszłości pójść ich śladem. I np. pielgrzymować do ikon – dodaje.

Aby przekuć pomysł w czyn Jackowska-Kurek udała się do nowo powołanego wówczas kustosza sanktuarium Matki Bożej Łaskawej o. Aleksandra Jacyniaka. Jezuita propozycję otwartych wykładów nie tylko zaakceptował, ale zgodził się też podzielić ze słuchaczami swoją wiedzą. – Podkreślmy niebagatelną wiedzą – dodają znawcy tematu. Wystarczy powiedzieć, że polski zakonnik jest zapraszany w charakterze wykładowcy do krajów bardziej kojarzących się z tradycją ikon, np. na Ukrainie często poprowadzi seminaria poświęcone teologii ikony. – Podobne wykłady wygłaszałem także w miejscu mojej poprzedniej posługi w Warszawie – mówi „Niedzieli” o. Jacyniak i wspomina. – Propozycja dotycząca „Najpiękniejszych ikonach świata” była więc dla mnie niejako kontynuacją wcześniejszych spotkań tylko w nowym miejscu.

Dla znawców i nowicjuszy

Oprócz o. Jacyniaka SJ, wykłady w podziemiach sanktuarium prowadzą także ks. Roman Bartosik oraz dr Jerzy Kazimierczak. Ten ostatni znany jest Czytelnikom „Niedzieli” np. z informacji poświęconych polskim drogom św. Jakuba. Natomiast podczas wykładów dr Kazimierczak dzielił się swoimi wrażeniami z pielgrzymek śladami ikon do Armenii i Gruzji. Z kolei w nowym semestrze opowie m.in. o: Świętej Górze Athos, Ikonie Matki Bożej Śnieżnej i Ikonografii św. Jakuba.

Reklama

Każde z odbywających się raz w miesiącu spotkań ma swój charyzmat. A to oznacza, że choć mamy do czynienia z trwającym już ponad dwa lata cyklem, to także osoba, która przyjdzie pierwszy raz, nie będzie czuła się zagubiona.

Wykładowcy swoje prelekcje wzbogacone o materiał multimedialny zaczynają od wiadomości podstawowych, a następnie przechodzą do spraw bardziej złożonych. Nowicjusze otrzymują więc całościowy pakiet informacji. A osoby, które już dawno „połknęły bakcyla” ikonopisania traktują wykłady jako szansę na poszerzają swojej wiedzę.

Droga do modlitwy

O. Aleksander Jacyniak zastrzega jednak, że wkroczenie na drogę prowadzącą do modlitewnego wymiaru spotkania z ikoną nie jest proste. – Modlić się za pomocą ikony, to wchodzić na drogę piękna Boga, który wychodzi nam naprzeciw. Ale jednocześnie, to także poszukiwać tego piękna, które przybliża człowieka do Boga i które zbawia świat – mówi nam jezuita i wyjaśnia. – Przejście takiej drogi można porównać do nauki obcego języka. I tak, aby dobrze rozumieć inny język trzeba najpierw poznać jego litery, potem wyrazy oraz sposób ich wymawiania i pisania. Podobnie jest z rozumieniem ikony. Najpierw trzeba nauczyć się rozpoznawać jej poszczególne elementy, perspektywy czy znaczenie kolorów. I dopiero można przechodzić dalej aż do zagłębienia się w modlitwę.

Jeśli ktoś z Czytelników „Niedzieli” chciałby podjąć takie wyzwanie musi się pośpieszyć. 23 styczniu zaczyna się ostatni semestr spotkań z najpiękniejszymi ikonami świata. Tegoroczne prelekcje zainauguruje wykład ks. Romana Batorska poświęcony ikonografii bizantyjskiej na Cyprze. Początek spotkania w podziemiach sanktuarium Matki Bożej Łaskawej o godz. 18, wejście z ul. Świętojańskiej 10.

2015-01-16 10:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cykl wykładów „1050 lat Chrztu Polski”

[ TEMATY ]

wykład

pl.wikipedia.org

Jan Matejko "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"

Jan Matejko

Historia Magistra Vitae jest cyklem otwartych wykładów. Każda zainteresowana osoba bez wcześniejszych zapisów może wziąć udział w naukowym wykładzie, w którym wielką historię przybliżają prawdziwe autorytety: historycy, naukowcy, wybitni badacze historii Polski i Śląska.

CZYTAJ DALEJ

Papież w katedrze maronickiej: bądźcie Kościołem cierpliwym i braterskim

2021-12-02 17:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Cypr

PAP

Bądźcie Kościołem cierpliwym, który rozeznaje, towarzyszy i integruje; i Kościołem braterskim, który czyni miejsce dla innych, dyskutuje, ale pozostaje jednością – zachęcił papież Franciszek podczas spotkania z kapłanami, zakonnikami i zakonnicami, diakonami, katechetami, stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi Cypru. Odbyło się ono w maronickiej katedrze pw. Matki Bożej Łaskawej w Nikozji i było pierwszym punktem programu jego wizyty apostolskiej na Cyprze i w Grecji. Jest to 35 podróż zagraniczna Franciszka.

Witając Ojca Świętego patriarcha Kościoła maronickiego, kard. Béchara Boutros Raï przypomniał, że posiadający swe korzenie w Libanie Kościół tego obrządku, jest obecny na Cyprze od ponad tysiąca lat, a początek migracji jego wiernych miał miejsce w VIII wieku, na długo przed przybyciem krzyżowców (1192). W XIII w. było na Cyprze 80 tys. maronitów, a w 1508 r. pod rządami Imperium Osmańskiego liczba ta spadła z powodu różnych trudności do 39 tys. Pierwszy biskup maronicki został wybrany w 1310 roku. Dzisiaj, po wydarzeniach z 1974 roku i podziale wyspy, liczba maronitów wynosi około 7000, i jest dziesięć parafii. „Cypryjscy maronici mają bardzo dobre stosunki ze wspólnotami łacińskimi i ormiańskimi oraz z Kościołem greckoprawosławnym, zwłaszcza z jego arcybiskupem. Mają również doskonałe relacje z urzędem Prezydenta Republiki, ministrami i deputowanymi oraz Korpusem Dyplomatycznym. Różne wspólnoty gościnnej wyspy śpiewają zgodnie: «Oto jak dobrze i jak miło, gdy bracia mieszkają razem»” – zapewnił kardynał.

CZYTAJ DALEJ

89 lat temu zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2021-12-03 07:38

pl.wikipedia.org

89. rocznica śmierci Edmunda Wojtyły, brata Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II, przypada w sobotę. Był lekarzem. Zmarł 4 grudnia 1932 r. ratując chorych podczas epidemii szkarlatyny w Bielsku.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję