Reklama

Ewangelia na Twitterze

Papież Benedykt XVI w swoim Orędziu na 43. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2009 r. zwrócił uwagę na znaczenie nowych technologii, Internetu w dziele ewangelizacji. Wskazał bowiem na konieczność ewangelizacji „cyfrowego kontynentu”: „W pierwszych latach Kościoła apostołowie wraz z uczniami szerzyli Dobrą Nowinę w świecie grecko-rzymskim. W tamtych czasach, aby ewangelizacja mogła być skuteczna, należało wnikliwie zrozumieć kulturę i obyczaje ówczesnych ludów pogańskich, żeby móc dotrzeć do ich serc i umysłów. Podobnie i dziś głoszenie Chrystusa w świecie nowych technologii wymaga dogłębnego ich poznania, aby móc je potem odpowiednio wykorzystać. Szczególnie do was, młodych, którzy z naturalną niemal łatwością posługujecie się tymi nowymi środkami komunikacji, należy zadanie ewangelizacji tego «cyfrowego kontynentu»” – napisał Benedykt XVI. Sam również w sposób praktyczny pokazał, jak można być obecnym na „cyfrowym kontynencie”, i 12 grudnia 2012 r. wysłał pierwszego tweeta na Twittera. Dzisiaj z orędziem Ewangelii na Twitterze obecny jest również papież Franciszek. Warto też przypomnieć, że na konieczność obecności Kościoła w świecie Interentu, jako współczesnym areopagu, zwracał uwagę św. Jan Paweł II. To właśnie on w listopadzie 2001 r. pierwszy raz w historii wysłał posynodalną adhortację apostolską „Ecclesia in Oceania” do zainteresowanych episkopatów za pośrednictwem Internetu. Był to pierwszy dokument Kościoła katolickiego wysłany drogą elektroniczną i pierwszy papieski e-mail.

To właśnie Twitter stał się w naszych czasach jednym z najpopularniejszych narzędzi ewangelizacji na „cyfrowym kontynencie”. Przykładem głoszenia podstawowych prawd wiary w formie 140 znaków jest książka pt. „Ewangelia na Twitterze” autorstwa ks. dr. Janusza Chyły, wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Pelplińskiej i wykładowcy dogmatyki. Publikacja ukazała się w Wydawnictwie „Bernardinum” w ubiegłym roku.

Reklama

Autor książki już w październiku 2012 r. założył konto na Twitterze, gdzie wkrótce zaczął zamieszczać krótkie, zazwyczaj jednozdaniowe, komentarze do Liturgii Słowa, czytanej w każdy dzień roku podczas liturgii. Niektóre wpisy zamieszczone w książce, a wcześniej na Twitterze, odnoszą się do dyskusji na tematy etyczne i społeczne. Tweety opublikowane w książce obejmują okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. Książka może być dużą pomocą dla wszystkich, którzy chcą mieć codzienny kontakt ze Słowem Bożym, a także dla duszpasterzy, którzy mogą zamieszczone w niej treści wykorzystać w głoszonych homiliach i kazaniach.

Książka ks. Janusza Chyły wpisuje się w dyskusje na temat tzw. cyberteologii, która stawia pytania: Czy Internet zmienia nasz sposób myślenia? Czy Sieć jest „narzędziem”, czy raczej już „przestrzenią”, w której żyjemy? Czy Sieć, zmieniając nasz sposób życia i myślenia, nie zmieni również sposobu rozumienia i przeżywania wiary? Jaki więc wpływ ma Sieć na sposób rozumienia Kościoła i kościelnej komunii? I jaki ma wpływ na wyobrażenie o Objawieniu, łasce, liturgii oraz sakramentach?

Ks. Janusz Chyła, „Ewangelia na Twitterze”, Pelplin 2014.
Wydawnictwo „Bernardinum” Sp. z o.o., ul. Biskupa Dominika 11, 83-130 Pelplin, tel. (58) 536-17-57, fax (58) 536-17-26, bernardinum@bernardinum.com.pl, www.bernardinum.com.pl.

2015-01-20 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: zmarła misjonarka miłości, bo karmiła zakażonych

2020-04-05 19:38

[ TEMATY ]

misjonarka

Ks. Paweł Kłys

Dom macierzysty zgromadzenia misjonarek miłości oznajmił "z głębokim smutkiem" 4 kwietnia, że 1 bm. w wieku 73 lat zmarła w Swansea (Wielka Brytania - Walia) z powodu zarażenia koronawirusem s. Sienna. Zakonnice poprosiły o modlitwę za jej duszę, a także za pozostałe zakonnice z tamtejszego klasztoru, gdyż u wszystkich nich testy na obecność Covid-19 dały pozytywne wyniki. Zmarła misjonarka zaraziła się od kogoś z ubogich i opuszczonych chorych, którym zanosiła paczki z żywnością.

W rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews s. Bresilla z domu generalnego w Kalkucie powiedziała, że s. Sienna wstąpiła do zgromadzenia 50 lat temu. Pochodziła ze wschodnioindyjskiego stanu Dźharkhand. Po kilkunastu latach wysłano ją do pracy w Wielkiej Brytanii - najpierw posługiwała na północy Londynu, po czym w 2016 trafiła do Swansea w Walii (ponad 300 km na zachód od stolicy), gdzie pracowała z biednymi i porzuconymi. W ostatnim czasie roznosiła żywność tej grupie ludzi. Gdy przed tygodniem okazało się, że zaraziła się wirusem, umieszczono ją w miejscowym szpitalu i tam zmarła. Jest ona pierwszą śmiertelną ofiarą obecnej epidemii wśród misjonarek miłości.

Jak na razie nic nie wiadomo o ewentualnych innych zgonach w tym zgromadzeniu, chociaż w klasztorze w Swansea wszystkie mieszkające tam siostry są zakażone. Ponadto izolowana jest także ich placówka w Paryżu, gdyż u kilku przebywających tam zakonnic stwierdzono objawy ostrego zapalenia płuc, a więc bezpośredniego zagrożenia złapania koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Naukowcy z Politechniki Częstochowskiej drukują przyłbice ochronne dla szpitali

2020-04-06 17:13

[ TEMATY ]

koronawirus

fb.com/politechnikaczestochowska

W laboratoriach druku 3D Politechniki Częstochowskiej powstają przyłbice ochronne dla ratowników i medyków.

Pracownicy Politechniki Częstochowskiej od kilku dni pracuję nad drukiem przyłbic ochronnych dla szpitali. Codziennie powstaje w laboratoriach kilka osłon twarzy. Mogą one służyć jako bariera w kontakcie z koronawirusem.

Przyłbice mogą używać lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy. Pierwsza partia zostanie przekazana w najbliższych dniach do Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję