Reklama

Niedziela Kielecka

Przygotowania do ŚDM w diecezji

Teraz czas na wzrost

Przyglądamy się od kuchni, jak wygląda formowanie się parafialnych centrów ŚDM, szkolenie wolontariuszy, powstawanie animacji muzycznej. Podskórnie toczy się też inna praca. Młodzi zaczynają tworzyć wspólnotę ducha

Na początku był chaos. Chyba zawsze tak jest na starcie do wydarzenia, które od wielu lat spaja i mobilizuje na całym świecie młodych. Światowe Dni Młodzieży, które będziemy przeżywać w Krakowie z papieżem Franciszkiem – już za 536 dni.

Skorzeszyce

Tworzenie się wspólnoty ducha dało się już zaobserwować w Skorzeszycach podczas Szkolenia dla Wolontariuszy ŚDM. Blisko 200 młodych liderów parafialnych centrów ŚDM z diecezji przez dwa dni 4-5 stycznia uczestniczyło w warsztatach i modlitwie. Wyjechali umocnieni i zapaleni do pracy wśród swoich rówieśników. – Na początku zawsze jest chaos, ale widzimy, że po tym wspólnie spędzonym czasie młodzi się bardziej poznają się i integrują, potrafią współdziałać ze sobą i czerpać z tego radość – tłumaczyli Damian Zegadło i Marta Świerz z Diecezjalnego Centrum ŚDM. Dobrze to było widać podczas odtańczenia „Maketume” – afrykańskiej piosenki, hitu warsztatów. – Wiem, że są potrzebne noclegi, wyżywienie. Goście z zagranicy będą chcieli coś zobaczyć, zwiedzić, przeżyć. Chcę pomagać we wszystkim – słyszałam od młodzieży z parafii św. Jana Chrzciciela i Chrystusa Króla z Kielc.

Młodzi mają do wyboru różne formy wolontariatu. „Młodzi w grupie” to sekcja dla każdego, kto chce stać się liderem. Potrzebna jest komunikacja, otwartość, umiejętność pracy w zespole, zaangażowanie, wizja. Chętni uczyli się, jak prowadzić u siebie w parafiach spotkania w grupach i dobrze komunikować się, realizować projekty „Bilet dla brata” czy „L4”– dla chorych i samotnych. Uzdolnieni technicznie odnajdą się w pracy w sekcji „młodzi w sieci”. Każde Parafialne Centrum ŚDM jest zintegrowane z Diecezjalnym Centrum ŚDM. Na stronie ŚDM Kielce można zamieszczać filmy, artykuły, zdjęcia, wypowiedzi, relacje z wydarzeń. To ważne, aby dzieła ŚDM były widoczne w środowisku rówieśników – mówił Dawid Jędrzejczyk, odpowiedzialny za stronę ŚDM Kielce. Sekcja „młodzi na modlitwie” – to grupa, na której opiera się całość przygotowań. Tworzą ją apostołowie modlitwy za ŚDM – osoby, które na co dzień pamiętają o tym, aby powierzać Bogu dzieło, modlą się za uczestników, gości, którzy przyjadą, duszpasterzy młodzieży etc.

Reklama

Inicjatywę muzyczną „Bliżej Boga” – tworzą młodzi zaangażowani w śpiew i grę na różnych instrumentach. W Skorzeszycach brzmieli rewelacyjnie. A to tylko próba tego, co z pewnością pokażą już niedługo – podczas peregrynacji symboli ŚDM w diecezji, która rozpoczyna się 31 stycznia w Lelowie. – To niesamowite, że nasz śpiew może nam i komuś pomagać modlić się i jednoczyć się z Bogiem – mówili.

Dzielenie się dobrem

Z młodymi spotkał się bp. Marian Florczyk, który modlił się z nimi w kaplicy podczas Mszy św. koncelebrowanej. W homilii mówił: „Każdy z was poszukuje własnej drogi życia, własnego powołania, zastanawia się, co ma robić w życiu. Najważniejsze, abyście realizowali największe przykazanie, jakie zostawił Jezus Chrystus – abyście się wzajemnie miłowali” – apelował bp Marian Florczyk. „Nawet nie wiecie, ile jest w każdym z was dobra i piękna. Przygotowania do ŚDM pomogą wam to odkryć. (…) Ale zanim przygotujesz się do tego, aby dzielić się z kimś dobrem i sercem, musisz zbliżyć się do Światła, którym jest Jezus Chrystus, do Tego, który jest miłością” – powiedział do młodzieży. Zaznaczył, że ich rolą jako wolontariuszy podczas ŚDM będzie „dzielenie się z każdym uczestnikiem życzliwością, dobrem i miłością, zrozumieniem”.

Symbole ŚDM

Już niedługo peregrynacja Krzyża i Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Rozpocznie się 31 stycznia w Lelowie i zakończy się 14 lutego 2015 r. Krzyż i Ikonę powita z młodzieżą bp Jan Piotrowski, który będzie sprawowal Eucharystię w miejscu męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Ignacego Trendy. Symbole nawiedzą wiele miejscowości, kościołów, klasztory, szpitale, domy pomocy społecznej, ośrodki dla młodzieży, Areszt Śledczy, szkoły, Dom Księży Emerytów, kieleckie uczelnie. Na trasie peregrynacji są m.in. Kroczyce, Szczekociny, Jędrzejów, Pałęgi, Chęciny, Busko-Zdrój, Miechów, Proszowice, Ojców, Piotrkowice, Kielce, Masłów. 11 lutego w Światowy Dzień Chorego w Hali Legionów przy Krzyżu i Ikonie zbiorą się na Mszy św. celebrowanej przez bp. Piotrowskiego – chorzy, niepełnosprawni, cierpiący, wraz z młodymi wolontariuszami. Peregrynacja zakończy się w bazylice w Wiślicy. Eucharystii i czuwaniu będzie przewodniczył bp Marian Florczyk. – Mamy nadzieję, że dar obecność wśród nas Krzyża i Ikony Matki Bożej, które przed laty Jan Paweł II przekazał młodzieży, będą znakiem nadziei i braterstwa, umocnią życie religijne i zapalą młodych do odważnego świadectwa wiary i zaangażowania się w dzieło ŚDM – mówi ks. Sławomir Sarek, koordynujący przygotowaniami w diecezji.

2015-01-23 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Myśli Braterskiej - Wychowanie bez odniesienia do Boga jest niepełne

[ TEMATY ]

wychowanie

Europa

wartości

Światowe Dni Młodzieży

skauci

braterstwo

Ula Bugała

Harcerka uśmiecha się i śpiewa w kłopotach – mówi jeden z punktów Prawa Harcerskiego

Wychowanie młodego człowieka bez odniesienia do Boga i bez wiary jest wychowaniem niepełnym – przypomina w rozmowie z KAI ks. Piotr Zamaria, krajowy duszpasterz Skautów Europy w Polsce, nawiązując do Dnia Myśli Braterskiej, obchodzonego dziś przez skautów i harcerzy na całym świecie.

Dorota Abdelmoula (KAI): 22 lutego harcerze i skauci na całym świecie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. Jakie jest jego przesłanie.

Ks. Piotr Zamaria: Dzień Myśli Braterskiej obchodzony jest w dniu urodzin założyciela skautingu Roberta Baden-Powella i jest przypomnieniem jego metody wychowawczej. To nie jest jego święto, ani święto skautingu, ale Dzień Myśli Braterskiej, bo dla Baden-Powella najważniejsze było właśnie budowanie idei braterstwa. On widział jakie zniszczenia materialne i przede wszystkim duchowe niesie ze sobą wojna, bo był oficerem. I stworzył skauting jako pewne antidotum na wojnę, zakładając, że jeśli ludzie będą się wychowywać w odpowiedzialności, szczerości i wzajemnym braterstwie, to położy kres wojnom. Dziś rolą skautingu jest budowanie mostów i braterstwa. I skauci to robią. Dlatego 22 lutego nie jest pustym świętem, sprowadzającym się do wysłania kartki, czy SMS-a.

Ważnym elementem tego budowania mostów jest wychowanie w duchu wartości chrześcijańskich. To odpowiedź na potrzeby współczesnej Europy?

– Baden-Powell podkreślał, że wychowanie młodego człowieka bez odniesienia do Boga i bez wiary jest wychowaniem niepełnym. Dlatego wychowanie w wierze katolickiej od początku jest jednym z priorytetów Skautów Europy. Podobnie, jak praktykowanie cnót szczerości, czystości i ofiarności. Skauting był i jest drogą rozwoju i odkrywania swojego powołania, a więc swego miejsca w Kościele. To nie musi być tylko powołanie do kapłaństwa czy życia zakonnego, aczkolwiek pewna obrzędowość obecna w pedagogice Skautów Europy jest oparta na ewangelicznych ośmiu błogosławieństwach.

Czy dla młodych ludzi podążanie za wartościami chrześcijańskimi jest dziś większym wyzwaniem, niż w przeszłości?

– Myślę, że tym młodym ludziom może być dziś trudniej. Natomiast metoda skautowa jest pewnym fenomenem, ponieważ według tego modelu, to młodzi wychowują młodych: starszy brat, młodszego brata. Ci młodzi ludzie są wychowywani do służby, a formacja ma im w niej pomagać. To wynika też z przyrzeczenia, które składają: „na mój honor, z łaską Bożą przyrzekam całym życiem służyć Bogu, Kościołowi ojczyźnie i Europie chrześcijańskiej.” Formacja jest solidna, bo bez niej wywiązanie się ze służby jest niemożliwe. Dlatego wychowawcy, czyli starsi licealiści i studenci, mają stałych spowiedników, żyją na co dzień słowem Bożym, prowadzą intensywne życie sakramentalne. To nie jest skodyfikowany wymóg, ale ci ludzie wiedzą, że taka jest potrzeba, by być zdolnym do pełnienia swojej służby.

Jak w praktyce wygląda realizowanie tych wartości i budowanie chrześcijańskiej Europy?

– Przykładem są ostatnie Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczyło 1 600 skautów Europy z całego kontynentu. Pytani o to dlaczego przyjechali na ŚDM mówili: po to, by służyć i by posłuchać papieża. To było dla mnie bardzo budujące. Chciałbym, żeby każda młodzież miała takie priorytety. Widziałem tych młodych ludzi, którzy przez 8 godzin od północy do 8.00 rano pełnili służby porządkowe w Łagiewnikach, a później, po nieprzespanej nocy, jedli śniadanie, przebierali się w mundury i szli na wydarzenia modlitewne. Albo np. cały dzień stali na służbie, a potem przybiegali, mówiąc: mamy godzinę, bo biegniemy na Drogę Krzyżową. Nie chcieli, by cokolwiek im umknęło. W budowaniu chrześcijańskiej Europy chodzi o to, by budować chrześcijaństwo w sobie. I oni to robią. I między sobą w oparciu o tę żywą wiarę, którą żyją, budują braterstwo. Takie zresztą były zamiary twórców Unii Europejskiej.

Nie jest to zadanie pozbawione wyzwań.

– Tak, ale wierność systemowi wychowawczemu i wartościom zaproponowanym przez Baden-Powella sprawia, że zachowujemy tożsamość. Dowodem na to jest choćby fakt, że dziś Skauci Europy są w Polsce organizacją, która na przestrzeni ostatnich lat rozwija się najbardziej dynamicznie. W tej chwili jest nas 5 tys., a Polacy są trzecią co do wielkości organizacją w tej federacji.

Co do wyzwań. Dziś jest duży lęk w młodych ludziach przed odpowiedzialnością. A wychowywanie innych, to jest duża odpowiedzialność. Myślę, że to jest rzecz, z którą mierzymy się wszyscy, nie tylko w skautingu. Młodzi woleliby zawsze stać w drugim rzędzie. My uczymy ich tego by być w pierwszym szeregu. Przyjmując na siebie odpowiedzialność, człowiek staje się bardziej dorosły. Podejmując decyzje, wszystko jedno, czy one są trafne, czy mniej trafne, dorośleje. Wspólnie pokazujemy, że odpowiedzialność przynosi też bardzo piękne owoce.

***

Skauci Europy (w Polsce działający jako Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacji Skautingu Europejskiego), to obok ZHP i ZHR jedna z trzech największych formacji harcerskich działających w Polsce. Strukturalnie, stanowią część międzynarodowej federacji, zrzeszającej po jednej formacji skautowej z poszczególnych krajów Europy. Organizacje zrzeszone w ramach federacji posługują się tym samym umundurowaniem i tą sama metodą pedagogiczną. W Polsce Skauci Europy zrzeszają ok. 5 tys. członków. Licząca ok. 50 tys. członków federacja działa w krajach europejskich, Rosji i Kanadzie – w sumie w 18 państwach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Mendyk – wracam do mojej Galilei

2020-03-31 12:59

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Monika Łukaszów

Biskup Marek Mendyk

Pierwsze słowa bp Marka Mendyka po ogłoszeniu nominacji. - To nowe powołanie to powrót do początków, do mojej Galilei.

W rozmowie z Radiem Watykańskim bp Marek Mendyk mówi o myślach towarzyszących mu w przyjęciu papieskiej nominacji.

- Nominacja Ojca Świętego przywołuje we mnie pewną refleksję. Powołanie na biskupa świdnickiego to przede wszystkim przywołanie tych momentów mojego życia, które odnoszą się do początków, także początków powołania, mojej życiowej Galilei. Na terenie diecezji świdnickiej znajduje się bowiem nie tylko mój rodzinny dom, ale też takie miejsca, gdzie odkrywałem swoje powołanie. Mogę powiedzieć, że właściwie wracam do początków mojego życiowego powołania, pierwszego też nawrócenia i pierwszej miłości w relacji z Panem Jezusem – podkreślił bp Marek Mendyk.

- Jest to też przywołanie pierwszych wątpliwości czy nawet obaw, może oporów, które na etapie odkrywania powołania się pojawiały. Ale też tam zdecydowałem się odważnie zostawić wszystko i pójść za Jezusem. W klimacie zbliżających się świąt paschalnych i tajemnicy zmartwychwstania Pana Jezusa jak gdyby po raz kolejny wraca wielkanocne wezwanie, aby teraz powrócić do swej Galilei. Ale już z nową wiarą, z odnowioną relacją z Jezusem, w przekonaniu, w wierze i świadomości, że On już tam podąża przede mną i że już tam na mnie czeka - dodał nowy Biskup Świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Projekt PiS: w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców

2020-03-31 18:18

[ TEMATY ]

sejm

PiS

głosowanie

koronawirus

wybory 2020

laciatek/Fotolia Fotolia

Posłowie PiS złożyli we wtorek w Sejmie projekt ustawy ws. szczególnych zasad przeprowadzania głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. Zgodnie z projektem, w wyborach tych możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

Projektodawcy ocenili w uzasadnieniu, że w związku z rozprzestrzenianiem koronawirusa, ogłoszonym stanem epidemii, a wcześniej zagrożenia epidemicznego, istnieje pilna potrzeba wprowadzenia szczególnych rozwiązań w zakresie modyfikacji niektórych przepisów Kodeksu wyborczego.

Zgodnie ze złożonym we wtorek projektem PiS, do którego dotarła PAP, w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r. możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom.

W myśl projektu, głosowanie korespondencyjne jest wyłączone w przypadku głosowania w obwodach odrębnych oraz w obwodach głosowania utworzonych na polskich statkach morskich, a także w przypadku udzielenia przez wyborcę pełnomocnictwa do głosowania.

Projektowane przepisy stanowią ponadto, że w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 r., Państwowa Komisja Wyborcza może określić inne warunki powoływania obwodowej komisji wyborczej niż określone w Kodeksie wyborczym.

"Aby ustawa weszła w życie potrzebna jest zgodna współpraca Sejmu i Senatu, na co liczymy" - powiedział PAP jeden z polityków PiS.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję