Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Ojcowie najlepiej wyjaśnią modlitwę „Ojcze nasz”

Podczas audiencji generalnej 4 lutego br. papież Franciszek, podobnie jak tydzień wcześniej, mówił o roli ojców w rodzinie.

Ojciec Święty wskazał na przykład św. Józefa, który choć przeżywał pokusę, by opuścić swą małżonkę Maryję, pod natchnieniem anioła wziął ją do siebie i stał się ojcem rodziny z Nazaretu. Cytując słowa Księgi Przysłów, Papież podkreślił, że rolą ojca jest wychowanie do mądrości serca, czyli do odpowiedzialnego życia i prawości moralnej. Zaznaczył, że najbardziej konieczne jest to, aby ojciec był obecny w rodzinie, był blisko swojej żony, aby dzielili wszystko – radości i smutki, nadzieje i trudy. Ważne jest także, aby był blisko dzieci w ich rozwoju. Franciszek przypomniał, że dobrym ojcem jest jedynie Bóg w niebie, a jednocześnie wskazał na wzór ojca oczekującego na powrót syna, który znajdujemy w przypowieści o synu marnotrawnym.

– Dobry ojciec potrafi oczekiwać i potrafi przebaczać z głębi serca. Oczywiście, potrafi też stanowczo korygować: nie jest ojcem słabym, uległym, sentymentalnym. Ojciec potrafiący korygować, nie poniżając, jest tym samym, który potrafi chronić, nie szczędząc siebie – stwierdził papież Franciszek. Dodał, że w ten sposób, żyjąc swoim ojcostwem, można dogłębnie wyjaśnić słowa modlitwy „Ojcze nasz”, pamiętając, że jest to łaska, jaką obdarza Pan Bóg.

W imieniu Kościoła Papież zapewnił, że stara się wspierać dobrą i wielkoduszną obecność ojców w rodzinach, ponieważ tak jak św. Józef są oni dla nowych pokoleń niezastąpionymi stróżami i pośrednikami wiary w dobroć, sprawiedliwość i ochronę Boga.

(KAI)

Referendum na Słowacji

Papieskie wsparcie

Papież Franciszek poparł wysiłki Słowaków na rzecz obrony rodziny, będącej podstawową komórką społeczeństwa. Odniósł się w ten sposób do referendum, które odbyło się na Słowacji 7 lutego br. W głosowaniu obywatele mieli wyrazić swoje zdanie w trzech kwestiach: nazywania małżeństwem związków jednopłciowych, roszczenia sobie praw wynikających z małżeństwa przez osoby w związkach jednopłciowych oraz decydowania przez rodziców o sposobie wychowania i edukacji swoich dzieci w szkołach w drażliwych kwestiach kulturowych i etycznych. Do udziału w referendum zachęcali biskupi oraz dwaj słowaccy kardynałowie: Ján Chryzostom Korec oraz Jozef Tomko. Na Słowację przybyła także przewodnicząca francuskiego ruchu „La Manif pour tous” – Ludovine de La Rochère.O przeprowadzenie głosowania wystąpił „Sojusz dla rodziny”, będący bezpartyjną i ponadwyznaniową inicjatywą obywatelską.

Reklama

(KAI)

Ojciec Święty do Polaków

Wspieramy powołania

Witam przybyłych na audiencję pielgrzymów z Polski. Przedwczoraj obchodziliśmy święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego. Waszej modlitwie polecam wszystkich, którzy zostali powołani do życia w duchu rad ewangelicznych. Niech prowadzeni przez Chrystusa wiernie służą Bogu i braciom. Swoimi modlitwami, postami i wyrzeczeniami niech wypraszają wszystkim łaskę nawrócenia, pokój dla świata, Boże Miłosierdzie i dobro. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 4 lutego 2015 r.

(KAI)

W Domu św. Marty

Uleczyć rany serca

Kościół musi głosić Ewangelię ubogimi środkami, a jedynym celem jej głosiciela musi być pragnienie ulżenia nieszczęściom najuboższych. Nie wolno też nigdy zapominać, że posługa ta jest dziełem Ducha Świętego, a nie sił ludzkich – powiedział Papież podczas porannej Eucharystii w Domu św. Marty 5 lutego br. – Jak wielu ludzi potrzebuje uzdrowienia swych ran! To jest misja Kościoła: uleczyć rany serca, otworzyć drzwi, wyzwolić, powiedzieć, że Bóg jest dobry, że przebacza wszystko, że jest Ojcem, że jest delikatny, że zawsze na nas czeka – dodał Franciszek.

(RV)

Papieska troska

Wezwanie do modlitwy za abp. Zimowskiego

Podczas modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie 8 lutego br. papież Franciszek nawiązał do Światowego Dnia Chorego, który jest obchodzony 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ojciec Święty poprosił o modlitwę za abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który przebywa w szpitalu w Polsce. Papież zwrócił uwagę, że wcześniej abp Zimowski przygotował obchody Światowego Dnia Chorego.

(RV)

Z twittera papieża Franciszka

Wszyscy jesteśmy grzesznikami. Wszyscy jesteśmy wezwani do nawrócenia serca.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia.

Czym jest niepokalane poczęcie? Wyraża prawdę o tym, że rodzice Maryi - Joachim i Anna - poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Poczęcie nieskalane przez grzech pierworodny dotyczy tylko Maryi, która w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję