Reklama

Niedziela Częstochowska

Jezus – nasze życie

Wielki Post w życiu każdego chrześcijanina jest okresem szczególnym. Jak Chrystus przed swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem udaje się na pustkowie, żeby przez 40 dni pościć i oddawać się modlitwie, tak i my winniśmy zatroszczyć się o sferę swojego życia duchowego. Mamy możliwość korzystania z sakramentów świętych, szczególnie pokuty. Pogłębianiu życia wewnętrznego służą też rekolekcje wielkopostne, które mają obudzić w nas wrażliwość na wołanie Chrystusa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Nawrócić się to zbliżyć się do Chrystusa, w Jego świetle zobaczyć, co w życiu jest najważniejsze, co mniej ważne, a co zupełnie nieważne i zmienić życie.

Ważnym elementem Wielkiego Postu jest praktyka postna. Jest ona wyrazem naśladowania Chrystusa i dlatego znana jest od początków chrześcijaństwa. W dzisiejszych czasach uległa ona wielu zmianom, szczególnie na Zachodzie, gdzie przywiązuje się do niej mniejszą wagę, ale i u nas wielu katolików tłumaczy się, że pości wtedy, kiedy musi, bo i tak na co dzień cierpią niedostatek. Niemniej jednak Pan Jezus mówił, że szatana wyrzuca się przez post i modlitwę (por. Mt 17, 21).

Niezwykle ważnym wielkopostnym zachowaniem chrześcijanina będzie także jałmużna. Biednych nigdy nie brakowało, ale udzielana z wyobraźnią może być nie tylko wielką konkretną pomocą, ale i ewangelizacją.

Chrystus przyszedł na świat, żeby wybawić nas od śmierci wiecznej i zachować do życia. Bóg w swoim miłosierdziu wychodzi nam naprzeciw, bo „nie zależy Mu na śmierci grzesznika, ale by się nawrócił i żył” (por. Ez 18, 23). Na tym polega idea zbawcza Boga, że chce On ocalić człowieka. Dzieje się to wielkim kosztem – kosztem męki i śmierci Syna Bożego. Jezus – prawdziwy Bóg – występuje w imieniu Boga, pragnąc zbawić człowieka, ale jednocześnie jako prawdziwy człowiek Jezus występuje w imieniu grzesznej ludzkości, prosząc Ojca o odpuszczenie nam grzechów, ofiarowując za nas swoje życie.

Reklama

Wielki Post rozpoczyna okres męki Jezusa Chrystusa, skazania Go na śmierć, cierpienia fizycznego i psychicznego, śmierci na krzyżu, a wreszcie – zmartwychwstania. Święta liturgia przybliża wyznawcom Chrystusa elementy Bożego planu ratowania człowieka – wielkiego Bożego miłosierdzia.

W Kościele polskim pobożność pasyjna zawsze była bardzo żywa. Zbudowaliśmy wiele sanktuariów, w których czci się i uwielbia umęczone ciało Chrystusa, współcierpienie z krzyżowanym Panem obecne jest w wielu pieśniach wielkopostnych i nabożeństwach, mamy też w Polsce wiele miejsc poświęconych kultowi Krzyża Świętego i zawsze w wielkim skupieniu przychodziliśmy do Jezusa cierpiącego, by prosić o przebaczenie grzechów i pomoc. I czyńmy to nadal.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sens pokuty i umartwienia

Niedziela zamojsko-lubaczowska 8/2020, str. III

[ TEMATY ]

Wielki Post

pokuta

umartwienie

Grażyna Kołek

Malowidło z kościoła parafialnego w Oleszycach

Malowidło z kościoła parafialnego w Oleszycach

Gdyby zapytać spotkanych na ulicy przechodniów o główny sens Wielkiego Postu, zdecydowana większość wskaże na pokutę i pojednanie. I to prawda.

Wielki Post wzywa nas do tego, by się zatrzymać i by jeszcze bardziej zaangażować się w dzieło wyzwalania z grzechu, bo sama świadomość, że Bóg chce naszego zbawienia to za mało. Jest jeszcze drugi ważny sens Wielkiego Postu. To refleksja nad tajemnicami naszego zbawienia: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, które przyniosły człowiekowi wyzwolenie z grzechu. Rola Wielkiego Postu jest wielka i bardzo ważna dla nas, chrześcijan, którym ten właśnie czas pomaga przeżyć tajemnice zbawienia i doświadczyć ich na nas samych.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję