Reklama

Niedziela Podlaska

Dali się uwieść Chrystusowi

W przeżywanym obecnie Roku Życia Konsekrowanego członkowie zgromadzeń zakonnych z terenu diecezji drohiczyńskiej przybyli wieczorem 31 stycznia na zaproszenie bp. Tadeusza Pikusa do Drohiczyna na wspólną modlitwę. Poprzedziła ona obchodzony w święto Ofiarowania Pańskiego Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Niedziela podlaska 7/2015, str. 7

[ TEMATY ]

rok życia konsekrowanego

Jan Krakowski

Bp Tadeusz Pikus przypomniał, że w Roku Życia Konsekrowanego przypada 60. rocznica złożenia przez bp. Antoniego Dydycza ślubów w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów

Bp Tadeusz Pikus przypomniał, że w Roku Życia Konsekrowanego przypada 60. rocznica złożenia
przez bp. Antoniego Dydycza ślubów w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów

Spotkali się oni najpierw w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Tam z zachętą do pomocy i otoczenia modlitwą Drohiczyńskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, duszpasterstwa nauczycieli i dzieł ewangelizacyjnych zwrócił się odpowiedzialny za to w diecezji ks. Robert Grzybowski. Odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a konferencję na temat odczytywania i realizacji charyzmatów w życiu zakonnym wygłosił rektor WSD w Drohiczynie ks. Tadeusz Syczewski.

Wezwani, by świadczyć o miłości

Odwołał się w niej do słów: „Bóg jest miłością”, które w 1999 r. były hasłem pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w tym również jego pobytu w Drohiczynie. Podkreślił, odwołując się do jego papieskiego nauczania, że są to z słowa klucze do zrozumienia każdego powołania, gdyż miłość, którą Bóg nas pierwszy umiłował, czyni nas nowymi ludźmi. Świętość bowiem to miłość. „Jesteśmy zatem, przypomniał, wezwani do tego, aby świadczyć o Jego miłości i odważnie głosić to fundamentalne przesłanie najpierw w swoich wspólnotach, a potem w miejscu, w którym przyszło nam żyć i pracować. Wzywajmy potęgi miłości Boskiej Ducha Świętego, aby uczynił nas zdolnymi do miłowania. Aby pozwolił nam pozostać siewcami miłości, konstruktorami wspólnoty, operatorami braterstwa. Mamy być siewcami dobra, pokoju, solidarności, ale także odpowiedzialności za Kościół, za Ojczyznę i za każdego człowieka” – mówił ks. Syczewski.

Pierwszy zakonnik diecezji

Głównym punktem modlitewnego spotkania była Eucharystia, celebrowana w katedrze pw. Trójcy Świętej przez bp. Tadeusza Pikusa. Podkreślił on znaczenie, jakie mają zakony w diecezji, wspierając i włączając się w nurt jej duszpasterskich działań. Podkreślając zaś obecność biskupa seniora Antoniego Dydycza, którego nazwał „pierwszym zakonnikiem diecezji”, przypomniał, że ten szczególny rok dla zakonników jest dla niego rokiem jubileuszowym 60. rocznicy złożenia ślubów w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów. Bp Pikus zachęcił także wszystkich do świętowania jubileuszy, które pomagają w odnowieniu pierwotnej gorliwości i miłości.

Reklama

Homilię wygłosił wikariusz biskupi ds. życia zakonnego, salezjanin ks. Dariusz Matuszyński. Powiedział on, że chociaż świat często nie rozumie istoty życia konsekrowanego, to zakony nie są „azylem dla zagubionych, ale znakiem i drogowskazem pogodnego nieba”.

Biskup senior Antoni Dydycz podzielił się wspomnieniami z pierwszego spotkania przełożonych zakonnych, których w Roku Świętym 1983 zaprosił do Bazyliki św. Piotra w Rzymie św. Jan Paweł II. Przerodziło się to następnie w obchodzony w święto Ofiarowania Pańskiego Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Eucharystię poprzedziła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych założycieli i członków zgromadzeń, aby w ich obecności modlić się o odczytywanie drogi realizacji swych charyzmatów, prosząc ich o wstawiennictwo u Boga. Odbyło się też uroczyste odnowienie ślubów zakonnych i miała miejsce wspólna agapa.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakonny alfabet

Od A jak Albertynki po Z jak Zmartwychwstanki rozciąga się cała panorama zgromadzeń zakonnych, obecnych w naszej archidiecezji przez modlitwę i apostolską pracę. Tworzy ją kilkadziesiąt zgromadzeń żeńskich i kilkanaście męskich. To setki kobiet i mężczyzn, zakochanych w Bogu i z miłością służących bliźnim. W prostych habitach przemierzają wielkomiejskie ulice i wiejskie dróżki, budząc zaciekawienie i wdzięczność.

CZYTAJ DALEJ

Służba na kolei pod opieką św. Katarzyny Aleksandryjskiej

2022-11-25 19:17

Magdalena Lewandowska

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Rok temu abp Józef Kupny poświęcił kaplicę na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Dziś w rocznicę tego wydarzenia, a zarazem w dniu odpustu ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy wspólnie modlili się kolejarze. Obecny na Eucharystii był bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.

Na początku homilii bp Ignacy Dec przypomniał historię życia i męczeńskiej śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wskazał także na jej kult, który przekazywany był przez Kościół na Wschodzie i Zachodzie, a także w naszym kraju. - Obrano ją za patronkę kolejarzy i tramwajarzy. W Polsce kult św. Katarzyny rozpowszechnił się w połowie XIX wieku. Mamy obecnie w Polsce prawie 180 świątyń noszących jej imię. Po II wojnie światowej, w czasie komunizmu, kult św. Katarzyny nieco przygasł, ale został odnowiony z chwilą powstania "Solidarności". Dnia 21 lipca 1981 roku Niezależny Samodzielny Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność" Węzła PKP Lublin podjął uchwałę nr 1, że począwszy od roku 1981, Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, to jest dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy - mówił biskup senior.

CZYTAJ DALEJ

Siostry Nazaretanki wspominają założycielkę swojego Zgromadzenia

2022-11-26 12:05

[ TEMATY ]

nazaretanki

Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek

Na 25 listopada przypada liturgiczne wspomnienie Franciszki Siedliskiej (błogosławionej Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza) , założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, także patronki wielu instytucji prowadzonych przez Zakon. (szkoły, przedszkola, świetlice). 2022 rok to także 180 lat od narodzin Franciszki Siedliskiej i 120 od śmierci. Oba zdarzenia przypadały na listopad.

W związku z tym ważnym dla Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek dniem w oficjalnych social mediach zgromadzenia pojawiły się specjalne życzenia od Siostry Przełożonej Prowincjalnej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, Prowincji Warszawskiej Wiesławy Hyzińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję