Reklama

Niedziela Przemyska

Bądźmy ludźmi świadomie wierzącymi

Do bycia grupą świadomego laikatu i gorącej wiary, która promieniuje przez miłość zachęcał abp Józef Michalik podczas Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej

Niedziela przemyska 7/2015, str. 5

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Paweł Bugira

Przy ołtarzu od lewej: ks. Józef Niżnik – asystent AK, abp Józef Michalik i ks. Jan Miazga – proboszcz parafii Chrystusa Króla w Przeworsku

Przy ołtarzu od lewej:
ks. Józef Niżnik – asystent AK,
abp Józef Michalik i ks. Jan Miazga
– proboszcz parafii Chrystusa Króla
w Przeworsku

Spotkanie prezesów oddziałów parafialnych AK odbyło się w Przeworsku w Zespole Szkół Zawodowych. W jego trakcie podsumowano miniony rok i wytyczono zadania na najbliższe miesiące. Danuta Figiela, która w lipcu ub.r. została nowym prezesem Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej uważa, że bieżący rok wzywa do pochylenia się nad własną wiarą, nad przynależnością do Kościoła i własnym nawróceniem. – My, ludzie Kościoła powinniśmy nie tylko mówić o Bogu, ale przede wszystkim naśladować życie oparte na Ewangelii, iść drogą, którą ona nam wskazuje – mówi.

Pani Prezes cieszy się, że udało się wyzwolić nowy entuzjazm w podejmowaniu kolejnych działań i wyzwań, jakie stoją przed wspólnotą. – One wszystkie oparte są na modlitwie i zaufaniu Panu Bogu – zaznacza.

Stawiać na jakość...

Po części sprawozdawczej, zebrani udali się do kościoła pw. Chrystusa Króla, gdzie Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik. Metropolita Przemyski wskazywał, że Akcja Katolicka musi być grupą świadomego laikatu i gorącej wiary, która promieniuje przez miłość.

– Chcę żebyście się wzajemnie miłowali, żebyście byli świadkami miłości Boga. Oto powołanie Akcji Katolickiej, oto powołanie nas chrześcijan – mówił abp Michalik, przywołując wezwanie Pana Jezusa. – Chrześcijaństwo nie będzie chrześcijaństwem prawdziwym, jeśli nie będzie miłości Boga i bliźniego. To jest podstawa zbawienia – kontynuował, dodając: – Chrześcijaństwo jest bardzo konkretną religią, to jest bardzo radykalna religia, ale mocno osadzona w rzeczywistości. To nie jest mrzonka, ideologia. To jest konkret: abyście się wzajemnie miłowali – powiedział.

Abp Michalik zaznaczył, że każdy ma się uświęcać w stanie swojego powołania, niezależnie od tego, jakie ono jest. Wskazywał na cztery elementy tej drogi: odwrócenie się od grzechów, dystans do dóbr ziemskich (nie przekreślenie i negacja, ale właściwe korzystanie), postawa stawiająca Boga ponad wszystko inne oraz przyjęcie krzyża.

Reklama

...oraz na ilość

Pasterz diecezji odniósł się także do liczby działających oddziałów parafialnych Akcji Katolickiej. Uznał, że są parafie, gdzie takich grup nie ma, a powinny one istnieć lub być aktywniejsze. – Trzeba pomóc księżom uwierzyć w ludzi. Trzeba pomóc im zrozumieć, że to są najbliżsi przyjaciele, muszą mieć ludzi, którym ufają. Gdy ksiądz przychodzi do parafii musi podjąć ryzyko zaufania ludziom, bo wtedy ludzie mu zaufają – mówił.

Abp Michalik nawiązał także do listu pasterskiego, w którym wyraził nadzieję, że Akcja Katolicka podwoi liczbę swoich członków. – Jest to zadanie niełatwe, co nie znaczy niewykonalne. Żeby ludzie należeli w świadomy sposób, trzeba ich najpierw uformować, w związku z czym do nowych członków będą skierowane specjalne rekolekcje – zapowiada Danuta Figiela.

Akcja Katolicka Archidiecezji Przemyskiej w liczbach:

279 czynnych oddziałów parafialnych;

3014 członków zwyczajnych i 520 wspierających;

Ok. 3 tys. osób z 257 oddziałów wzięło udział w Pielgrzymce do sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie – patrona Akcji Katolickiej AP;

459 uczniów wzięło udział w konkursie literackim „Jan Paweł II – „Świętymi bądźcie”;

232 oddziały zwiększyły liczbę członków.

2015-02-12 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Nitkiewicz: wszyscy budujemy Królestwo Boże

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

bp Krzysztof Nitkiewicz

Bożena Sztajner/Niedziela

Jesteśmy wszyscy budowniczymi Królestwa Bożego, każdy zgodnie ze swoim powołaniem i nikogo nie da się w tym dziele zastąpić – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz do członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Akcji Katolickiej 23 listopada w uroczystość Chrystusa Króla, święta patronalnego tych oganizacji. Dodał, że "przynależność do ruchów i stowarzyszeń kościelnych pozwala uniknąć wielu współczesnych zagrożeń, które mogą zrujnować życie".

W uroczystość Chrystusa Króla w bazylice katedralnej swoje święto obchodzili członkowie dwóch największych w diecezji organizacji katolickich. Uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Młodzieży towarzyszyli ich parafialni duszpasterze.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję