Reklama

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Credo w ujęciu artystycznym

2015-02-24 12:46

Joanna Szczerbińska
Niedziela Ogólnopolska 9/2015, str. 30

Credo, czyli Wyznanie wiary, odmawiamy przynajmniej raz w tygodniu podczas niedzielnej Eucharystii, od niego też zaczynamy każdą modlitwę różańcową. Niejednokrotnie jednak słowa w nim zawarte wypowiadamy niejako bezwiednie, nie zastanawiając się nad ich znaczeniem, nad ukrytymi w nich Bożymi prawdami i tajemnicami. Z kolei przyglądając się w kościołach licznym dziełom sztuki, często nie potrafimy odczytać zawartych w nich znaczeń i symboli. Niektóre wydają nam się wprost dziwaczne, bo co to jest np. „Tłocznia mistyczna”?

Znajomość prawd wiary, podobnie jak znajomość chrześcijańskiej ikonografii, staje się – niestety – we współczesnych społeczeństwach coraz słabsza, także dlatego, że drastycznie spada poziom wiedzy religijnej, a kultura masowa bombarduje nas codziennie treściami zgoła odmiennymi, zasypuje wprost przeróżnymi głupawymi, a także wulgarnymi i obscenicznymi obrazkami, tępiącymi naszą wrażliwość na sprawy wyższe, subtelne, duchowe. Toteż z ducha nowej ewangelizacji – bo jakże by inaczej – zrodził się w Białym Kruku pomysł wydania albumu „Credo. Podstawowe prawdy wiary”, ze zdjęciami mistrza Adama Bujaka.

W książce tej wspaniale i mądrze pomaga w zrozumieniu fundamentalnych zasad wiary ks. prof. Waldemar Chrostowski – czyni to piórem znakomitego biblisty i pisarza. W swym tekście zwraca on również uwagę na znaczenia ukryte w języku, którym posługuje się od wieków sztuka sakralna, np. w scenie Ukrzyżowania. Autor objaśnia też liczną i teologicznie rozbudowaną symbolikę krzyża. Wiele dzieł sztuki sakralnej nawiązuje do Starego Testamentu, łącząc drzewo krzyża, na którym zawisł Jezus Chrystus, z rajskim drzewem życia, drewnem arki Noego, przynoszącej ocalenie sprawiedliwym, i drabiną Jakubową, prowadzącą do nieba. W innym miejscu autor wyjaśnia symbolikę figury Pana Jezusa, która króluje w naszych świątyniach w okresie wielkanocnym: „Zmartwychwstały Pan wychodzi z grobu, trzymając w ręku krzyż, na którym nie ma Jego postaci, ponieważ została zastąpiona przez chorągiew jako znak zwycięstwa i triumfu nad śmiercią. Jego obecność staje się widoczna w Eucharystii, która ostatecznie usunęła przekleństwo krzyża, a czyniąc je błogosławieństwem, buduje Kościół”.

Reklama

Książka Białego Kruka „Credo” jest artystycznym przedstawieniem prawd wiary katolickiej. Artyzm ten widoczny jest na kilku poziomach. Wspomniałam już o dwóch – fotografiach Adama Bujaka i tekście ks. prof. Chrostowskiego. Teraz należy zwrócić uwagę na wspaniałe, wprawiające w zachwyt, ale i zadumę dzieła sztuki prezentowane w tym albumie, pochodzące w znakomitej większości z polskich kościołów, wyobrażające m.in. Trójcę Świętą, Baranka, Tajemnicę Cierpienia Jezusa, Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie, Zwycięstwo Chrystusa, Chwałę i Uwielbienie. Artyści od wieków, inspirując się Pismem Świętym i wykazując wielką kreatywność w tworzeniu pędzlem i dłutem, próbowali zgłębić zawarte w Credo Boże tajemnice. Fotografując ich dzieła, czyli malując je światłem, Adam Bujak wydobył z setek tych zachwycających dzieł sztuki wiele niezauważalnych dla niewprawnego oka walorów i niuansów.

Przewodnikiem po sakralnych dziełach rzeźby i malarstwa jest w albumie ceniony bernardyński historyk sztuki – o. dr Cyprian Moryc, którego komentarze do poszczególnych zdjęć to swoiste majstersztyki pomagające w zrozumieniu zamysłu twórców – użytych symboli, kolorów, ornamentyki czy kompozycji.

Na koniec warto zwrócić uwagę również na piękną grafikę i kompozycję samego albumu, ułożonego od „Wierzę w jednego Boga...” do „...wspólnie odbierze uwielbienie i chwałę”.

Album Białego Kruka, przedstawiający i przypominający podstawowe prawdy naszej wiary, fascynuje – jak przystało na to wydawnictwo – nie tylko urodą obrazu, ale i głębią słowa. Biały Kruk sprawił nam piękny prezent na nadchodzące Święta Wielkanocne.

„Credo. Podstawowe prawdy wiary”, album z fotografiami Adama Bujaka i wstępem ks. prof. Waldemara Chrostowskiego; koncepcja wydawnicza, redakcja i grafika – Leszek Sosnowski, 216 str., 24 x 32 cm, papier kredowy błyszczący 170 g, twarda oprawa, obwoluta.

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to opłaca Ci się zamówić piękny i obszerny album „Credo. Podstawowe prawdy wiary” z dużą zniżką bezpośrednio w Białym Kruku – za 79 zł zamiast 99 zł (20 zł taniej na egzemplarzu). Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić album pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub e-mail: marketing@bialykruk.pl.
Przy zamówieniu powyżej 120 zł koszty przesyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.

Odnaleziono ciało jednego z grotołazów zaginionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

2019-08-23 07:27

PAP

W Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach ratownicy TOPR odnaleźli ciało jednego z dwóch poszukiwanych od soboty grotołazów – poinformował w czwartek po godz. 22 ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski.

sceerszot/AIP

Od soboty w Jaskini Wielkiej Śnieżnej nieprzerwanie trwa akcja poszukiwawcza dwóch grotołazów. Członkowie jednego z wrocławskich speleoklubów podczas eksploracji nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini w tzw. Przemkowych Partiach zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła ratowników TOPR.

Ratownicy TOPR wspomagani przez swoich słowackich kolegów z Horskiej Zachrannej Służby nieprzerwanie od soboty drążyli kawałek po kawałku ciasny korytarz używając ładunków wybuchowych. Jak mówił naczelnik TOPR Jan Krzysztof, poszukiwania w takich ekstremalnych warunkach nadzwyczaj trudne i skomplikowane.

W czwartek rano nastąpił w rejonie w jaskini samoczynny obryw skalny zrywając m.in. liny poręczowe. Ekipa ratowników musiała odtworzyć zniszczenia, a następnie dalej drążyła przejście.

W czwartek w wieczorem ratownicy natrafili na ciało jednego z poszukiwanych grotołazów. Naczelnik TOPR zwracał uwagę podczas prowadzonej akcji, że szanse przeżycia grotołazów w tak ekstremalnych warunkach są niewielkie. W jaskini panuje stała temperatura około 4 stopni Celsjusza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzecznik Episkopatu: ambona miejscem głoszenia Ewangelii

2019-08-23 17:36

BPKEP / Warszawa (KAI)

Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii i przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem – przypomina rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

BP KEP
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Zarówno Msza święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” – zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. „Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami” – zaznacza rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem