Reklama

Miłość od pierwszego entera

2015-02-24 12:46

Katarzyna Woynarowska
Niedziela Ogólnopolska 9/2015, str. 44-45

Bożena Sztajner/ Niedziela

Na pierwszą randkę poszli do kościoła, a potem on zaproponował wspólny wyjazd... na rekolekcje

Wiele małżeństw poznało się na portalach przeznaczonych dla katolików poszukujących tej drugiej połowy. Dziś przekonują, że najlepiej szukać właśnie w środowiskach ludzi o podobnych poglądach na życie. Bo łatwiej iść dalej razem.

Małgosia jest nieco zdesperowana, gdy pisze o swoim problemie na Forum Pomocy Katolika: „Doskwiera mi samotność. Mam już 29 lat i coraz częściej myślę, żeby zalogować się na jakimś portalu randkowym w Internecie. Jestem osobą nieśmiałą, dość lękliwą i boję się trafić tam na kogoś, kto mnie oszuka albo okaże się niezrównoważony. Czuję się coraz częściej jak zwierzę zamknięte w klatce. Ograniczona przestrzeń jak ograniczone możliwości. Wykonuję zawód, który nie stwarza wielu okazji do poznawania nowych ludzi. Należałam już do kilku wspólnot parafialnych, ale w moim małym mieście tworzą je albo młode, albo starsze osoby. Żenuje mnie też samotne chodzenie na wystawy czy do kina, nie mówiąc już o kawiarniach. Zapisywałam się na rozmaite warsztaty, ale spotykałam tam prawie same kobiety. Wychodzę z domu na siłę, ale coraz mniej mi się chce. Wszędzie mam to samo uczucie – samotna wśród tłumu. Chciałabym zrobić coś ze swoim życiem i nie obwiniać Boga o to, że jestem sama. Stąd pomysł na katolicki Internet”.

Od pierwszego kliknięcia

Małgosia jest przedstawicielką ponad 5 mln polskich singli, czyli samotnych ludzi, którzy często świetnie poradzili sobie z wykształceniem, ze znalezieniem pracy, nawet z kredytem na mieszkanie, ale ponieśli sporą porażkę w życiu prywatnym. Nie potrafią znaleźć kogoś, z kim mogliby się związać na długo. Na całe życie. A o taki związek im chodzi.

Reklama

Single, o których chcemy dziś pisać, mają dodatkową trudność – są ludźmi z wartościami, czyli praktykującymi katolikami, którym podoba się tradycyjny model rodziny. I szukają kogoś, kto myśli podobnie. Są przekonani, że gdy zwiążą się z takim człowiekiem, ominą zasadzki w postaci separacji i rozwodów. Nie chcą, jak niektórzy znajomi, wymykać się w niedzielę na Mszę św. albo negocjować ze współmałżonkiem sprawę chrztu czy Pierwszej Komunii św. dziecka.

Dawniej ludzie pobierali się wcześnie – 25-letnia panna uchodziła już za starą. Dziś 25-latka właśnie kończy studia i zastanawia się nad pierwszą pracą. Dopiero zaczyna myśleć poważnie o założeniu rodziny. U mężczyzn ten moment przychodzi z reguły jeszcze później. Zresztą portale nie ograniczają wieku, więc zdarza się, że logują się tam ludzie 50+, a nawet 60+. Najczęściej owdowiali. To, że trzeba szukać – i to bez względu na wiek, jest kwestią bezdyskusyjną. Ktoś pięknie powiedział: „Nigdy nie jest za późno na miłość, za to zawsze jest za wcześnie na samotność”.

Dajmy sobie szansę na spotkanie

Wystarczy rozejrzeć się wokoło. Na katolickich portalach mnóstwo jest świadectw ludzi, którzy poznali się w takich miejscach.

– Nie poszliśmy co prawda do kościoła, ale na pierwszą randkę umówiliśmy się... pod kościołem – śmieje się Marysia, od 5 lat żona Bartka. – Chciałam poznać poważnego, fajnego chłopaka. Miałam już dość tłumaczenia, że nie pójdę do łóżka po trzeciej randce oraz że w niedzielę chodzę na Mszę św. No i nasze Anioły Stróże nieźle się postarały.

Bartek: – Szukałem normalnej, dobrej i miłej dziewczyny. Nie top modelki z tipsami w różyczki, wręcz przeciwnie. To, że Marysia jest piękną kobietą, uważam za uśmiech Pana Boga. Oboje mieliśmy za sobą nieudane związki, połamane serca, jakieś uprzedzenia. Serca całe w kolcach. Idąc na pierwsze spotkanie, myślałem: „Jak mi się nie spodoba, to zostanę mnichem”. A po miesiącu spotkań modliłem się: „Panie, niech to będzie ona. Nie pozwól mi niczego spaprać”. I wysłuchał – śmieje się Bartek.

– Mam za sobą długi związek z przystojnym ateistą, którego chciałam nawrócić. Chyba mnie kochał, bo nawet przez jakiś czas chodził do kościoła. Starał się, ale w jakimś momencie powiedział szczerze, że nie widzi nas razem. Zbyt wiele różnic, inny światopogląd. Serce mi pękło na tysiące kawałków, ale dziś sądzę, że miał rację. Chciałam mężczyzny, któremu nie muszę tłumaczyć podstawowych dla mnie spraw. Że chcę do kościoła, że lubię dyskutować o Bogu, że wzrusza mnie chorał gregoriański. Że nie usunę ciąży, że chcę mieć więcej niż troje dzieci i nie uważam tego za patologię. Od roku jestem na Przeznaczeni.pl. Mam za sobą kilka randek z wariatami i kilka z dewotami, bo tacy – uwaga, dziewczyny! – też się tam zdarzają. Ale teraz spotykam się z kimś naprawdę niepowtarzalnym. Czy widać, że się rumienię...? – mówi jedna z internautek.

„Poznałam męża przez stronę internetową dla katolików – pisze z kolei Klara z Forum Pomocy Katolika. – Po pierwszym spotkaniu chciał mnie odprowadzić do domu. Nie zgodziłam się – dla bezpieczeństwa. Myślałam tak: «Dobrze mu z oczu patrzy, ale lepiej być ostrożnym». Po drugim spotkaniu chciał mój numer telefonu. Nie dałam – dla bezpieczeństwa; powiedziałam, że mamy swoje adresy e-mail i tak na razie będziemy się kontaktować.

Po 3 miesiącach oświadczył mi się – zgodziłam się. Po roku byliśmy już po ślubie, a niedługo będziemy obchodzić 7. rocznicę. To najlepszy mąż na świecie, prawy, wierzący, porządny człowiek. Mężczyźni są wzrokowcami – warto o tym pamiętać, szykując się na randkę;)” – radzi Klara. A inny – jak widać doświadczony w internetowym randkowaniu użytkownik Forum zachęca: „Wychodźcie z domu. Nie ograniczajcie kontaktu tylko do Internetu. Jeśli ktoś chce kontaktu tylko w ten sposób, dajcie sobie z nim spokój. Podobnie jak z osobami, które latami chodzą po portalach. Wymagający albo świrnięci”.

Katolicki rynek randkowo-matrymonialny

Niewątpliwie najwięksi na rynku, najbardziej rozpoznawalni i z najdłuższym stażem są Przeznaczeni.pl. Mówią o sobie, że są także największą w Europie społecznością skupiającą singli żyjących według wartości chrześcijańskich.

Serwis powstał w roku 2005. Na swoich stronach piszą o ponad 470 tys. użytkowników, ale to jeszcze nic – za ich pośrednictwem poznało się tysiące ludzi, a 9 tys. stworzyło pary. Sakramentalne „tak” powiedziało sobie ponad 3 tys. osób, a przez 10 lat istnienia portalu urodziło się 5 tys. dzieci. Wow!

Serwis przeznaczony jest dla osób szukających trwałych związków i długich, wartościowych relacji. Ludzi, którym zależy na miłości, ale też na uczciwości i wierności. Budowanie takich relacji jest ważne nie tylko dla katolików, stąd wśród zarejestrowanych są również chrześcijanie innych wyznań i osoby poszukujące wiary.

Przeznaczeni.pl idą dalej – powołali fundację, która działa na rzecz promowania wartości chrześcijańskich w Internecie. Do ich najbardziej znanych projektów należą m.in. facebookowa akcja „Wierność jest sexy” czy cieszące się coraz większą popularnością Msze św. dla singli – działa już wyszukiwarka takich Eucharystii z geolokalizacją kościołów. A Radio Plus nadawało audycję pod wiele mówiącym tytułem – „Zakochaj się na amen”.

W internetowym świecie istnieje też katolickie biuro matrymonialne, prowadzone przez Fundację Czyste Serca. Jej prezes Wiesław Gajewski mówi „Niedzieli”: – Portal Przystań Czystych Serc prowadzimy jako fundacja od 2009 r. Obecnie mamy ponad 9 tys. użytkowników: panów – 40 proc., pań – 60 proc. Nie prowadzimy jednak żadnych statystyk dotyczących „skuteczności”. Co jakiś czas ktoś prosi o wykreślenie z bazy danych użytkowników. Najczęściej jako powód podawane jest znalezienie drugiej połowy.

Na naszym portalu pilnujemy dwóch węzłowych spraw. Po pierwsze – uczestnikami mogą być jedynie osoby, które nie mają przeszkód do zawarcia małżeństwa sakramentalnego i są chrześcijanami. Po drugie – nie prowadzimy kojarzenia par.

Portal jest pomyślany i zweryfikowany przez życie jako miejsce, w którym internauci mogą próbować znaleźć męża czy żonę. Nasza działalność sprowadza się jednak wyłącznie do obsługi technicznej. Staramy się również modernizować i wzbogacać różne funkcjonalności portalu, aby ułatwić kontakt w przestrzeni wirtualnej. Owszem, pobieramy opłaty, ale po to, by sfinansować koszty bieżącej obsługi portalu. Staramy się unikać wrażenia, że na naszym portalu znajdziemy komuś męża czy żonę za pieniądze. Samo kojarzenie się par uważamy za tajemnicę serc ludzkich i Pana Boga – wyjaśnia. – Nasi użytkownicy chwalą sobie dyskrecję oraz to, że nie atakujemy ich reklamami (których programowo nie mamy), poradami, sugestiami i czym tam jeszcze. Cieszymy się, że przez wiele lat działalności udało nam się wypracować metodykę pracy, która odpowiada użytkownikom.

Z racji dwóch wymienionych głównych kryteriów działalności portal zyskał miano katolickiego. Cieszy się zaufaniem także dzięki temu, że taka formuła pracy odstrasza tzw. poszukiwaczy przygód, którzy u nas zjawiają się tylko sporadycznie – dodaje prezes Fundacji Czyste Serca.

Trzeci znaczący przedstawiciel tej branży to Zapisanisobie.pl, działający na rynku od 2007 r. Obecnie ma ponad 30 tys. aktywnych użytkowników. Twórcom portalu chodzi jednak nie tylko o spotkanie się ludzi, którzy mogą zawrzeć sakramentalny związek małżeński – zapraszają także „osoby wątpiące, poszukujące, mające problemy z wiarą, ale szanujące chrześcijańskie wartości i poglądy innych ludzi”. Strona po części ma charakter matrymonialny, a po części jest miejscem poznawania się osób – do tego celu służy forum wymiany opinii. Istnieje też forum spotkań, na którym uczestnicy organizują się, by spędzać wspólnie czas.

Jest coś niezwykle mądrego i głębokiego w słowach kard. Stefana Wyszyńskiego: „Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi”.

Powodzenia w poszukiwaniach miłości życia!

Tagi:
rodzina miłość internet

Reklama

Papież: budujmy sieć krzewiącą dialog wspólnoty wolnych osób

2019-09-11 15:52

st (KAI) / Watykan

Przed zagrożeniami wypływającymi ze złego korzystania z sieci społecznościowej i do budowania w internecie sieci dialogu, spotkania, strzegącej wspólnoty wolnych osób zachęcił papież Franciszek w swoim orędziu na 53. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Jego temat brzmi „Wszyscy tworzymy jedno” (Ef 4,25). Od wirtualnych wspólnot społecznościowych do wspólnot ludzkich". W Polsce jest on obchodzony w trzecią niedzielę września, która w tym roku przypada 15 bm.

Grzegorz Gałązka

Na wstępie Ojciec Święty przypomniał, że człowiek nie chce trwać w samotności i powołany jest do życia we wspólnocie. Następnie zauważył, że sieć stanowiąc niezwykłą możliwość dostępu do wiedzy, może być także jednym z miejsc najbardziej narażonych na dezinformację oraz świadome i celowe zniekształcenie faktów i relacji międzyosobowych, które często przybierają formę kompromitowania.

Podkreślił, że sieci społecznościowe nadają się również do manipulacyjnego wykorzystywania danych osobowych, mającego na celu uzyskanie korzyści politycznych lub ekonomicznych. Przytoczył dane wskazujące, iż wśród najmłodszych, co czwarty młody człowiek brał udział w epizodach cyberprzemocy.

Franciszek zauważył, że sieć (internet) działa dzięki partnerstwu wszystkich elementów, a jednocześnie przypomina figurę wspólnoty. Wymaga ona wzajemnego słuchania i dialogu opartego na odpowiedzialnym używaniu języka. Niestety często wirtualna wspólnota społecznościowa nie charakteryzuje się silnymi więzami i cechuje ją silny indywidualizm, zamiast promować spotkanie z innymi, może powiększyć naszą samoizolację. Zatem sieć ukazuje poważny rozłam w strukturze relacyjnej społeczeństwa, rozdarcie, którego nie możemy lekceważyć.

Ojciec Święty zachęcił do rozważenia słów Apostoła Pawła, który przypomniał, że „jesteśmy nawzajem dla siebie członkami” (Ef 4, 25). Wynika stąd, że „obowiązek strzeżenia prawdy wynika z potrzeby nie zaprzeczania wzajemnej relacji komunii. Prawda objawia się w komunii. Natomiast kłamstwo jest samolubną odmową uznania własnej przynależności do ciała. Jest odmową dania siebie innym, tracąc w ten sposób jedyną drogę do odnalezienia siebie” – czytamy w papieskim orędziu.

Franciszek wskazał, że tekst św. Pawła pomaga nam, by nie postrzegać osób jako potencjalnych konkurentów, ale traktować także nieprzyjaciół jako osoby. Zauważył, że zdolność do życzliwości i komunikacji między ludźmi ma swoją podstawę w komunii miłości pomiędzy Osobami Boskimi, tym bardziej, że nosimy w sercu tęsknotę za życiem w komunii, przynależności do wspólnoty. Papież podkreślił, że prawdziwe bycie człowiekiem, osobą wymaga utrzymywania relacji z innymi. „Autentyczna droga humanizacji prowadzi od jednostki, która postrzega drugiego jako rywala, do osoby, która uznaje go za towarzysza podróży” – czytamy w orędziu.

Ojciec Święty podkreślił, że korzystanie z sieci społecznościowej powinno dopełniać spotkanie osobowe, służąc pogłębieniu więzi wspólnotowej w rodzinie czy Kościele, otwierając drogę do dialogu, spotkania, uśmiechu, wyrazów czułości. Franciszek zaznaczył, że chcemy sieci która nie jest stworzona, by pochwycić w pułapkę, ale aby wyzwalać, aby strzec wspólnoty wolnych osób.

Na zakończenie stwierdził: „Sam Kościół jest siecią utkaną przez komunię eucharystyczną, w której jedność nie opiera się na «polubieniach», lecz na prawdzie, na «amen», z którym każdy przylgnął do Ciała Chrystusa, przyjmując innych”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Porto: po śmierci zakonnicy biskup krytykuje wymiar sprawiedliwości i feministki

2019-09-20 08:13

mz (KAI/JS/P) / Porto

Biskup diecezji Porto Manuel Linda skrytykował portugalską klasę polityczną za stworzenie źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości w Portugalii. Krytyka ze strony hierarchy ma związek z zamordowaniem 8 września siostry Antonii Pinho. Zakonnica zginęła w miejscowości São João da Madeira podczas próby gwałtu ze strony uzależnionego od narkotyków kryminalisty.

Pixabay.com

Siostra Antonia opiekowała matką agresora. Portugalski biskup nazwał zabójcę popularnej w diecezji Porto 61-letniej zakonnicy “prawdziwym potworem”, zaznaczając, że agresor pozostawał na wolności z powodu źle funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości. - W tym przypadku zawiódł on w dotkliwy sposób. Żadna instytucja, twierdząca, że stoi na straży praw człowieka, też nie zareagowała w przypadku morderstwa siostry Antonii – napisał w komunikacie bp Manuel Linda, przypominając, że 44-letni morderca wielokrotnie był oskarżany o gwałty.

Hierarcha skrytykował też działanie systemu więziennictwa w Portugalii. Stwierdził, że jest on nieskuteczny i nie resocjalizuje osadzonych. Wyraził wątpliwość czy zakłady karne są w “Portugalii ośrodkami poprawiania ludzi, czy raczej szkołami nauki wysublimowanej przestępczości”.

Biskup Linda skrytykował też organizacje feministyczne, które “nie zabrały głosu” po bestialskim mordzie na zakonnicy. Stwierdził, że zrobiły to prawdopodobnie w związku z tym, że siostra Antonia była osobą konsekrowaną.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

„Św. Jadwiga w mocy Bożego Ducha” czeka na Ciebie

2019-09-20 12:48

Agnieszka Bugała

Materiały prasowe Organizatora

- Inspiracją tegorocznego hasła była rzeczywiście postać św. Jadwigi, ponieważ poznawanie jej życiorysu, a przede wszystkim czynów i dzieł, które zostawiła po sobie, wskazują na jej ścisły związek z Duchem Świętym. Ta kobieta ze względu na swoje dzieła była jedną z najszybciej kanonizowanych kobiet średniowiecza. Kult św. Jadwigi jest obecny nie tylko w Krakowie i na Śląsku, ale właśnie we Wrocławiu i okolicach - podkreśla Orzech. I dodaje - o czym już pisaliśmy -  że skuteczności w pośrednictwie u Boga Jadwidze nie można odmówić.

- Sądzę, że sporo łask otrzymujemy od św. Jadwigi. Ja sam mogę powiedzieć, że należę do tych, którzy otrzymali od niej wiele, dlatego z wdzięcznością idę na Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską do Trzebnicy, ażeby jej za to podziękować. Zapraszam wszystkich, którzy są w tym do mnie podobni, a jest nas dosyć sporo - zachęca Ksiądz.

Pielgrzymka, tradycyjnie, wyruszy spod katedry wrocławskiej.

W tym roku zaplanowano ją w sobotę 12 października o godz. 6.00. Zakończy się Mszą Świętą w Trzebnicy o godz. 16.30 przy ołtarzu polowym.

NIE MA ZAPISÓW – należy przyjść do katedry i włączyć się do dowolnej grupy pielgrzymkowej. Informacja na temat składu grupy na stronie internetowej www.pielgrzymka.pl i FB.

Wiernych, którzy nie mogą uczestniczyć w Pielgrzymce, organizatorzy zapraszają na Eucharystię w Trzebnicy o 16.30.


PROGRAM PIELGRZYMKI DO TRZEBNICY:

• 6.00 – Zawiązanie pielgrzymki i wyjście z Katedry Wrocławskiej

• postój I – most na Widawie – Krzyżanowice (stadion)

• postój II – Malin

• postój III – Wysoki Kościół i Brochocin. UWAGA – na tym postoju pielgrzymka zostanie podzielona na dwa nurty. Szczegóły zostaną podane przed pielgrzymką w internecie na www.pielgrzymka.pl

• ok. 16.00 – wejście do Trzebnicy

• 16.30 – Msza św. w Trzebnicy przy ołtarzu polowym

• Powrót z Trzebnicy: szynobusem KD, indywidualnie lub PKS – autobusy będą podstawione na parkingu przy ołtarzu polowym.

POWROTNY POCIĄG PIELGRZYMKOWY

Odjazd z dworca PKP Trzebnica o godz. 18.46 oraz 19.53

Trasa: Trzebnica – Brochocin – Pierwoszów – Siedlec – Pasikurowice – Pawłowice – Zakrzów – Psie Pole – Sołtysowice – Nadodrze – Mikołajów – Wrocław Główny.

Wcześniejsza rezerwacja dla grup (tańsze bilety): tel. 720 578 000. Bilety indywidualne można zakupić na trasie pielgrzymki u braci ze służby porządkowej.

więcej na: www.pielgrzymka.pl i Facebooku

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem