Reklama

Niedziela Kielecka

Dołącz do wspierających misje

Odpowiadając na zachętę i prośbę bp. Jana Piotrowskiego, w pierwsze piątki miesiąca powinniśmy się modlić za misjonarzy pochodzących z naszej diecezji oraz za wszystkie dzieła misyjne Kościoła

Niedziela kielecka 9/2015, str. 2

[ TEMATY ]

misje

Archiwum Dzieł Misyjnych

Jesteśmy przed pierwszym piątkiem marca, ofiary zbierane podczas nabożeństw pierwszopiątkowych w całości przeznaczone są na projekty, które realizują nasi misjonarze. Liczy się każda ofiara, nawet z tych najmniejszych parafii. Misje, jak często powtarzał św. Jan Paweł II, to sprawa wiary i miłości człowieka zatroskanego o cały Kościół. To odpowiedzialność wszystkich ludzi ochrzczonych.

Misjonarze z diecezji kieleckiej to:

Reklama

Posłani na misje „Ad Gentes”: ks. Marek Bzinkowski – od 1998 r. (Jamajka), ks. Tomasz Cieniuch – od 2014 r. (Peru), ks. Grzegorz Pańczyk – od 2009 r. (Peru), ks. Piotr Pochopień – od 2011 r. (Brazylia), ks. Wojciech Skorupa – od 2011 r. (Kazachstan), ks. Radosław Stabrawa – od 2013 r. (Wybrzeże Kości Słoniowej), ks. Andrzej Zawadzki – od 2007 r. (Wybrzeże Kości Słoniowej).

Kapłani ewangelizujący w innych krajach: ks. Jarosław Ambroży – od 1995 r. (wędrowny katechista), ks. Adam Bujek – od 2001 r. (wędrowny katechista), ks. Wojciech Czekaj – od 2009 r. (Ruch Focolari), ks. Dariusz Jaros – od 2012 r. (Kustodia Ziemi Świętej), ks. Jerzy Majka – od 2009 r. (Teksas), ks. Maciej Michalczyk – od 2008 r. (wędrowny katechista), ks. Robert Nowak – od 1997 r. (Ukraina), ks. Robert Patrak – od 2005 r. (Ukraina), ks. Krzysztof Przanowski – od 2010 r. (praca duszpasterska w Irlandii), ks. Krzysztof Sochacki – od 2005 r. (Ukraina), ks. Krzysztof Zapała – od 2008 r. (wędrowny katechista)

Ponadto, jak podkreśla ks. Łukasz Zygmunt – odpowiedzialny za Dzieło Misyjne Diecezji Kieleckiej, na misjach posługuje 29 osób spoza duchowieństwa kieleckiego, lecz pochodzących z diecezji kieleckiej. – O nich też pamiętamy i będziemy chcieli ich wspierać – mówi ks. Ł. Zygmunt.

Reklama

Pierwsze miesiące już przynoszą owoce. – Choć styczeń był bardzo zaawansowanym czasem wizyt duszpasterskich, mimo to w wielu wspólnotach udało się zorganizować nabożeństwa misyjne. Na nasze konto z I piątku miesiąca stycznia wpłynęło 8457,82 zł – informuje ks. Łukasz Zygmunt. – Ofiary z lutego wpływają. Mamy także wielką nadzieję, że wszystkie wspólnoty parafialne włączą się w to piękne i szlachetne dzieło, a także osoby indywidualne i grupy modlitewne – mówi. Zachęca także, aby księża i katecheci wykorzystywali materiały misyjne i tworzyli ogniska misyjne oraz inspirowali już istniejące grupy do modlitwy w intencji dzieł misyjnych. Do każdej parafii dociera także prasa misyjna, z której można wiele czerpać.

W Punkcie Katechetycznym Kurii Diecezjalnej od niedawna funkcjonuje sklepik misyjny. Można nabywać w nim ciekawe materiały, pomocne do animacji misyjnej, produkty przywiezione z różnych części świata i wiele innych rzeczy pomocnych w szerzeniu choćby idei Papieskich Dzieł Misyjnych.

1 marca przypada II niedziela Wielkiego Postu. We wszystkich kościołach Polski modlimy się i zbieramy ofiary do puszek na rzecz Dzieła Pomocy Ad Gentes. Zebrane ofiary stanowią fundusz, który pozwala finansować projekty ewangelizacyjne, charytatywne, medyczne i edukacyjne realizowane przez misjonarzy z Polski, a jest ich ponad 2 tys. – Najważniejszym jednak wydarzeniem, do którego wszyscy z radością się przygotowujemy, jest IV Ogólnopolski Kongres Misyjny. Przypadnie on w dniach 12-14 czerwca – mówi ks. Łukasz Zygmunt.

Wszystkim z całego serca dziękuje za dar modlitwy i każdy „dobry gest” na rzecz misji. – Każdy z nas jest misjonarzem, bo kochamy Chrystusa i chcemy, by pokochali Go także ludzie, którzy o Nim jeszcze nie słyszeli – twierdzi.

Osobom, które chcą wesprzeć misjonarzy pochodzących z diecezji, podajemy nr konta:
Misyjne Dzieło Diecezji Kieleckiej
Kuria Diecezjalna, ul. Jana Pawła II nr 3, 25-013 Kielce
Nr konta: 40 1240 1372 1111 0010 6117 7623

2015-02-25 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół w Polsce a misje

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

Archiwum ks. K. Dybała

Ks. Krzysztof Dybał z posługą sakramentalną na misjach

Ks. Krzysztof Dybał z posługą sakramentalną na misjach

Pod hasłem „Poślij mnie” dziś odbędzie się na Jasnej Górze organizowana przez Papieską Unię Misyjną sesja misjologiczna, którą rozpocznie Msza św. o 13.30 w kaplicy Cudownego Obrazu, pod przewodnictwem dyrektora krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasza Atłasa. Z tej okazji publikujemy materiał prezentujący najbardziej aktualne dane obrazujące działalność misyjną Kościoła w Polsce.

Na misjach „ad gentes” (czyli w tradycyjnych krajach misyjnych) posługuje 1883 polskich misjonarzy i misjonarek, którzy przebywają w 99 krajach na 5 kontynentach. Wśród misjonarzy 303 osoby to księża diecezjalni. W pracę na innych kontynentach zaangażowanych jest obecnie 879 zakonników i 662 siostry zakonne. 39 osób to misjonarze świeccy. Natomiast na terenach b. ZSRR pracuje 197 księży diecezjalnych, 367 kapłanów zakonnych, 37 braci i 213 sióstr z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję