Reklama

Kilometr do świętości

2015-02-26 11:12

Małgorzata Cichoń
Edycja małopolska 9/2015, str. 5

Archiwum organizatorów
Tak powstaje komiks „Kilometr z życia Jana Pawła II”

Dzięki pomysłom kalwaryjskiej młodzieży powstaje niecodzienny komiks o życiu Jana Pawła II. W tworzenie tego dzieła może włączyć się każdy. Także czytający te słowa! Prace należy przesłać do 13 marca, a ich premierowa wystawa zaplanowana jest na kwiecień

Karol Wojtyła był artystą, człowiekiem, dla którego twórczość i kreatywność była sposobem życia. Dlatego pewnie się cieszy, widząc z nieba, jakie powstają teraz na całym świecie komiksowe cuda, inspirowane jego życiem! A serce projektu bije w jego ukochanej Kalwarii Zebrzydowskiej. Koordynatorem akcji „Kilometr z życia Jana Pawła II” jest Iwona Morek, natomiast realizuje go stowarzyszenie GPS Kalwaria.

Jak zaznacza pani Iwona, „GPS” to skrót z włoskiego: Giovanni Paolo Secondo, czyli Jan Paweł II. – Naszym celem jest przybliżanie sylwetki polskiego Papieża, aktywizacja w jego duchu młodzieży oraz ludzi na całym świecie. Z racji ogłoszonego przez Sejm roku Jana Pawła II, w stowarzyszeniu zrodził się pomysł na nietypowy komiks, w którym będą mogli wziąć udział ludzie, nie tylko młodzi, z całego świata, z różnych warstw społecznych. Chcemy doświadczyć powszechności Kościoła, zbudować poczucie wspólnoty, integracji między ludźmi znajdującymi się w różnych sytuacjach życiowych.

Światowe aspiracje

Członkowie stowarzyszenia spotykają się co piątek przy parafii św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej, często też widują się na mieście. W czasie tych spotkań nie brakuje twórczego fermentu. – Założycielem wszystkich GPSów jest Polak, ks. Marcin Schmidt, obecnie pracujący na misji w Chile. My w Kalwarii mamy za bliższego opiekuna ks. Tomasza Koszarka, aczkolwiek prezesem stowarzyszenia jest osoba świecka, Dawid Czermak. W ubiegłe wakacje ks. Marcin Schmidt przyjechał z grupą młodzieży z Włoch, gdzie wcześniej był proboszczem i gdzie powstało GPS Paliano. Zaraził nas ideą GPSu! Wtedy powstał pomysł zawiązania stowarzyszenia w Kalwarii, doszło to do skutku i od października jesteśmy sformalizowaną organizacją – wyjaśnia Iwona Morek.

Reklama

– Śledząc wasze inicjatywy, widać, że macie aspiracje międzynarodowe: chcecie poznawać ludzi, świat? – dopytuję. – Mamy kilka projektów. Obok „Kilometra z życia Jana Pawła II” prowadzimy „Project Countdown”, czyli odliczanie do Światowych Dni Młodzieży, w którym też biorą udział ludzie z całego świata oraz „Busem do Marzeń”, projekt, który ma na celu promocję ŚDM. W te wakacje będziemy jeździć po czterech kontynentach i mówić o ŚDM, w duchu ewangelizacji i wolontariatu.

Rysują nawet w Ugandzie

„Kilometr z życia Jana Pawła II” to projekt wychodzący poza granice naszego kraju. Prace można składać do 13 marca. Młodzi chcą ich zebrać tysiąc! O czym warto wiedzieć? – Najbardziej by nam zależało na zgłoszeniach: by ktoś te tysiąc prac jednak wykonał! Już 400 scen jest rozdanych, ale dalej szukamy ludzi, którzy mogliby włączyć się w akcję. W Ameryce Południowej już rysują, a dzisiaj wysyłałam e-maila np. do Ugandy.

Pani Iwona wyjaśnia, jak można włączyć się w projekt: – Trzeba wejść na naszą stronę: kilometrjp2.pl lub www.facebook.com/kilometrjp2, a następnie napisać maila na: kilometr@gpskalwaria.pl. Odpiszemy, przydzielając zadanie. Można pracować indywidualnie albo w grupie, np. w szkole, na oazie, w rodzinie, z przyjaciółmi. W mailu można zgłosić, że grupa wykona np. 5 lub 10 obrazków, wtedy my wyślemy odpowiednią ilość wydarzeń do narysowania.

Tysiąc scen z życia Jana Pawła II czeka na swój rysunek! A każdy będzie niepowtarzalny, bo wykonany ręką innego autora. Jest jednak wymóg, by była to forma komiksu: żeby był „dymek” z wypowiedzią postaci lub słowa narratora. Technika jest dowolna – kredka, farby, itp. Format A3 w orientacji poziomej – to są jedyne warunki.

Kreatywnie i z humorem

Dziewczyny z GPS Kalwaria przygotowały już swoją pracę. Na facebooku można oglądnąć, jak tworzyły scenę nr 928: – Bawimy się chyba lepiej niż Papież, który miał doskonałe poczucie humoru – śmieją się i tłumaczą, co narysowały: – Grupka dzieci w Ameryce Południowej sprzedaje figurki papieża i krzyczy „Papież tylko za 2 korony”. A święty odpowiada: „Myślę, że dobrze znać swoją cenę”. To jest jeden z przykładów jego dystansu do siebie. A my się spełniamy artystycznie! – zapewniają.

Organizatorzy informują, że premierowa wystawa, podczas której będzie udostępniony kilometrowy komiks, będzie miała miejsce 25 kwietnia w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po tym wydarzeniu ekspozycja zyska charakter mobilny. Będzie można ją zobaczyć w różnych miejscach Polski, Europy czy świata. – Staramy się, aby wystawa była pokazywana także podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – zapowiadają. Ponadto, na specjalnej stronie internetowej zostanie udostępniony komiks w wersji elektronicznej, by dzięki temu dotrzeć do jak największej liczby ludzi na całej kuli ziemskiej!

Tagi:
sztuka Jan Paweł II

To wyjątkowe wydarzenie

2019-07-24 11:32

Maria Fortuna-Sudor
Niedziela Ogólnopolska 30/2019, str. 19

Musica Divina na pewno różni się od tego, co oferuje krakowski rynek wydarzeń muzycznych – stwierdza dyrektor artystyczny tego festiwalu Łukasz Serwiński. I dodaje: – Formuła wydarzeń jest zbliżona do medytacji, skłania odbiorcę do głębokiego namysłu nad treściami prezentowanych arcydzieł muzyki sakralnej.

W ramach drugiej edycji Musica Divina, która odbędzie się w dniach 6-14 sierpnia br., zostało zaplanowanych sześć koncertów. Organizatorzy podkreślają, że prezentują one barwny obraz bogactwa sakralnego świata muzycznego. Spotkania z muzyką odbędą się w pięknych wnętrzach krakowskich kościołów (szczegóły na stronie: musicadivina.pl). Łukasz Serwiński uważa, że Musica Divina to wyjątkowe wydarzenie. Wyjaśnia: – Te koncerty stanowią koncepcyjną całość, dlatego na pewno warto tak zaplanować wakacje, aby w tym czasie być w Krakowie i usłyszeć muzykę wykonywaną przez zespoły, których nie można spotkać gdzie indziej w Polsce. Wśród gwiazd wymienia m.in. zespół Sirin z Rosji i zapewnia, że to niezwykła gratka dla fanów muzyki cerkiewnej czy staroruskiej.

Podczas festiwalu melomani będą mieli możliwość usłyszeć zespoły specjalizujące się również w muzyce baroku: Le Nuove Musiche ze Słowacji zaprezentuje repertuar Claudia Monteverdiego i twórców jemu współczesnych, natomiast Ensemble Barocum, z wybitną sopranistką Stefanie True w składzie, sięgnie po kantaty o tematyce starotestamentowej. Na wspomnianej stronie organizatorzy napisali: „Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu, przeplatającym się w repertuarze każdego koncertu, będzie Księga Psalmów. Artyści zaprezentują bogactwo modlitwy śpiewanej różnych epok i kultur – od średniowiecznej «Ave Generosa» Hildegardy z Bingen, poprzez klasyczne aranżacje Orlando di Lasso czy kompozytorów francuskiego baroku, aż po tradycję chrześcijańskiego wschodu”.

Festiwalowi towarzyszą warsztaty dla wokalistów prowadzone przez wybitnych artystów. Bilety na koncerty w ramach Musica Divina są darmowe. Szczegóły dotyczące ich pozyskania – na stronie festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kościół to nie firma, nie upadnie. Chrystus go nie opuści!

2019-09-20 08:22

www.vaticannews.va

„Wielu katolików jest zaniepokojonych, a nawet zrozpaczonych. Jako człowiek wierzący, chciałbym przypomnieć, że Kościół to nie firma, międzynarodowa korporacja czy państwo. A zatem nie może upaść” – powiedział Vittorio Messori. Czołowy katolicki apologeta, współtwórca książkowych wywiadów z kard. Ratzingerem, odniósł się do kryzysu we współczesnym Kościele.

aradaphotography/pl.fotolia.com

Przyznał on, że powodów do zmartwień nie brakuje. Niepokój budzą na przykład niejasności związane z Synodem Biskupów o Amazonii. Szerzy się zamęt, ludzie są zdezorientowani. Messori przypomina jednak, że Kościół należy do Chrystusa, który kieruje nim z mądrością. „Myślę, że na koniec Ojciec zainterweniuje. Bóg przekracza nasze ograniczone możliwości postrzegania” – dodał włoski pisarz w wywiadzie la portalu La Fede Quotidiana.

Niepokoi go natomiast narastający w Kościele konformizm. „Mówi się, że żyjemy w Kościele miłosierdzia, otwartego dialogu i szczerości, a zarazem wielu kardynałów i biskupów boi się podzielić swymi obawami”. Messori wspomina, że kiedy on sam postanowił się kiedyś podzielić swymi wątpliwościami na łamach dziennika Corriere della Sera, spotkały go za to obelgi i ostry atak ze strony niektórych katolickich mediów.

Powstał nawet komitet, który domagał się, aby ten mediolański dziennik zerwał z nim współpracę. „Jestem zatem zaniepokojony, ale nie zrozpaczony. Chrystus nie opuści swego Kościoła” – dodaje na zakończenie włoski pisarz i apologeta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny

2019-09-20 21:30

pb / Watykan (KAI)

Trzy wydarzenia zaplanowano w Rzymie z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, przypadającego w październiku. Ogłosił go papież Franciszek w 2017 r., aby „pobudzić gorliwość w działalności ewangelizacyjnej Kościoła ad gentes”, czyli skierowanej do ludzi nieznających jeszcze Chrystusa.

©Adam Jn/fotolia.com

Temat Miesiąca, który upamiętnia także setną rocznicę ogłoszenia misyjnego listu apostolskiego papieża Benedykta XV „Maximum illud” z 30 listopada 1919 r., brzmi: „Ochrzczeni i posłani: Kościół Chrystusa w misji w świecie”.

Pierwszym punktem rzymskiego programu obchodów będą 1 października o 18.00 w bazylice św. Piotra Nieszpory wspomnienia liturgicznego św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji wraz ze św. Franciszkiem Ksawerym. Przed liturgią o 17.15 odbędzie się czuwanie misyjne połączone z wysłuchaniem świadectw o pracy misjonarzy.

Z kolei 7 października o 15.00 w bazylice Matki Bożej Większej odbędzie się modlitwa różańcowa, którą poprowadzi kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Ta misyjna dykasteria Stolicy Apostolskiej wraz z Papieskimi Dziełami Misyjnymi poprosiły światową sieć Radia Maryja o organizację tego wydarzenia, które będzie miało charakter międzynarodowy za sprawą bezpośredniej transmisji (także w wersji wideo) za pośrednictwem niemal 80 stacji Radia Maryja na pięciu kontynentach.

Wreszcie w Światowy Dniu Misyjnym, przypadającym w tym roku w niedzielę 20 października, papież Franciszek odprawi o 10.30 Mszę św. na placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem