Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław niezłomny

Dziesiątki inicjatyw we Wrocławiu, setki na Dolnym Śląsku, tysiące w całym kraju – pamięć o Żołnierzach Niezłomnych przeradza się w prawdziwy, oddolny ruch, który przeniknął do zbiorowej pamięci Polaków. Dziś historie bohaterskich żołnierzy stają się fundamentem nowoczesnych, aktywnych postaw patriotycznych części młodego pokolenia. To cieszy. Aby jednak tak się stało, potrzebna była determinacja i walka. Bo historia Niezłomnych nie wszystkim była na rękę. Przełomową bitwą było z pewnością powstanie z inicjatywy ówczesnego prezydenta Warszawy śp. Lecha Kaczyńskiego Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejnym ważnym krokiem w przywracaniu pamięci stało się uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – 1 marca. Święto to również zasługa tego samego człowieka.

Reklama

Jak na tle Polski wygląda Wrocław? Całkiem nieźle. Koncerty, konferencje, wystawy, filmy, rekonstrukcje, wydawnictwa, patriotyczne maratony, gry miejskie, a przede wszystkim, codzienne zaangażowanie i troska wielu ludzi o żyjących jeszcze żołnierzy niepodległościowego podziemia – w kraju i za granicą – dobrze o nas świadczą. Wielu wrocławian doskonale pamięta, z jakim poświęceniem kilka lat temu grupa mieszkańców zorganizowana w akcji „Tak dla Pileckiego” domagała się godnego upamiętnienia w naszym mieście rotmistrza Pileckiego. Ich działania okazały się bardzo skuteczne. Dziś na tym polu prężnie działają takie organizacje jak Inicjatywa Historyczna, samorządowy Ośrodek Pamięć i Przyszłość czy Stowarzyszenie Odra-Niemen.

Tegoroczne, wrocławskie obchody rozpoczną się już 27 lutego otwarciem wystawy poświęconej żołnierzowi wyklętemu Czesławowi Czaplickiemu (siedziba wrocławskiej Solidarności), a zakończą 5 marca konferencją naukową w Wyższej Szkole Bankowej. Także i my zachęcamy Państwa zwłaszcza do udziału – 1 marca – w Mszy św. w bazylice św. Elżbiety o godz. 16.30 z udziałem orkiestry wojskowej, chóru, kombatantów i ich rodzin, a następnie do wzięcia udziału w niezwykłym Marszu Pamięci „De Profundis – Głos spod ziemi”, który przejdzie z Rynku do Ronda Żołnierzy Wyklętych. Gorąco polecamy także koncert „Panny Wyklęte”, który obędzie się 3 marca w Starym Klasztorze przy ul. Purkyniego 1. Więcej informacji można znaleźć na www.1marca.pl, a także na oficjalnej stronie oraz fejsbukowym profilu Odra Niemen.

2015-02-26 13:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: Żołnierze Wyklęci walczyli o niepodległą Polskę

[ TEMATY ]

pomnik

żołnierze wyklęci

Artur Stelmasiak

Dzięki bohaterstwu, sprytowi i umiejętnościom wojskowym Żołnierzy Niezłomnych tysiące Polaków zostało uratowanych – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości odsłonięcia na Grobie Nieznanego Żołnierza tablicy poświęconej pamięci walk stoczonych przez bohaterów podziemia antykomunistycznego.

Andrzej Duda przypomniał w przemówieniu zasługi byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego w ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. – Pierwszego marca tego roku, stojąc przy Grobie Nieznanego Żołnierza, powiedziałem, że brakuje tutaj tablic upamiętniających żołnierzy wyklętych przez komunistów – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję