Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Czas przy chorym – czasem świętym

Niedziela zamojsko-lubaczowska 10/2015, str. 4

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

Adam Łazar

Podopieczni DPS Lubaczów

Podopieczni DPS Lubaczów

Konkatedra lubaczowska wypełniła się 12 lutego nie tylko chorymi i ich opiekunami z parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika, ale i przedstawicielami Domów Pomocy Społecznej z Wielkich Oczu, Rudy Różanieckiej, Lubaczowa, Środowiskowych Domów Samopomocy w Horyńcu-Zdroju, Lipsku k. Narola, Cieszanowie, Zakładu Aktywności Zawodowej w Oleszycach, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Krowicy Lasowej. W tym spotkaniu uczestniczyli także goście z Rzeszowa: dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Dariusz Tracz i dyrektor Wojewódzkiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Maciej Szymański, starosta lubaczowski Józef Michalik i jego zastępca Wiesław Huk, radni powiatowi z przewodniczącą Jadwigą Pałczyńską, burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Hadel, dyrektorzy placówek z urzędu zajmujący się opieką nad chorymi i niepełnosprawnymi w powiecie lubaczowskim. Swoim śpiewem przed rozpoczęciem Mszy św. ubogacili zebranych w konkatedrze podopieczni DPS-u w Wielkich Oczach. Eucharystię w intencji chorych, ich wychowawców i opiekunów koncelebrował biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. dr hab. Mariusz Leszczyński.

Reklama

Słowa powitania skierował dziekan i proboszcz konkatedry ks. kan. Andrzej Stopyra: – 11 lutego nasi biskupi modlili się w Zamościu, odwiedzili chorych w szpitalach, a następnego dnia bp Mariusz Leszczyński przybył do Lubaczowa, by z nami się modlić. Dzisiaj w szczególny sposób patrzymy na figurę Matki Bożej przywiezioną z Lourdes. W roku ubiegłym, gdy byliśmy tam na pielgrzymce, ta figura została zakupiona z ofiar pątników i na zakończenie uroczystości będzie ustawiona w kapliczce przy Domu Dziennej Opieki, by Matka Boża czuwała nad chorymi naszego miasta.

Bp Leszczyński przypomniał w homilii, że „w 1992 r., w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, św. Jan Paweł II ustanowił 11 lutego dniem szczególnej modlitwy w intencji ludzi chorych, cierpiących i tych, którzy chorymi się opiekują. Przywołał też obrazy z rozmowy telefonicznej papieża Franciszka z chorym abp. Zygmuntem Zimowskim i papieża Jana Pawła II z Prymasem Tysiąclecia kard. Stefanem Wyszyńskim przed jego śmiercią w maju 1981 r., by uzmysłowić wszystkim, jak ważne jest spotkanie, pocieszenie i pomoc chorym. Ich modlitwa jest taką rozmową telefoniczną z Panem Jezusem. Hierarcha podzielił się refleksją nad mottem orędzia papieża Franciszka na tegoroczny XXIII Światowy Dzień Chorego: „Niewidomemu byłem oczami, chromemu służyłem za nogi”. Mocno zaakcentował myśl: – Czas spędzony obok chorego jest czasem świętym. To uwielbienie Boga, kształtującego nas na obraz swego Syna, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu” (zob. Mk 10, 35-45). Mądrością serca jest służba bliźniemu, a zwłaszcza choremu, który potrzebuje naszej pomocy w umyciu się, ubraniu czy spożywaniu posiłków i to nie przez kilka dni, ale przez kilka miesięcy czy nawet lat. Mądrość serca to trwanie przy bliźnim i wyjście poza siebie ku bliźniemu, solidarność z nim. Swoją homilię biskup zakończył modlitwą z papieskiego orędzia na Dzień Chorego: „O Maryjo, Stolico Mądrości, jako nasza Matka wstawiaj się za wszystkimi chorymi i za tymi, którzy się nimi opiekują. Spraw, abyśmy w służbie cierpiącemu człowiekowi i przez samo doświadczenie cierpienia, mogli przyjąć i rozwijać w sobie prawdziwą mądrość serca”. Pod koniec Eucharystii wierni przyjęli sakrament namaszczenia chorych.

W sali teatralnej w podziemiach konkatedry odbyła się dalsza część powiatowo-dekanalnej uroczystości Dnia Chorego. Po wystąpieniach starosty lubaczowskiego Józefa Michalika i dyrektora Dariusza Tracza rozpoczęły się występy artystyczne podopiecznych z Zespołu Placówek im. Jana Pawła II w Lubaczowie wraz z wolontariuszami, Środowiskowych Domów Samopomocy w Lipsku, Cieszanowie i Horyńcu-Zdroju oraz z Domów Pomocy Społecznej w Rudzie Różanieckiej i Lubaczowie. Była także możliwość zwiedzenia Muzeum Konkatedralnego. Na zakończenie figura Matki Bożej z Lourdes, którą poświęcił bp Mariusz Leszczyński, przeniesiona została z konkatedry do kapliczki usytuowanej obok Domu Dziennej Opieki, a zgromadzeni wierni pomodlili się do Pani Najświętszej, wypraszając potrzebne łaski.

2015-03-05 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Chorego w diecezji

Światowy Dzień Chorego przeżywany był w każdej parafii naszej diecezji oraz w szpitalach, zakładach opieki leczniczej, hospicjach, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, domach pomocy społecznej, warsztatach terapii zajęciowej i środowiskowych domach samopomocy. W niektórych uczestniczyli pasterze Kościoła rzeszowskiego

Obchody diecezja rzeszowska zainaugurowała 7 lutego Eucharystią sprawowaną pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję