Reklama

Wierność nauczaniu Jana Pawła II

2015-03-17 13:41

(Red./KAI)
Niedziela Ogólnopolska 12/2015, str. 10

Artur Stelmasiak

Nierozerwalność sakramentu małżeństwa i kwestia Komunii św. dla osób rozwiedzionych, prześladowania chrześcijan oraz pomoc Kościołowi na Ukrainie to zasadnicze tematy 368. Zebrania Plenarnego Episkopatu, które odbyło się w dniach 11-12 marca br. w Warszawie

Zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski wypadło w czasie bezpośrednio poprzedzającym drugą rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu papieża Franciszka. Była to więc okazja do podsumowań. Abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej scharakteryzował pontyfikat Franciszka.– To wyrazista osobowość, która pokazuje nowy styl duszpasterzowania i radykalizm ewangeliczny. Osobowość Papieża wyraźnie odstaje od poprzedników, od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni. To znak, że w Kościele jest miejsce na różnorodność – powiedział.

Biskupi wysłuchali kilku wystąpień dotyczących rodziny w ujęciu filozoficznym, teologicznym, prawnokanonicznym. Zostało w nich podkreślone to, co w nauczaniu Kościoła jest niezmienne – świętość, nierozerwalność, trwałość małżeństwa, które jest w Kościele katolickim sakramentem. – Był poruszany temat osób rozwiedzionych, będących w kolejnych, niesakramentalnych związkach. Temat mocno dyskutowany w mediach rozbudził nadzieję takich osób, ale Kościół szuka głosu objawionego, zapisanego na kartach Ewangelii – podkreślił bp Artur Miziński. – Jest to zatem odkrywanie małżeństwa w świetle Bożego objawienia, a nie słuchanie głosu świata, aby dopasowywać Ewangelię i nauczanie Kościoła do zmieniających się postaw kulturowych – wyjaśnił.

W związku z przyjęciem przez rząd RP projektu ustawy o leczeniu niepłodności, zmierzającego do finansowania in vitro również dla par niebędących małżeństwem, sekretarz generalny Episkopatu Polski zapewnił, że Kościół dostrzega trudną sytuację osób niemogących mieć dzieci i współcierpi z małżeństwami dotkniętymi tym problemem. Zaznaczył przy tym, że metoda in vitro nie jest elementem leczenia niepłodności, lecz zupełnie inną propozycją, która podlega osądowi moralnemu. A z punktu widzenia moralnego nauczania Kościoła zapłodnienie pozaustrojowe w przypadku człowieka jest niedopuszczalne. Kościół nigdy więc nie zgodzi się na kompromis moralny w tej sprawie. Bp Miziński zaznaczył, że zgodnie z nauczaniem św. Jana Pawła II, wyrażonym w encyklice „Evangelium vitae”, kiedy obrona zasad chrześcijańskich w ustawodawstwie w stu procentach nie jest możliwa, katolicy zobowiązani są do tego, aby dążyć do wypracowania takich ustaw, które będą jak najbliższe temuż nauczaniu.

Reklama

Dlatego, dostrzegając potrzebę regulacji w tej sferze, Kościół przypomina parlamentarzystom katolikom, uczestniczącym w procesie legislacyjnym, aby dążyli do wypracowania jak najlepszej ustawy, mającej chronić zarówno dobro dziecka poczętego, jak i stabilność rodziny, która z kolei winna być jedynym środowiskiem, w którym życie może się począć.

Sekretarz generalny KEP podkreślił, że Kościołowi chodzi o to, aby nie przeważyły motywy utylitarne czy inne kwestie, które zadecydują o tym, że ustawa proponowana przez rząd będzie skrajnie liberalna, nawet wobec ustawodawstwa obowiązującego w Europie. – Apelujemy, aby życie ludzkie było chronione od tego inicjującego momentu, jakim jest moment poczęcia, aby ustawa uwzględniała zarówno dobro rodziców, jak i dziecka – zaznaczył. Dodał, że warto pamiętać, iż istnieją też inne możliwości rozwiązania dramatu, którym jest bezpłodność – jednym z nich może być adopcja.

Bp Miziński, odnosząc się do głównego tematu zebrania biskupów, jakim była kwestia udzielania Komunii św. osobom rozwiedzionym, żyjącym w ponownych związkach, powiedział, że Kościół dostrzega trudną sytuację tych osób, ale jego stanowisko wyraża się w szukaniu głosu objawionego, który zapisany został na kartach Ewangelii.

Abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zapewnił, że odpowiedź Episkopatu w tej sprawie pozostanie wierna nauczaniu Jana Pawła II, sformułowanemu w adhortacji „Familiaris consortio”. Metropolita Łódzki odrzucił też sugestię, jakoby papież Franciszek chciał zliberalizować to nauczanie – raczej zachęca on do otwartej dyskusji ojców synodalnych, nie dąży jednak do zmian zasad doktrynalnych. Nie można zaś oddzielać duszpasterstwa od doktryny. – Ojciec Święty nie jest twórcą zasad, którymi Kościół się kieruje – przypomniał abp Jędraszewski. – Nie jest twórcą doktryny, a jej pierwszym strażnikiem w łączności z całym episkopatem.

Abp Jędraszewski poinformował o planowanej pielgrzymce polskich biskupów, kapłanów i świeckich do byłego obozu koncentracyjnego w Dachau. W tym roku 29 kwietnia przypada 70. rocznica wyzwolenia tego obozu.

Podczas zebrania plenarnego ustalono, że w listopadzie we wszystkich kościołach w Polsce zostanie odczytany list Episkopatu poświęcony prześladowaniom chrześcijan. Odbyła się także dyskusja nad tekstem, którego treść opracował zespół pod kierunkiem ks. prof. Waldemara Cisły, dyrektora polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Biskupi odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Zgodnie z tradycją, na wiosenne zebranie zostali zaproszeni przedstawiciele innych episkopatów. Przybyło 12 biskupów z: Kazachstanu, Ukrainy, Rosji, Chorwacji, Francji, Włoch, Hiszpanii, Węgier, Danii, Czech i Mołdawii.

Uczestnicy zebrania plenarnego uczcili drugą rocznicę pontyfikatu papieża Franciszka. Po zakończeniu obrad, w wigilię wyboru Jorge Mario Bergoglia na Stolicę Piotrową, odprawili uroczystą Mszę św. w stołecznej bazylice Świętego Krzyża, a później zostali przyjęci przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliorego.

Komunikat z 368. Zebrania Plenarnego KEP jest dostępny na www.niedziela.pl.

Reklama

Włoski stygmatyk Elia Cataldo odwiedzi Polskę

2019-05-23 07:45

Od 28 maja do 3 czerwca w kościołach w Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Mierzynie, Dębnie i Jedlni k. Radomia oraz w diecezji łódzkiej w Łagiewnikach k. Łodzi i Justynowie odbędą się spotkania modlitewne z włoskim stygmatykiem Elią Cataldo. Spotkania rozpoczną się Mszą św. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy chętni.


BR. ELIA CATALDO

Elia Cataldo jest konsekrowaną osobą świecką. Od 1990 roku nosi widoczne stygmaty, a co piątek na jego rękach, nogach i boku otwierają się rany. W Wielkim Tygodniu, przeżywa mękę Chrystusa. W tym roku po raz pierwszy przeżywał ten czas publicznie, co znaczy, że osoby spoza wspólnoty mogły być obecne w jego pokoju w tym czasie.

Urodził się 20 lutego 1962 roku we Francavilla Fontana (Brindisi, Włochy). W 1985 roku wstąpił do zgromadzenia ojców kapucynów, gdzie został do jesieni 1994 roku. Po latach rozeznawania w 2001 r. rozpoczął misję ewangelizacyjną. Trzy lata później przeniósł się do Calvi w Umbrii, gdzie w dawnym klasztorze franciszkańskim mieszka z współbraćmi od Apostołów Bożych. Pozostaje pod zwierzchnictwem biskupa diecezji Terni, na którego ręce złożył prywatne śluby oraz pod duchową opieką księdza Marco Belladelli wyznaczonego do tej posługi przez biskupa diecezji Terni, bp Giuseppe Piemontese i Kongregację Nauki i Wiary, który towarzyszy mu zawsze w jego zagranicznych podróżach.

Będzie to piąta wizyta włoskiego stygmatyka w Polsce.

Zgodę na spotkania z bratem Elią wyrazili biskupi miejsca metropolita warszawski Kazimierz kard. Nycz, metropolita szczeciński abp Andrzej Dzięga, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup włocławski Wiesław Mering, biskup radomski Henryk Tomasik.

Spotkania w Polsce odbędą się w następujących miejscach i terminach:

28 maja 2019 - DĘBNO
godz. 16.00
Parafia Matki Bożej Fatimskiej, ul. Pułaskiego 22, 74-400 Dębno

29 maja 2019 - GORZÓW WIELKOPOLSKI
godz. 10.00
Parafia św. Józefa, ul. Bracka 7, 66-400 Gorzów Wielkopolski

29 maja 2019 - MIERZYN
godz. 18.00
Parafia Matki Bożej Bolesnej, ul. Welecka 17, 72-006 Mierzyn

31 maja 2019 - ŁÓDŹ (Łagiewniki)
godz. 18.00
Parafia św. Antoniego Padewskiego, ul. Okólna 185, 91-520 Łagiewniki

01 czerwca 2019 - JUSTYNÓW
godz. 11.00
Parafia Miłosierdzia Bożego, ul. Łódzka 35, 95-200 Justynów

02 czerwca 2019 - WARSZAWA
godz. 15.00
Parafia Zesłania Ducha Świętego, ul. Broniewskiego 44, 01-770 Warszawa

03 czerwca 2019 JEDLNIA (Radom)
godz. 15.00
Parafia św. Mikołaja w Jedlni, Poświętne 21, 26-670 Pionki

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wrocław: kard. Henryk Gulbinowicz w szpitalu

2019-05-23 09:56

lk, xrk / Wrocław (KAI)

Emerytowany metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz trafił do szpitala. Jak poinformował KAI rzecznik archidiecezji wrocławskiej, doszło do nagłego pogorszenia zdrowia 96-letniego hierarchy. O hospitalizacji kardynała zadecydowali po serii badań lekarze.

Agnieszka Bugała

Kard. Gulbinowicz przedwczoraj poczuł się gorzej i został odwieziony do jednego z wrocławskich szpitali. Po wykonaniu serii badań lekarze zadecydowali o pozostawieniu księdza kardynała na obserwacji – powiedział KAI ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

"Jego stan jest dobry, nie zagraża życiu, choć w przypadku 96-letniego człowieka pogorszenie stanu zdrowia wymaga dokładnego zbadania. O tym, kiedy kardynał będzie mógł opuścić szpital, zdecydują lekarze" - dodał rzecznik.

Ks. Kowalski nie umiał odpowiedzieć na pytanie, czy na gorsze samopoczucie hierarchy mogły wpłynąć pojawiające się w przestrzeni medialnej zarzuty o molestowanie seksualne sprzed lat. Wytoczył jej poeta Karol Chum. - Trudno powiedzieć. Nikt z nas nie informował o tym księdza kardynała ze względu na stan jego zdrowia - powiedział rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. w podwileńskich Szukiszkach, w archidiecezji wileńskiej. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Wilnie.

W roku 1944 rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym – w roku 1945 – do Białegostoku, gdzie 18 czerwca 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W roku 1959 podjął wykłady z teologii moralnej i etyki w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie oraz pełnił szereg funkcji wychowawczych: prefekta studiów, wicerektora, wreszcie rektora (1968-1970). Równocześnie angażował się dynamicznie w pracę duszpasterską wśród miejscowej młodzieży akademickiej i pracowników nauki.

W 1970 r. został mianowany administratorem apostolskim w Białymstoku, konsekrowany został 8 lutego 1970 roku.

W 1975 r. został mianowany metropolitą wrocławskim, dziesięć lat później został kardynałem. Funkcję metropolity wrocławskiego kard. Gulbinowicz pełnił do 2004 r., kiedy to osiągnął wiek emerytalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem