Reklama

Malują dla niepełnosprawnych

2015-03-19 11:26

Anna Cichobłazińska
Edycja łódzka 12/2015, str. 4


Archiwum Stowarzyszenia Niepełnosprawnych AŁ

Z ks. Piotrem Kosmalą, duszpasterzem osób niepełnosprawnych archidiecezji łódzkiej i proboszczem parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Łodzi, rozmawia Anna Cichobłazińska

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA: – Kto w tym roku namaluje strusie pisanki dla akcji „Malowane nadzieją”?

KS. PIOTR KOSMALA: – Na aukcję przygotowanych jest 55 pisanek na strusich wydmuszkach, jedna piłka oraz 14 obrazów. Spośród znanych artystów wymienić należy Andrzeja Mleczkę, który niemal od początku bierze udział w tej charytatywnej imprezie. Jana Kantego Pawluśkiewicza też nikomu nie trzeba przedstawiać. On tym razem przekazał obraz, choć zdarzało mu się malować też pisanki. A co w tym gronie robi piłka? To dar od polskiej kadry siatkarzy, którzy złożyli na niej swoje autografy – pełen skład Mistrzów Świata z 2014 r.! Pozostali wykonawcy to absolwenci ASP lub amatorzy, którzy chcą się sprawdzić z najlepszymi i jednocześnie pomóc dzieciom. Efekty ich zmagań można podziwiać na wystawie w Manufakturze w dn. 20-30 marca lub na www.pisanki.art.pl.

– Łatwo pozyskać tak znamienitych artystów?

– Zadanie mam ułatwione dzięki pomocy m.in. Piotra Uznańskiego czy Jerzego Jachimka, którzy świetnie znają łódzki rynek sztuki i artystów, bo zajmują się tym zawodowo. To dzięki nim udało się namówić znanych i cenionych twórców.

– Ile osób niepełnosprawnych udało się wysłać na turnusy wypoczynkowo-rehabilitacyjne przez te lata trwania akcji „Malowane nadzieją”?

– To już 14. edycja aukcji „Malowane nadzieją” i jest niezwykle trudno ocenić, ile osób wyjechało na wakacje dzięki tej akcji. Tym trudniej, że kilkakrotnie wspieraliśmy konkretne osoby znajdujące się w niezwykle trudnej sytuacji, jak np. rodzinę Piotra Sroczyńskiego, który uległ rozległym poparzeniom dochodzącym do 80 proc. powierzchni ciała. Było to w 2006 r. Dziś Piotr jest wysokim, wysportowanym gimnazjalistą i prowadzi aktywne życie, jak jego rówieśnicy. To jest najlepsza motywacja zarówno dla organizatorów, jak i artystów czy sponsorów. Gdy chodzi o ostatnie wakacje, to na turnusach w Sulejowie i Koronowie wypoczywało blisko 200 osób. Oprócz akcji wakacyjnej organizujemy w ciągu roku jeszcze inne wyjazdy: pielgrzymkowe, rekolekcyjne, turystyczne itd.

– Zorganizowanie akcji prowadzonej z takim rozmachem nie jest łatwe. Kto pomaga Księdzu w tym dziele?

– Prowadzimy ją jako Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej i osoby, które aktywnie w nim działają, zajmują się również organizacją całej imprezy, a są to przede wszystkim Ewa Sieńko – prezes, Grażyna Kuźma – skarbnik i kilkanaście innych osób, których nie jestem w stanie wszystkich wymienić, ale bardzo gorąco im z tego miejsca dziękuję. Bardzo życzliwie jesteśmy podejmowani przez Centrum Handlowe Manufaktura i Andel’s Hotel Łódź, gdzie cała impreza się odbywa.

– W ubiegłym roku został Ksiądz proboszczem łódzkiej parafii św. Urszuli Ledóchowskiej. Czy łatwo jest przy obowiązkach proboszcza prowadzić duszpasterską opiekę nad osobami niepełnosprawnymi z całej archidiecezji i organizować akcję, której celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych?

– Nie jest łatwo, ale dajemy radę.

– W parafii św. Urszuli Ledóchowskiej ofiarnie pracują siostry urszulanki Serca Jezusa Konającego, prowadząc wiele dzieł na rzecz dzieci i rodzin. Jak układa się współpraca z siostrami?

– Siostry od lat prowadzą aktywną działalność na rzecz dzieci i młodzieży, bo taki jest charyzmat zgromadzenia. Obecnie prowadzą przedszkole dla 125 dzieci, świetlicę środowiskową, organizują spotkania formacyjne, udostępniają swoje pomieszczenia na działalność Skautom Europy. Dużym zainteresowaniem łodzian cieszy się Grota Solna. Współpraca układa się oczywiście bardzo dobrze, nie może być zresztą inaczej, bo przed nami stoją poważne wyzwania, takie jak Rok Świętej Urszuli z okazji 150-lecia urodzin czy zbliżające się wielkimi krokami Światowe Dni Młodzieży. Na tych płaszczyznach wspólnymi siłami parafian, sióstr urszulanek i duszpasterstwa osób niepełnosprawnych można zrobić wiele dobrego.

* * *

Terminy spotkań duszpasterstwa: 2. niedziela miesiąca o godz. 15 w kościele Opatrzności Bożej w Łodzi, przy ul. Inflanckiej.

Więcej o duszpasterstwie osób niepełnosprawnych archidiecezji łódzkiej: www.niesprawni.pl i parafii: www.parafia-urszula.pl.

Tagi:
wywiad

Reklama

W Futomie zapachniało pielgrzymką!

2019-05-15 09:02

Ks. Zbigniew Suchy
Edycja przemyska 20/2019, str. 6

Jest już tradycją, że w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy odbywają się spotkania świąteczne pielgrzymów z poszczególnych grup Pieszej Przemyskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. 3 maja takie spotkanie przeżywała grupa św. Wojciecha w Futomie. Za rok będą obchodzić jako grupa srebrny jubileusz pielgrzymowania. Skorzystałem z tej okazji, by zamienić parę słów o pielgrzymowaniu ze Stanisławem Kruczkiem, marszałkiem województwa podkarpackiego

Archiwum rodzinne
Stanisław Kruczek, marszałek województwa podkarpackiego

KS. ZBIGNIEW SUCHY: – Panie Marszałku! Nie jest codziennością pielgrzymkową spotkać na szlaku wysoko postawionych notabli. Pan poświęca całe dwa tygodnie, by dzielić z pielgrzymami trudy wędrowania. Dlaczego?

STANISŁAW KRUCZEK: – Pewnie nie byłoby marszałka, gdyby nie pielgrzymka. Doskonale pamiętam pierwszą, na którą wybrałem się z całą moją rodziną, żoną Wiolą i dziećmi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Libera spędzi pół roku u kamedułów

2019-05-18 13:56

lk / Płock (KAI)

Biskup płocki Piotr Libera od 1 lipca spędzi pół roku na modlitwie w klasztorze kamedulskim - poinformował na Twitterze biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski. Informując o swojej decyzji, ordynariusz płocki zasugerował, że traktuje ją w kontekście pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele w Polsce.

Maciek 86/wikipedia.pl
Bp Piotr Libera

"Mój biskup Piotr Libera idzie na pół roku, od 1 VII, do kamedułów. Spełnia się jego wielkie życiowe pragnienie" - napisał bp Milewski.

Zacytował też słowa samego bp. Libery, w których wyjaśnia on swoją decyzję: „Czynię to w pełnej wolności. Będę modlił się za Kościół w Polsce, za moją diecezję. W kontekście tego, co się dzieje, siłą rzeczy, mój pobyt nabiera wymiaru pokutnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jarmark św. Dominika po raz dwudziesty!

2019-05-21 10:59

Największe wydarzenie na Służewie już w niedzielę, 26 maja

OJCOWIE I BRACIA DOMINIKANIE ZAPRASZAJĄ!

W niedzielę, 26 maja, przy klasztorze oo. Dominikanów na Służewie, odbędzie się dwudziesty Jarmark Dominikański – wydarzenie kulturalno-familijne, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez w Warszawie. W tym roku nie zabraknie nawiązań do macierzyństwa i rodziny - 26 maja świętujemy przecież Dzień Matki. Ojcowie i bracia dominikanie mają nadzieję gościć dziesiątki tysięcy sympatyków z całej Warszawy. Na uczestników, jak co roku, czeka bogaty program rozrywkowy, przygotowany z myślą o dzieciach i dorosłych. Koncert zagra dla nas zespół LemON, zaś wieczorem wspólnie zatańczymy przy utworach Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Wielkie Otwarcie już o 10:45, kiedy wszyscy ruszą równym krokiem by zatańczyć poloneza, a chwilę później na scenę wkroczą bracia nowicjusze, których występ to tradycyjny już, wyczekiwany przez wszystkich, element każdego Jarmarku św. Dominika. W południe gościć będziemy zespoły „Hand to Hand”, a następnie „Armię Józefa”. O godz. 12:15 w ogrodzie rozpocznie się Gra Rodzinna, zaś o 13:00 scenę przejmie Służewski Dom Kultury.

Wszystkie Mamy zapraszamy do specjalnie przygotowanej dla nich strefy z mnóstwem atrakcji. O godzinie 16:00 wystąpi pierwsza gwiazda Jarmarku, czyli zespół LemON. Po koncercie i ponownym występie braci nowicjuszy zapraszamy na losowanie nagród głównych fanterii, czyli loterii, w której każdy los zwycięża, a na wyjątkowych szczęśliwców czeka m.in. wycieczka zagraniczna. Na zakończenie, o godzinie 20:15 koncert finałowy! Przedwojennymi hitami do tańca porwie nas Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Tradycją Jarmarku św. Dominika są również nietuzinkowi wystawcy, którzy także w tym roku na ponad 100 stoiskach oferować będą różnorodne towary - od biżuterii, przez ceramikę, po artykuły spożywcze.

Dla najmłodszych przygotowano morze atrakcji w strefie dziecka, m.in.: dmuchańce, eurobungee, trampoliny, warsztaty z robotyki, sensoplastyki i wiele innych. Oprócz tego na gości Jarmarku czekać będą: strefa relaksu z leżakami, kawiarenki z domowymi wypiekami, antykwariat dla moli książkowych i nie tylko, wenta i wiele innych atrakcji.

Jarmark odbędzie się na placu przy klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Dominikańskiej 2 w Warszawie.

Więcej informacji na stronie: www.jarmark.sluzew.dominikanie.pl

Zapraszamy!

Patroni medialni: Tygodnik Katolicki "Niedziela", Aleteia.pl, Boże Krówki, DEON.pl, godly.com, Gość Niedzielny, info.dominikanie.pl, Radio Warszawa, waw4free

Więcej informacji:

Aleksandra Banaszkiewicz

Tel.: 796 162 850

E-mail: ola.banaszkiewicz@gmail.com

Agnieszka Nowak

Tel.: 690 977 730

E-mail: agnieszkanowak.sc@gmail.com

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem