Reklama

Nowe impulsy do nawrócenia

2015-03-19 11:26

Agnieszka Raczyńska-Lorek
Edycja sosnowiecka 12/2015, str. 4

Bożena Sztajner/Niedziela

Rekolekcje można przeżyć w różny sposób, nieraz siedząc w ostatniej ławce zatłoczonego kościoła możemy nawet nie słyszeć słów rekolekcjonisty. Ale można rekolekcyjne dni wykorzystać i przeżyć inaczej niż tradycyjnie, zyskując nowe impulsy do nawrócenia, np. poznawać relikwię Całunu Turyńskiego, uczestniczyć w konferencjach z bardzo znanym rekolekcjonistą, czy też przeżyć wyjątkowe rekolekcje w kinie. Takie niecodzienne formy rekolekcji obecne były i są w Wielkim Poście na terenie naszej diecezji

W pierwszych dniach marca ks. Zbigniew Dudek ze Zgromadzenia Paulistów gościł w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Sosnowcu, gdzie podczas kilkudniowych rekolekcji na zaproszenie Proboszcza parafii głosił kazania i prelekcje, a towarzyszyła mu naturalnej wielkości wierna kopia Całunu Turyńskiego. Bo chociaż Całun Turyński jest niemym świadkiem, to jego przesłanie jest krzykiem, który budzi nawet najbardziej zatwardziałe serca i dociera do wszystkich: dorosłych, młodzieży i dzieci.

Rekolekcje z Całunem Turyńskim

Kopia Całunu Turyńskiego została wykonana we Włoszech przez Aldo Guaresci i sprowadzona do Polski jesienią 1999 r. przez ówczesnego prowincjała gaulistów, ks. Tomasza Lubasia. Jak podkreśla ks. Zbigniew Dudek, Całun Turyński to największa relikwia chrześcijańska. Jest też słynnym obiektem naukowym, bardzo chętnie badanym przez naukowców. W bibliotece Całunu w Turynie znajduje się ponad 85 tys. naukowych prac, które udowadniają, że odbicie na Całunie, to odbicie ciała Jezusa Chrystusa. Powstała nawet odrębna dziedzina nauki zajmującej się badaniem Całunu Turyńskiego – syndonologia.

Spotkanie z kopią Całunu Turyńskiego podczas rekolekcji wielkopostnych głoszonych przez ks. Zbigniewa Dudka zaczyna się zwykle od wyjaśnienia tego, co oglądający sam zauważa stojąc przed płótnem. Blisko dwa tysiące lat zostawiły na nim liczne ślady – są to załamania, nadpalenia i zacieki. Płótno było pierwotnie białe, dziś jest koloru kości słoniowej. To wszystko może utrudnić zobaczenie na Całunie odbicia ciała Jezusa Chrystusa. Chcąc „odczytać” Całun Turyński, należy posiadać pewną wiedzę. – Zdarzało się, że ludzie, patrząc na płótno dziwili się, że Pan Jezus miał tak duże kości, biorąc za ich odbicie ślady nadpaleń i zagięcia. Dlatego wszystko to staram się wiernym wyjaśnić – opowiada ks. Zbigniew Dudek.

Reklama

Kopia Całunu Turyńskiego wystawiana jest w kościołach na oświetlonym stelażu. Rozwieszone płótno, pomimo że jest to tylko kopia, robi na oglądających, uczestnikach rekolekcji wielkopostnych, wielkie wrażenie. Ludzie w naturalnym odruchu przyklękają, a nawet całują płótno. Rekolekcjonista nie obawia się, że pokazywanie repliki Całunu Turyńskiego może przesłonić prawdziwe orędzie Ewangelii. – Ojciec Święty Jan Paweł II nazwał Całun Turyński piątą Ewangelią. Opowiadając zatem historię Całunu, opowiadam Ewangelię – zaznacza ks. Zbigniew Dudek. Rekolekcje z Całunem Turyńskim w Wielkim Poście są niezwykłym przeżyciem. Człowiek musi uklęknąć i podziękować Panu Bogu za tę niezwykłą ofiarę krzyżową.

Najbardziej znany benedyktyn w kraju

Z kolei Sosnowiecka Rada Rycerzy Kolumba na wielkopostne warsztaty, które prowadzili muzycy z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego oraz Paweł Bębenek, zaprosili schole, chóry, organistów oraz wszystkich zainteresowanych muzyką liturgiczną. Gościem specjalnym, który głosił konferencje, był o. Leon Knabit OSB.

Warsztaty odbyły się w dn. 13-15 marca w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu. O. Leon Knabit OSB to jeden z najbardziej znanych benedyktynów w Polsce. Od 1958 r. mieszka w Opactwie w Tyńcu. Wcześniej był księdzem diecezjalnym diecezji siedleckiej. To człowiek wielkiego formatu, obdarowany niegasnącym uśmiechem i ciepłem, którym dzieli się z każdą napotkaną osobą. Jest asystentem kościelnym Stowarzyszenia Ruch Kultury Chrześcijańskiej Odrodzenie. Od 1993 r. występuje w programach telewizyjnych i radiowych. Napisał ok. 35 książek i wiele artykułów. Prowadzi liczne rekolekcje, także dla Polaków za granicą.

„Bóg nie umarł” i nie tylko

Na uwagę zasługuje też projekt: „Rekolekcje w kinie”, skierowany do księży, katechetów, młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który ma na celu poszerzyć możliwość organizacji dodatkowych zajęć w ramach organizacji wielkopostnych rekolekcji szkolnych.

W ramach programu, w dniach: 23 marca (poniedziałek) i 30 marca (poniedziałek) 2015 r. o godz. 10 będą wyświetlane filmy: „Bogowie” w reżyserii Ł. Palkowskiego, „Carte Blanche” w reżyserii J. Lusińskiego oraz „Bóg nie umarł” w reżyserii H. Cronks’a. Obrazy filmowe zaprezentowane w ramach projektu mają uwrażliwić odbiorcę na wartości ludzkie i religijne, a także skłonić do refleksji o tym, co w życiu jest najważniejsze.

Zapisy do udziału w projekcie „Rekolekcje w kinie” należy kierować telefonicznie, pod numer: 512-804-485, w dniach – poniedziałek w godz. od 14 do 15; wtorek w godz. od 14 do 15 oraz czwartek w godz. od 13 do 15. Przy zgłoszeniu należy podać datę, tytuł filmu na który grupa się wybiera, liczbę osób, opiekunów, nazwę szkoły oraz numer telefonu kontaktowego. Cena biletu to tylko 8 zł, z czego część środków finansowych przeznaczona jest na wsparcie projektu „Bilet dla brata”. Kupując bilet na film pomagamy młodzieży z terenów wschodniej Europy przybyć do Polski w 2016 r. na Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Gimnazjalista Paweł Sołtysik, który był już w kinie na jednym z wyżej wymienionych filmów, jest przekonany, że jest to dobra forma spotkań rekolekcyjnych, a raczej ich uzupełnienie. – W ten sposób dotykamy kultury, na którą wielu z nas nie ma czasu. Można powiedzieć, że kino rozwija człowieka, a film, który obejrzałem – „Bóg nie umarł”, zmusił wielu do refleksji i myślenia – opowiada gimnazjalista.

Tagi:
rekolekcje

Łagoszów Wielki: Rekolekcje Maryjne

2019-05-14 23:04

Radosław Grzesiński

W wigilię dnia objawień Maryi Fatimskim pastuszkom, w parafii Św. Michała Archanioła w Łagoszowie Wielkim rozpoczęły się rekolekcje Maryjne pod hasłem "Ja i moja rodzina z Maryją idziemy do Jezusa".

Radosław Grzesiński
Po wieczornej mszy świętej sprawowanej w Radwanicach odbyła się procesja z figurą Matki Bożej do kościoła parafialnego w Łagoszowie Wielkim

Nauki rekolekcyjne prowadzi ks. Andrzej Dębski ze Zgromadzenia Księży Palotynów. Po wieczornej mszy świętej sprawowanej w Radwanicach odbyła się procesja z figurą Matki Bożej do kościoła parafialnego w Łagoszowie Wielkim. Procesji towarzyszył śpiew litanii loretańskiej oraz pieśni maryjnych. Feretron Maryjny nieśli na swoich ramionach strażacy, górnicy oraz ojcowie rodzin. W kościele parafialnym uroczyście poświęciliśmy wszystkie rodziny naszej parafii Niepokalanemu Sercu Maryi. Podczas mszy w Radwanicach ksiądz proboszcz Jan Szulim odczytał list ks. abp. Mieczysława Mokrzyckiego metropolity Lwowskiego obrządku łacińskiego z błogosławieństwem na czas rekolekcji parafialnych wraz z zaproszeniem do Lwowa. Uwieńczeniem rekolekcji będzie parafialna pielgrzymka na Kresy z nawiedzeniem katedry Lwowskiej i modlitwa przy łaskami słynącym obrazie Matki Bożej Łaskawej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Łomża: tragiczna śmierć alumna pierwszego roku

2019-05-20 08:07

mp / Łomża (KAI)

W nocy z 18 na 19 maja zginął w tragiczny sposób alumn pierwszego roku łomżyńskiego seminarium. Podajemy przesłany KAI komunikat rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

©MaverickRose – stock.adobe.com

KOMUNIKAT

Z bólem zawiadamiamy, iż dzisiejszej nocy w tragiczny sposób odszedł alumn pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

Bardzo prosimy o modlitwę w intencji naszego zmarłego współbrata, jego rodziny oraz wspólnoty seminaryjnej.

Wszyscy trwamy w żałobie, dlatego prosimy o uszanowanie pamięci zmarłego oraz głębokiego smutku najbliższej rodziny, wspólnoty łomżyńskiego seminarium i osób związanych ze zmarłym. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

ks. dr Jarosław Kotowski

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży

CZYTAJ DALEJ

Reklama

PIELGRZYMKA ROZPOCZNIE SIĘ W TYM ROKU MSZĄ ŚWIĘTĄ

2019-05-20 23:23

Agata Pieszko

W tym roku Piesza Pielgrzymka Wrocławska rozpocznie się Mszą Świętą w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 6:00.

Piesza Pielgrzymka Wrocławska

Rok temu pielgrzymi zgromadzili się we wrocławskiej katedrze o godz. 6:00 na uroczystym rozesłaniu przed wyruszeniem na szlak, natomiast w tym roku o tej godzinie rekolekcje w drodze rozpocznie uroczysta Eucharystia! Trudno wyobrazić sobie lepszy początek 39. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę!

Dzięki tej zmianie we Mszy Świętej będą modli uczestniczyć nie tylko pielgrzymi, ale wszyscy, którzy w sposób duchowy wspierają dzieło PPW. Organizatorzy już dziś proszą o przybycie do katedry kilka minut wcześniej, aby nie zakłócać modlitewnego skupienia i celebracji Eucharystii.

Pierwszego dnia zeszłorocznej pielgrzymki temperatura sięgała 34 °C, pielgrzymi pokonali 28 km., a Ewangelia mówiła o rozradowaniu się Jezusa w Duchu Świętym. Miejmy nadzieję, że i w tym roku OŻYWICIEL , który patronuje tegorocznej wędrówce na Jasną Górę użyczy nam swojej radości i tchnie w nasze serca nowe życie! Oto módlmy się już dziś.

Przypominamy także, kto w tym roku poprowadzi poszczególne grupy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę

gr. I - POKUTNA - ks. Włodzimierz Wołyniec

gr. II - PAULIŃSKA - o. Maksymilian Stępień

gr. III - AKADEMICKA - BIBLIJNA - Ks. Bartek Kot

gr. IV - ZIEMIA OŁAWSKA - Ks. Mateusz Wojciechowski, ks. Adam Skalniak

gr. V - ZIEMIA OLEŚNICKA - Ks. Teodor Sawielewicz

gr. VI - BRZEG, WOŁÓW, BRZEG DOLNY - Ks. Daniel Solarz

gr. VII - STRZELIN, NOWY DWÓR, KĄTY WROCŁAWSKIE - ks. Paweł Jędrzejski

gr. VIII - SALWATORIAŃSKA - ks. Marek Sawicki

gr. IX - SALEZJAŃSKA - ks. Grzegorz Dłużniak

gr. XI - ZIEMIA NAMYSŁOWSKA - ks. Krzysztof Wojtaś

gr. XII - AKADEMICKA - o. Wojciech Kobyliński

gr. XIII - FRANCISZKAŃSKA - o. Marian Michasiów

gr. XIV - MILICZ, GÓRA ŚLĄSKA - ks. Łukasz Romańczuk oraz Ks. Zbyszek Topolnicki

gr. XV - FRANCISZKAŃSKA - o.Oskar Maciaczyk

gr. XVI - DUCHOWI UCZESTNICY - ks. Aleksander Radecki

gr. XVIII - KARMELITAŃSKA - o. Krzysztof Piskorz

gr. XX - RODZINNO- MŁODZIEŻOWA - Ks. Jakub Deperas

gr. XXI - MŁODZIEŻOWA (Wrocław - Katedra) - ks. Marek Leśniak

gr. XXII - LECTIO DIVINA - s. Samuela

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem