Reklama

Drogi krzyżowe ulicami Warszawy

2015-03-19 11:26

(oprac. at)
Edycja warszawska 12/2015, str. 5

Artur Stelmasiak

Diecezjalne i parafialne. Ekumeniczna i z żołnierzami. A w Wielki Piątek – tradycyjnie ogólnowarszawska

Droga Krzyżowa ulicami Żoliborza. Tegoroczne nabożeństwo odbędzie się po raz XV. – Hasło przewodnie naszej Drogi Krzyżowej to „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, a modlić będziemy się w intencji przemiany ludzkich serc – mówi „Niedzieli” ks. Marcin Brzeziński, proboszcz żoliborskiej parafii. Zanim 27 marca wierni wyruszą spod grobu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, to wcześniej wezmą udział w Mszy św., która rozpocznie się w kościele św. Stanisława Kostki o godz. 17.00. Kolejne stacje będą na ulicach: Felińskiego, al. Wojska Polskiego i Kozietulskiego. W żoliborskim nabożeństwie tradycyjnie wezmą udział przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

Droga Krzyżowa na Służewcu

Ona także odbędzie się 27 marca. Nabożeństwo poprzedzi Msza św. o godz.19.30. Krzyż będą niosły grupy i wspólnoty działające przy klasztorze Ojców Dominikanów. – W tym roku będziemy się modlić w intencji pokoju na świecie – mówi „Niedzieli” proboszcz o. Witold Słabig OP. – Wierni przejdą m.in. ulicami: Dominikańską, Nosowskiego, Bacha a zakończenie służewieckiej Drogi Krzyżowej odbędzie się w amfiteatrze.

Ekumeniczna Droga Krzyżowa

Na nabożeństwo 27 marca zaprasza Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania „Effatha” oraz Ojcowie Orioniści. Modlitwa, w której wspólnie wezmą udział przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, zacznie się o godz. 17.00 w kościele św. Orione, ul. Lindley’a 12. Następne stacje będą na terenie Szpitala Dzieciątka Jezus.

Reklama

Droga Krzyżowa ulicami Boernerowa

Wyruszy 27 marca spod kościoła Matki Bożej Ostrobramskiej i przejdzie ulicami: Kutrzeby, Natalii, Grotowska, Westerplatte, Akantu i powrócił do kościoła ul. Gen. Sylwestra Kaliskiego. Krzyż będą niosły poszczególne grupy parafialne oraz jednostki i instytucje wojskowe: podchorążowie i oficerowie Wojskowej Akademii Technicznej, żołnierze Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń, żołnierze Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych i młodzież Duszpasterstwa WAT oraz grupy parafialne działające przy wojskowo-cywilnej parafii. A także także nauczyciele Zespołu Szkół nr. 46, rodzice dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii św., młodzież przygotowująca się do sakramentu bierzmowania oraz Liturgiczna Służba Ołtarza. – Rozważać będziemy słowa z ostatniej Drogi Krzyżowej św. Jana Pawła II w Koloseum z 2005 r. A modlić się będziemy o pokój na świecie przez orędownictwo Papieża Polaka w 10. rocznicę jego odejścia do Domu Ojca. – Tegorocznym hasłem będą słowa: Św. Jan Paweł II – Papież Pokoju – mówi ks. płk Ireneusz Biruś. – Na zakończenie nabożeństwa uczestnicy będą mogli zabrać do swoich domów poświęcone krzyże.

Droga Krzyżowa ulicami Pragi. Odbędzie się 27 marca. Rozpocznie się o godz. 19.00 w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika inscenizacją pt. „Proces obywatela J.” – Tegoroczne nabożeństwo będzie początkiem obchodów XXX ŚDM w diecezji – mówi ks. Emil Parafiniuk, koordynator przygotowań do ŚDM w diecezji. Praska DK rozpocznie się z katedry, a następnie przejdzie ulicami: Sierakowskiego, Kłopotowskiego i Floriańską. Jej hasło przewodnie to: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Nabożeństwu przewodniczyć będzie abp Henryk Hoser SAC.

Centralna Droga Krzyżowa

Przejdzie ulicami stolicy w Wielki Piątek 3 kwietnia. Jej uczestnicy wyruszą o godz. 20.00 sprzed kościoła akademickiego św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu 68. Wierni przejdą ulicami: Miodową, Senatorską, przez plac Teatralny, Wierzbową, Tokarzewskiego-Karaszewicza przy kurii polowej WP, aby na koniec powrócić na Krakowskie Przedmieście. Tradycyjnie drewniany krzyż ważący ponad 100 kg pomiędzy kolejnymi stacjami będą nieść m.in.: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz wraz z kapłanami archidiecezji warszawskiej, siostry zakonne, studenci, Straż Miejska, prawnicy i pracownicy służby zdrowia oraz przedstawiciele stołecznych ruchów i wspólnot. Przed kościołem św. Anny kard. Kazimierz Nycz wygłosi słowo pasterskie.

Tagi:
Droga Krzyżowa

III Dekanalna Droga Krzyżowa na Chełmiec

2019-04-24 09:01

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 17/2019, str. 1-2

Parafianie z wałbrzyskich parafii, członkowie wspólnot modlitewnych działających przy nich, a wśród nich członkowie Domowego Kościoła – to uczestnicy III Dekanalnej Drogi Krzyżowej na Górę Chełmiec zorganizowanej przez parafię pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu

Ryszard Wyszyński
Wspólna fotografi a uczestników Drogi Krzyżowej

Wyjście na Drogę Krzyżową nastąpiło spod pięknego zabytkowego kościoła pw. Trójcy Świętej w Boguszowie-Gorcach w sobotę 13 kwietnia. Uczestników w imieniu organizatorów przywitał w świątyni ks. dziekan Wiesław Rusin, który wyraził radość z licznego udziału wiernych, a w imieniu proboszcza parafii ks. Andrzeja Bajaka oraz własnym wikariusz ks. Rafał Chudy, który na tę stanowiącą szczególne wyzwanie dla uczestników górską Drogę Krzyżową organizuje ze swoimi parafianami w każdy piątek Wielkiego Postu. Warto podkreślić, że w historii dekanatu Wałbrzych-Południe biorący w niej udział pątnicy już po raz trzeci modlili się, idąc szlakiem Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego, gdzie przy rozważaniach Męki Pańskiej wspominani są polscy górnicy, którzy stracili życie – na przestrzeni minionego stulecia – w kopalniach węgla i innych miejscach wydobycia surowców mineralnych rozsianych na całym świecie od Belgii po daleką Syberię. Przy stacjach tej Drogi wspominani są też górnicy, którzy zginęli w wypadkach w Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym po II wojnie światowej, a tych ofiar było ponad 1600. W modlitwie Drogi Krzyżowej na Chełmiec uczestniczyła liczna grupa pątników, a szczególnie wielu było w niej mężczyzn. Były to osoby w różnym wieku – od sześcioletnich dzieci z rodzicami, po seniorów. Rozważania pierwszej stacji Drogi Krzyżowej rozpoczął ks. dziekan Wiesław Rusin. Przy kolejnych stacjach rozważania odczytywali wierni z parafii biorących udział w dekanalnej Drodze Krzyżowej. Także i oni, rozważając w kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej cierpienie zadawane Jezusowi, przywoływali nasze codzienne występki, wzywali do rachunku sumienia i poprawy.

Modlitwa na pątniczym szlaku na górę Chełmiec z przystankami na rozważania zajęła uczestnikom około dwóch godzin. Na zakończenie przy Milenijnym Krzyżu bardzo serdecznie jeszcze raz podziękował im za udział i wytrwałość na szlaku ks. dziekan Wiesław Rusin.

Szczególnie wyrazy podziękowania skierował do tych, którzy zadbali o przygotowanie wspólnego wyjścia na Chełmiec – łagodny szczyt górujący nad trzema miastami: Boguszowem-Gorcami, Wałbrzychem i Szczawnem-Zdrojem. Byli to Stanisław Rondzisty – nadzwyczajny szafarz Komunii św. z parafii kolegiackiej, radny miasta Wałbrzycha Piotr Kwiatkowski, Krzysztof Teper, a także zabezpieczający trasę ratownicy z Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy GOPR.

Przy okazji prowadzonych rozmów po zakończeniu Drogi Krzyżowej z jej uczestnikami okazało się, że kilkoro z nich wyszło na górę Chełmiec po raz pierwszy w życiu, choć od lat są mieszkańcami Wałbrzycha czy okolic. Był wśród nich Antoni Piątek – prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Koła Pomocy Dzieciom z Niepełnosprawnością w Wałbrzychu.

– Jestem szczęśliwy, że wybrałem się na Drogę Krzyżową z wejściem na szczyt Chełmca, wzdłuż szlaku słynnej przecież w Wałbrzychu i okolicy Drogi Krzyżowej Trudu Górniczego, o której tyle słyszałem pięknych słów. Nie udało mi się nigdy wcześniej być na Chełmcu, bo zawsze coś stawało na przeszkodzie, a był to najczęściej obowiązek opieki nad synem. Udział w modlitwie Drogi Krzyżowej bardzo mnie zmotywował do wygospodarowania czasu do udziału w niej. Zachęcam innych – mówił.

Wśród uczestników tej drogi Krzyżowej była też Lidia Kucia z Boguszowa-Gorc, która z kolei uczestniczyła w dekanalnej Drodze Krzyżowej na Chełmiec po raz trzeci i jest też uczestniczką wszystkich Dróg Krzyżowych organizowanych przez jej parafię w każdy piątek Wielkiego Postu, od momentu powstania Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu. Jeszcze kilka lat temu pokonywała trudy tej drogi wraz z mamą – to jedna z nielicznych żyjących w Polsce byłych więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, która w tym roku kończy 96 lat i która uczestniczyła w tym roku w Papieskiej Mszy św. odprawionej na stadionie Górnika. A teraz jednak na taki trud jak wejście na Chełmiec, co zrozumiałe, nie mogła sobie pozwolić.

Każdy z uczestników szedł w tej drodze w swoich intencjach osobistych, ale też modlił się za polskich górników.

Nagrodą za udział była chwila odpoczynku pod piękną, nową wiatą postawioną niedawno na szczycie Chełmca przez Gminę Szczawno-Zdrój, gdzie można było napić się przyniesionej z sobą herbaty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prokuratura w Łomży: śmierć kleryka najprawdopodobniej przez powieszenie

2019-05-20 17:10

lk, lomza.po.gov.pl, diecezja.lomza.pl / Łomża (KAI)

Do śmierci kleryka seminarium duchownego w Łomży, którego ciało znaleziono w nocy z 18 na 19 maja, doszło najprawdopodobniej przez powieszenie - poinformowała w wydanym dziś komunikacie Prokuratura Okręgowa w Łomży. Śledztwo w tej sprawie prowadzi tamtejsza Prokuratura Rejonowa.

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

O nagłym zgonie kleryka I roku miejscowego seminarium duchownego Prokuratura Rejonowa w Łomży została powiadomiona w nocy z 18/19 maja ok. godz. 23.12. Poinformował o tym oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

"Zwłoki mężczyzny ujawniono na strychu budynku seminarium. Na miejscu przeprowadzono z udziałem prokuratora oględziny miejsca ujawnienia zwłok. W ich wyniku ustalono, że do śmierci doszło najprawdopodobniej przez powieszenie" - brzmi komunikat Prokuratury Okręgowej w Łomży.

Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła śledztwo w sprawie o czyn z art. 151 k.k.: „Kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie”.

W toku śledztwa zlecono Zakładowi Medycyny Sądowej w Białymstoku przeprowadzenie sekcji zwłok. Na obecnym etapie postępowania wykluczono udział osób trzecich w zdarzeniu. "Trwają intensywne czynności śledcze, zmierzające do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy w tym przede wszystkim ustalenia powodów targnięcia się na życie przez kleryka" - czytamy w komunikacie.

W sprawie tragicznego zgonu alumna wypowiedziały się także władze łomżyńskiego seminarium duchownego.

"Z bólem zawiadamiamy, iż dzisiejszej nocy w tragiczny sposób odszedł alumn pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Bardzo prosimy o modlitwę w intencji naszego zmarłego współbrata, jego rodziny oraz wspólnoty seminaryjnej" - napisał w przesłanym KAI komunikacie ks. dr Jarosław Kotowski, rektor WSD w Łomży.

Termin pogrzebu kleryka nie jest jeszcze znany z uwagi na trwające czynności śledcze.

Przeczytaj także: Łomża: tragiczna śmierć alumna pierwszego roku
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wrocław: kard. Henryk Gulbinowicz w szpitalu

2019-05-23 09:56

lk, xrk / Wrocław (KAI)

Emerytowany metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz trafił do szpitala. Jak poinformował KAI rzecznik archidiecezji wrocławskiej, doszło do nagłego pogorszenia zdrowia 96-letniego hierarchy. O hospitalizacji kardynała zadecydowali po serii badań lekarze.

Agnieszka Bugała

Kard. Gulbinowicz przedwczoraj poczuł się gorzej i został odwieziony do jednego z wrocławskich szpitali. Po wykonaniu serii badań lekarze zadecydowali o pozostawieniu księdza kardynała na obserwacji – powiedział KAI ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

"Jego stan jest dobry, nie zagraża życiu, choć w przypadku 96-letniego człowieka pogorszenie stanu zdrowia wymaga dokładnego zbadania. O tym, kiedy kardynał będzie mógł opuścić szpital, zdecydują lekarze" - dodał rzecznik.

Ks. Kowalski nie umiał odpowiedzieć na pytanie, czy na gorsze samopoczucie hierarchy mogły wpłynąć pojawiające się w przestrzeni medialnej zarzuty o molestowanie seksualne sprzed lat. Wytoczył jej poeta Karol Chum. - Trudno powiedzieć. Nikt z nas nie informował o tym księdza kardynała ze względu na stan jego zdrowia - powiedział rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. w podwileńskich Szukiszkach, w archidiecezji wileńskiej. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Wilnie.

W roku 1944 rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym – w roku 1945 – do Białegostoku, gdzie 18 czerwca 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W roku 1959 podjął wykłady z teologii moralnej i etyki w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie oraz pełnił szereg funkcji wychowawczych: prefekta studiów, wicerektora, wreszcie rektora (1968-1970). Równocześnie angażował się dynamicznie w pracę duszpasterską wśród miejscowej młodzieży akademickiej i pracowników nauki.

W 1970 r. został mianowany administratorem apostolskim w Białymstoku, konsekrowany został 8 lutego 1970 roku.

W 1975 r. został mianowany metropolitą wrocławskim, dziesięć lat później został kardynałem. Funkcję metropolity wrocławskiego kard. Gulbinowicz pełnił do 2004 r., kiedy to osiągnął wiek emerytalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem